Możesz dodawać oczka na początku lub końcu wytworu, ale też możesz dodawać oczka wewnątrz robótki.

Jak dodawać i ujmować oczka?

Dodawanie i ujmowanie oczek jest niezbędną umiejętnością, aby wykonać robótkę. Tak naprawdę to oprócz prostego szalika w kształcie prostokąta, gdzie kontynuujemy ilość oczek nabranych na druty na początku, ta funkcja jest niezbędna do robienia rękawów, swetra i innych.
/ 22.05.2011 10:08
Możesz dodawać oczka na początku lub końcu wytworu, ale też możesz dodawać oczka wewnątrz robótki.

Jeżeli chcesz dodać oczka w którymś momencie swojej robótki możesz wykonać to dwojako. Możesz dodawać oczka na początku lub końcu wytworu, ale też możesz dodawać oczka wewnątrz robótki.

Dodawanie oczek na początku lub na końcu

Jeżeli wybierasz pierwszy sposób wówczas dodawaj oczka najlepiej po obydwu stronach jednocześnie (robótka nie straci formy). Najczęściej w zależności od potrzeby dodaje się je co 5-6 rzędów. Początkujący miłośnicy drutów mogą zapisywać sobie, w którym rzędzie dodali oczka lub zaznaczyć sobie ten rząd kolorową nitką. Jest to dobry sposób, by uniknąć pomyłki a tym samym prucia.

Dodawanie oczek wewnątrz robótki

Gdy zdecydujesz się na dodawanie oczek wewnątrz robótki pamiętaj, że jeżeli dodasz wszystkie oczka w jednym miejscu to powstanie dziura lub dzianina straci w tym miejscu formę i zrobi się „balon”. Oczka dodajesz standardowo nakładając je na drut. Możesz też zmienić druty na te o większym rozmiarze.

Gdy robisz, np. sweter i już masz gotowy ściągacz to dodawaj parzystą liczbę oczek. Koniecznie zrób to w pierwszym rzędzie po ściągaczu i w ten sposób, by rozmieścić oczka równomiernie na całej długości tego rządka.

Polecamy: Co na drutach można zrobić dla dzieci?

Ujmowanie oczek

Ważną umiejętnością jest też ujmowanie oczek, czyli zmniejszanie oczek na drucie.
Jeżeli chcesz wykonać linię ukośną, będziesz potrzebować umiejętności ujmowania oczek. Wówczas w każdym co drugim (lub co czwartym) rzędzie robótki musisz pierwsze i drugie oczko od brzegu przerobić razem. Ujmowanie oczek możesz wykonać po prawej lub po lewej stronie robótki. Tak więc albo przerób razem dwa ostanie oczka na drucie po lewej stronie robótki lub przerób dwa pierwsze oczka na drucie razem po prawej stronie robótki.

Ujmuj oczka stopniowo, by brzeg był równy a robótka nie straciła formy.

Czytaj także: Jak zebrać miarę przed robótką na drutach?