Bestsellery 2008 - Empik ogłasza wyniki całorocznego Plebiscytu!

Dwie statuetki dla Wojciecha Cejrowskiego! Bezapelacyjne zwycięstwo Feela wśród polskich wykonawców muzycznych. "Death Magnetic" zespołu Metallica na pierwszym miejscu zestawienia najchętniej kupowanych zagranicznych płyt.
/ 29.01.2009 02:44
Dwie statuetki dla Wojciecha Cejrowskiego! Bezapelacyjne zwycięstwo Feela wśród polskich wykonawców muzycznych. "Death Magnetic" zespołu Metallica na pierwszym miejscu zestawienia najchętniej kupowanych zagranicznych płyt.

Dwa musicale wśród najpopularniejszych tytułów filmowych. Kolejne laury dla "The Sims 2". Empik ogłasza oficjalne wyniki całorocznego plebiscytu - Bestsellery 2008 (wcześniej - Asy Empiku).
Takiej sytuacji jeszcze nie było w dziesięcioletniej historii plebiscytu Empiku na najpopularniejsze tytuły roku: jeden twórca otrzymuje dwie statuetki! Wojciech Cejrowski ustanowił swoisty rekord i został niekwestionowanym bohaterem Bestsellerów 2008. Decyzją klientów Empiku (którzy oddawali swoje "głosy" przez cały rok, dokonując zakupów w salonach w całej Polsce) statuetki przypadły tytułom: "Gringo wśród dzikich plemion" (w kategorii "literatura polska") oraz "Boso przez świat. Meksyk" (w kategorii "kino artystyczne/dokument").
Bestsellery 2008 - Empik ogłasza wyniki całorocznego Plebiscytu!
W kategorii "literatura zagraniczna", Brazylijczyk Paulo Coelho - czterokrotny laureat plebiscytu Empiku, w 2008 roku ustąpił pola Hiszpanowi Carlosowi Zafónowi i jego "Grze Anioła". "Brisingr" powtórzył sukces "Eragona" z 2005 roku i Christopher Paolini otrzymał drugą już statuetkę w kategorii "fantastyka". Bez zaskoczenia - ostatni tom Harry’ego Pottera wygrał rywalizację ze "Zmierzchem" Stephenie Meyer i zdobył tytuł Bestsellera 2008 w kategorii "literatura dziecięca i młodzieżowa". W kategorii "nauki humanistyczne" drugi rok z rzędu wygrywa "Sekret" Rhondy Byrne.

Jeśli chodzi o bestsellery muzyczne - w kategorii "artysta polski" rywalizacja nie mogła zakończyć się inaczej, jak zwycięstwem zespołu Feel (królował on na listach TOP przez cały ubiegły rok i kolekcjonował kolejne trofea muzyczne). Warto jednak podkreślić, że świetnie radzili sobie w tej kategorii twórcy alternatywni, o czym świadczą nominacje dla Marii Peszek i Czesława Mozila. Wśród wykonawców zagranicznych największe uznanie klientów Empiku zyskała Metallica i jej nowa płyta - "Death Magnetic". To na pewno "najostrzejszy" jak dotąd zwycięski album w dziesięcioletniej historii plebiscytu. Anna Maria Jopek ze swoim nowym krążkiem z gościnnym udziałem Richarda Bony i Dhafera Youssefa zdobywa statuetkę w kategorii "jazz" (w 2002 roku artystka odebrała nagrodę Empiku za "Upojenie" nagrane z Patem Metheny). Amy Winehouse, o której było w 2008 roku wyjątkowo głośno, wygrywa w kategorii "DVD muzyczne" za zapis występu w Shepard's Bush Empire w Londynie - "I Told You I Was Trouble".

Wyniki rywalizacji w kategoriach filmowych świadczą o mocnej pozycji musicali i filmów muzycznych. Najchętniej kupowanym przez miłośników kina domowego filmem zagranicznym była w ubiegłym roku - "Mamma Mia!". Natomiast "High School Musical 2" wygrał w kategorii "bajki/kino familijne". Wśród seriali filmowych najpopularniejszym tytułem okazała się animacja - "Włatcy Móch", wyprzedzając "Dom" i "Pitbulla". Kinowy sukces "Katynia" przełożył się na jego rewelacyjną sprzedaż na DVD i ten obraz wygrał w rocznym podsumowaniu bestsellerów Empiku w kategorii "film polski".

