Shisha Pangma - 8027 m (wg innych źródeł również 8013 m) – to najniższy (czternasty) z ośmiotysięczników i najpóźniej zdobyty, bo dopiero w 1964 roku. Szczyt położony jest całkowicie w Tybecie (po stronie chińskiej) w paśmie Himalajów i dlatego też, tak często trudno dostępny.

WIDEO

player placeholder

Przez wiele lat Shisha Pangma znana była pod sanskrycką nazwą Gosainthan, co oznacza Miejsce Świętych. Przyjmuje się, że nazwa góry wiąże się z jej położeniem w pobliżu świętego jeziora Hindusów, które znajduje się przy granicy po stronie nepalskiej. Ma też swoja tybetańską nazwę: Grań nad Trawiastą Równiną oraz chińską: Zła Pogoda (nazwa nawiązuje do gwałtownych zjawisk atmosferycznych występujących w okolicy tego odosobnionego szczytu).

Polskie wejścia na główny wierzchołek Shisha Pangma:
1987 - Ryszard Warecki, Wanda Rutkiewicz – pierwsza Polka na szczycie (droga normalna)
1987 - Artur Hajzer, Jurek Kukuczka (nowa droga zachodnią granią); dla Jurka Kukuczki był to 14-sty, ostatni ośmiotysięcznik w Koronie Himalajów
1993 - Piotr Pustelnik (droga słoweńska)
1993 - Krzysztof Wielicki (nowa droga na południowej ścianie, samotnie)
1996 – Jacek Berbeka
2005 - Piotr Morawski (pierwsze zimowe wejście na szczyt; droga słoweńska)

Zobacz także:

Warto też wspomnieć o nowej trudnej drodze Wojtka Kurtyki w 1991 roku na południowej ścianie, ukończonej na środkowym wierzchołku Shisha Pangma.

Shisha Pangma oprócz wierzchołka głównego (main summit) posiada również dwa inne wierzchołki: wierzchołek środkowy (middle summit) oraz wierzchołek centralny (central summit). Na wierzchołku centralnym o podawanej wysokości od 7996 m do 8006 m, leżącym najbardziej na zachód, kończy wspinaczkę wielu alpinistów, nie dochodząc do głównego szczytu.

Wejście na szczyt przewidziane jest ścianą północną (drogą Chińczyków). Baza zostanie założona na wysokości około 5 tys. m, zaś baza wysunięta na 5680 m; następnie zostaną założone trzy obozy w drodze do wierzchołka. Kinga wyrusza na wyprawę wraz australijskim wspinaczem Andrew Lockiem, dla którego Shisha Pangma będzie ostatnim ośmiotysięcznikiem w Koronie Himalajów.

KINGA BARANOWSKA – polska himalaistka młodego pokolenia, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri (8167 m), Manaslu (8156 m) i Kanczendzonga (8598 m). Wspinała się też w Tatrach, Alpach, górach Afryki i Azji. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu, największego w Polsce, Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z Koroną Himalajów. Więcej na stronie: www.kingabaranowska.com

43837-b89dc7a