Czułość, przysłona i migawka

Czułość, przysłona i migawka
Czas naświetlania, przysłona i czułość to trzy parametry które w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę myśląc o ekspozycji. Prawidłowe zdjęcie zależy od ich wzajemnej zależności której musimy się nauczyć chcemy robić dobre zdjęcia.
/ 18.10.2010 10:04
Czułość, przysłona i migawka

Gdy chcemy aby nasze zdjęcie było prawidłowo naświetlone musimy wziąć pod uwagę właśnie te trzy parametry, które decydują o ilości światła padającego na matryce. Przysłona decyduje o szerokości strumienia świetlnego, czas o długości naświetlania a czułość matrycy o jej „apetycie” na światło.

Czułość matrycy (oznaczana obecnie na całym świecie jednostką ISO) . Przelicznik w tym wypadku jest bardoz prosty gdyż czułość 100 ISO oznacza dwukrotnie większą światłoczułość niż 50, i dwukrotnie mniejszą niż ISO200.

Sprawdź: Jak wybrać akumulator i ładowarkę

Reguła ta stosowana jest następująco: dwukrotny skok czułości np. ze 100 na 200 oznacza że matryca potrzebuje dwa razy mniej oświetlenia aby osiągnąć taki sam efekt. W drugą stronę jest podobnie, zmniejszenie czułości oznacza dwukrotnie wyższe zapotrzebowanie na światło. Jako że jest to najmniejsza możliwa zmiana określana jest ona mianem 1 działki.

Obecnie najnowsze modele posiadają dokładniejszą regulację czułością, gdzie skok następuje ze 100 na 125,160 i dopiero na 200 ISO.

Czas naświetlania, czyli drugi parametr oznacza nic więcej jak czas w którym migawka pozostaje otwarta. Obecnie aparaty wyposażone są w dwa rodzaje migawek – mechaniczną i elektroniczną. Tą drugą możemy rozpoznać o tym, że aparat posiada Live View czyli umożliwia kadrowanie za pomocą wyświetlacza LCD.

Migawka mechaniczna nie pozwala na takie udogodnienia, gdyż światło pada na matryce tylko w momencie otworzenia migawki. Obraz kadrujemy przez wizjer optyczny . Ustalając czas naświetlania decydujemy jak długo określony przez przysłonę strumień będzie padał na matryce.

Czytaj też: Balans bieli w praktyce

Czasy naświetlania zaczynają się od 1/8000 sekundy ( nie wszystkie aparaty posiadają migawkę zdolną do tak krótkich czasów otwarcia). Czas najdłuższy jest względny gdyż w trybie pracy zwanym B możemy tak długo naświetlać matrycę jak długo trzymamy spust migawki. Kompakty, wyposażone w migawkę elektroniczną są w praktyce skazane na czas żywotności ich baterii lub też posiadają ograniczenia zaprogramowane przez producenta.

Z czasami jest identycznie jak z z czułością. Każdy następny jest dwa razy dłuższy od poprzedniego. Zmieniając więc czas o działkę sprawiamy, że migawka pozostaje otwarta dwa razy dłużej (lub krócej). W konsekwencji ilość wpadającego światła również zmieni się dwukrotnie. W oznaczeniach aparatu najczęściej usuwa się jedynkę i stosuje zapis 4000, 600, 20, 1”, 20” etc.

Czas naświetlania we współczesych aparatach podobnie jak czułość matrycy daje się ustawić z mniejszym skokiem np. o 1/3 działki. Na ogół parametry te zależą od technologii w której robiona jest matryca i są różne dla każdego modelu i producenta.

Redakcja poleca

REKLAMA