Wśród gier na konsole w 2008 roku królowały kolejne wersje kultowych gier: "FIFA 09", "Need for Speed Undercover" oraz "Grand Theft Auto IV". Ostatecznie zwyciężyła ta ostatnia, przynosząc cyklowi "Grand Theft Auto" trzecią statuetkę w plebiscycie Empiku (2003 rok - "Grand Theft Auto - Vice City", 2004 rok - "Grand Theft Auto - San Andreas").
Rok 2008 należał do gry "The Sims 2". Klienci Empiku nie po raz pierwszy docenili w kategorii - "gry PC" tę kultową symulację życia: to czwarta już statuetka dla Simsów! Czy w 2009 roku najchętniej wybieraną grą w salonach Empik będzie "The Sims 3"? Premiera już w marcu.

"Art'pap" to szczególna kategoria, która nie bez przyczyny zawiera w nazwie słowo nawiązujące do sztuki. Nominowane w niej produkty, to kolekcje produktów papierniczych, do których design zaprojektowali znakomici artyści. W 2008 roku największym powodzeniem cieszyła się kolekcja autorska Agaty Nowickiej, znanej miłośnikom komiksu i sztuki współczesnej pod pseudonimem "Endo".

Tytuły Bestsellerów 2008 przyznano w 21. kategoriach. O zwycięstwie decydowała wielkość sprzedaży. Laureatów wybrali klienci Empiku - każdy zakup dokonany w 2008 roku to jeden "głos" oddany na konkretny tytuł: książkę, płytę z muzyką, film, grę, program komputerowy, konsolę lub kolekcję art'pap. Ze względu na zasięg Empiku (140 sklepów w całej Polsce) oraz liczbę klientów (średnio - dwa miliony miesięcznie!), wyniki plebiscytu w sposób miarodajny prezentują upodobania odbiorców kultury w Polsce, trendy na naszym rynku - pokazują obiektywne wyniki na temat najpopularniejszych produktów kultury, wiedzy i rozrywki w Polsce.

Do zapoznania się ze zwycięzcami Bestsellerów 2008 zapraszamy na stronę www.empik.com/bestsellery2008.

Wydarzenie Roku 2008
Empik przyznaje w swoim corocznym Plebiscycie również statuetkę w kategorii "Wydarzenie Roku". W głosowaniu na stronie www.empik.com internauci uznali za najciekawsze, największe zjawisko kulturalne w Polsce ostatnich 12. miesięcy - premierę VII tomu przygód Harry’ego Pottera. W jednym z uzasadnień nadesłanych przez głosujących czytamy: "Harry Potter zawojował wydawniczy świat i przede wszystkim podbił serca dzieci sprawiając, że mogły one na nowo - na wzór naszych dziadków, którzy wychowywali się bez telewizji i bez komputera - poznać ten inny alternatywny świat - wspaniały świat niekończącej się literackiej przygody. Dla mnie (i na pewno nie jestem w tym przekonaniu osamotniony) premiera ostatniej części przygód „Harry’ego Pottera” to wydarzenie na skalę nie tylko roku, ale i epoki (...) Ostatecznie Harry nie zamknął furtki, którą sam stworzył, lecz pozostawił ją uchyloną tak, by pogrążone w potteromanii dzieci i dorośli (sic!) mogli kontynuować swoją przygodę z literaturą".
Faworyta można było wybierać spośród 10. nominacji wytypowanych przez ekspertów Empiku (głosowanie trwało od 8. do 21. stycznia 2009 roku).

Walka o tytuł Bestsellera 2009 już się rozpoczęła (kolejna - 11.edycja Plebiscytu Empiku trwa). Zwycięzców poznamy na początku 2010 roku.

źródlo: empik.com

(a.)
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)