Cechy włóczki
Aby wybrać odpowiednią włóczkę trzeba pamiętać o jej zasadniczych cechach, a mianowicie: rozciągliwości, elastyczności oraz wydajności włóczki.
Kupując wełnę pamiętaj, że ta cienka, o luźnym skręcie jest bardziej wydajna niż wełna gruba, o ścisłym skręcie. Również mniej wydajna jest wełna, która jest przędziona ręcznie, wełna fabryczna jest od niej znacznie wydajniejsza.
Coś delikatnego
Wybór włóczki zależy również od tego co chcesz z niej zrobić. Jeżeli planujesz wykonać cienką bluzeczkę, dziecinne ubranko najlepiej wykorzystaj nici bawełniane lub lniane, nadają się też do tego różnego rodzaju włókna sztuczne.
Materiał na sweter
Natomiast gdy Twoim dziełem ma być ciepły sweter, peleryna czy inne wdzianko na zimowe dni to możesz użyć wełny grubej (zarówno fabrycznej jak i ręcznie przędzionej), anilany.
Polecamy: Jak dbać o wyroby z dzianiny?
Nie jest łatwe odmierzenie, jaka ilość włóczki będzie Ci potrzebna do wykonania danej robótki, gdyż zależy to przede wszystkim do grubości wełny oraz ścisłości splotu. Gdy robisz oczka luźne to mniej wykorzystasz wełny niż przy ścisłych splotach. Dlatego przy tym samym modelu dwie osoby mogą zużyć różną ilość surowca.
Lepiej niech zostanie, niż miałoby zabraknąć
Gdy kupujesz włóczkę zawsze kup kilka dekagramów więcej niż wstępnie wyliczysz, gdyż jeżeli ci zbraknie to możesz mieć kłopot z kupieniem identycznej włóczki. Natomiast jeżeli trochę wełny Ci zostanie to możesz wykorzystać ją zarówno do wykończeń jak i ozdabiania robótki, np. frędzlami, paskami.
Oczywiście bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie wełny i grubości drutów. Jeżeli masz wełnę cienką to zastosuj druty o numerze 3; 3,5; 4 natomiast gruba włóczka będzie wymagała grubszych drutów zaczynając od numeru 5.
Czytaj także: Jak zebrać miarę przed robótką na drutach?