Balans bieli w praktyce

Balans bieli w praktyce
Balans bieli to parametr który nie tylko trzeba znać ale trzeba umieć stosować w praktyce. Warto wypisać sobie poszczególne ustawienia i poeksperymentować w domu robiąc notatki. Z czasem ustawienia wejdą nam w nawyk co przyspieszy i poprawi naszą pracę.
/ 21.09.2016 15:32
Balans bieli w praktyce

Warto pamiętać, że balans bieli ma znaczenie tylko i wyłącznie gdy fotografujemy w formacie JPG, plik RAW zapamiętuje całe spektrum tonalne i pozwala podczas edycji ustawić odpowiedni poziom. Automatyczny balans bieli sprawdza się w przypadku gdy światło oświetlające scenę jest neutralne (a nie o dominancie ciepłej lub zimnej). Ustawienia balansu bieli wykorzystujemy do zmiany tonacji kolorystycznej zdjęcia.

Zależnie od tego co fotografujemy jeśli chcemy uzyskać wierną reprodukcję barw, musimy balans bieli ustawić precyzyjnie wraz z uwzględnieniem temperatury barwowej światła (w kelwinach).

Aby prawidłowo ustawić balans warto użyć wartości predefiniowanych. Do tego warto zmierzyć temperaturę barwową za pomocą aparatu lub też ręcznie ustawić jej liczbową wartość (tabele z temperaturą poszczególnych typów oświetlenia znajdziemy w Internecie)

Sprawdź: Jak działa głębia ostrości w lustrzankach

Bez względu na to jakie chcemy uzyskać efekty ( światło dziennie, fluorescencyjne, żarowe, efekt filmu analogowego) należy pamiętać o korekcie tych ustawień, dzięki czemu finalna wersja zdjęcia będzie bliższa naszym oczekiwaniom.

Aby otrzymać zaburzoną kolorystykę kadru wystarczy sprawdzić temperaturę odpowiadającą warunkom i ustalić skrajne parametry. Jak już wcześniej wspomniałem podczas fotografowania w formacie RAW możemy dowolnie zmieniać balans bieli bez straty w jakości zdjęcia. Najpopularniejszym oprogramowaniem do edycji RAW jest dodatek do Photoshopa o nazwie Camera RAW.

Zobacz także: Jak fotografować ruch ?

Jeśli chcemy aby nasze zdjęcia oddawały klimat i warunki zastane podczas fotografowania musimy wziąć do rąk aparat i trochę poćwiczyć (najlepiej w domu). Balans bieli jest jednym z tych parametrów, które po czasie wchodzą nam w krew, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Tabele z przykładowymi temperaturami barwowymi zazwyczaj są przydatne, lecz należy pamiętać o korekcie tych wartości przez nas aparat. Matryce różnią się od siebie i ich możliwości bezpośrednio wpływają na skalę odwzorowania barw. Dlatego tak ważne są ćwiczenia i wyrobienie sobie swojego punktu widzenia do czego szczerze zachęcam.

Redakcja poleca

REKLAMA