To subiektywny wybór. Moje ulubione miejsca i szlaki w Tatrach. Pozwalają poznać smak wysokogórskiej wędrówki. Jedna dolina, dwie przełęcze i dwa szczyty. Dolina Pięciu Stawów Polskich z najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach i połyskującymi stawami. Przełęcz pod Chłopkiem i Kozia Przełęcz, Kościelec i Rohacze. Nie ma tutaj tak dużo ludzi jak na Rysach czy Orlej Perci, co odbiera całą przyjemność wędrowania po górach, a także stwarza ryzyko wypadku (np. z powodu zrzuconych kamieni). Nie ma na nich też, poza Kozią Przełęczą, zbyt dużo sztucznych ułatwień (łańcuchów, klamer). To wszystko pozwala poczuć smak górskiej wędrówki.
Przed wyruszeniem na szlak należy dokładnie przeczytać opis trasy, obowiązkowo sprawdzić warunki pogodowe, a zimą również lawinowe na stronie internetowej TOPR-u. Trzeba także zapisać w komórce telefon TOPR-u - 985, +48 601 100 300 i ściągnąć na komórkę darmową aplikację Ratunek.
Wybierając się na Rohacze, które leżą w Tatrach Słowackich, trzeba wykupić ubezpieczenie, ponieważ akcje ratunkowe na Słowacji są płatne.
Polecamy! Bułgaria - 9 miejsc, które trzeba zobaczyć Subiektywny przewodnik po Pradze
Tatry 2
1. Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dla mnie najpiękniejsza dolina w Tatrach. Jej krajobraz, poza granitowym murem szczytów, który otacza pięć, a właściwe sześć jezior (szóste to Wole Oko, które czasami wysycha), tworzą wanty (duże bloki skalne), piargi i zieleniące się pola kosodrzewiny. Tutaj znajduje się najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach (1670 m n.p.m.), które od zawsze słynie z pysznej szarlotki. Tutaj również znajduje się najgłębszy staw (Wielki Staw, maks. 80,3 m) w Polsce, a przy jego północno-zachodnim brzegu najwyżej położony w Tatrach kamienny pasterski szałas z drewnianym spadzistym dachem. Jest to najstarszy zachowany tego typu budynek w Tatrach, datowany na XVII wiek.
Tutaj także jest największy w całej grani Orlej Perci i zarazem najwyższy szczyt leżący w całości na terytorium Polski – Kozi Wierch (2291 m n.p.m.). Od doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi na niego czarny szlak (znad Wielkiego Stawu, czas przejścia: 1:30 h, ↓ 1 h).
To nie koniec pięciostawiańskich rekordów. Z progu (z wysokości ok. 70 m) poniżej Doliny Pięciu Stawów Polskich spada dwiema niekiedy trzema strugami największy wodospad w Polsce. Najefektowniej prezentuje się po opadach i na wiosnę, kiedy topnieje śnieg. Obok Siklawy prowadzi szlak koloru zielonego.
W Stawach najdłużej leży śnieg i występuje tutaj najwięcej opadów – 1825 mm rocznie.
Do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich możemy się dostać:
- od Wodogrzmotów Mickiewicza przy szosie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, Doliną Roztoki koło Siklawy nad Wielki Staw szlak zielony – 2:05 h, ↓ 1:40 h (na rozstaju czarny szlak jest alternatywnym dojściem do schroniska nad Przednim Stawem, czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym: 40 min, ↓ 30 min)
- z Morskiego Oka przez Świstówkę, szlak niebieski – 2 h, ↓ 1:40 h
- z Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz, szlak żółty – 3:25 h, ↓ 3:10 h
- z Hali Gąsienicowej przez Krzyżne, szlak żółty – 4 h, ↓ 4 h
- z Hali Gąsienicowej przez Zawrat, szlak niebieski – ok. 3:15 h, ↓ 3:15 h
- z Hali Gąsienicowej przez Kozią Przełęcz, szlak żółty – 3:30 h, ↓ 3:15 h
Tatry 3
2. Przełęcz pod Chłopkiem
A właściwie Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m n.p.m.) leży w głównej grani Tatr pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami – Czarnym i Pośrednim. To najwyżej położona polska przełęcz, na którą prowadzi szlak turystyczny. A szlak jest piękny, eksponowany, powietrzny, zróżnicowany, jeden z najciekawszych o charakterze wysokogórskim w Tatrach Polskich. Szczególnie interesująca sceneria jest po osiągnięciu Mięguszowieckiego Kotła, zwanego Bańdziochem. Z wielu miejsc na szlaku roztacza się panorama na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Pięknie prezentują się również urwiska Mięguszowieckich Szczytów, a z Kazalnicy roztacza się widok na Niżne Rysy, Rysy, Ciężki Szczyt i Wysoką.
Na szlaku nie ma łańcuchów, natomiast najbardziej eksponowane miejsca ubezpieczono klamrami. Najtrudniejsza, ze względu na ekspozycję i kruchy teren wydaje się galeryjka wyprowadzająca na przełęcz. To wąska ścieżka, z jednej strony ograniczona skalną ścianą, z drugiej podcięta urwiskiem. Trzeba uważać, aby się nie potknąć.
Z przełęczy widok z jednej strony na Morskie Oko, z drugiej na Wielki Hińczowy Staw, największe jezioro Tatr Słowackich. No i w odróżnieniu do pobliskiego szlaku na Rysy jest tu stosunkowo pusto. Powrót tym samym szlakiem.
Trasa na Przełęcz pod Chłopkiem
- znad Czarnego Stawu nad Morskim Okiem, szlak zielony – 1:45 h, ↓ 1:30 h (od schroniska nad Morskim Okiem 2:30 h, ↓ 2:15 h)
Tatry 4
3. Kościelec
Jego piramida góruje na Halą Gąsienicową. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od kształtu góry przypominającego dach kościoła. Jak zauważył kompozytor Mieczysław Karłowicz, który zginął w 1909 roku w lawinie pod Małym Kościelcem:
"tylko z Kościelca widoczne są wszystkie bez wyjątku Stawy Gąsienicowe".
Z niego również rozciąga się panorama na całą Dolinę Gąsienicową i szczyty, przez które biegnie Orla Perć.
Wejście z przełęczy Karb na Kościelec to jeden z najciekawszych szlaków w polskich Tatrach Wysokich. Trudny (bez sztucznych ułatwień – niebezpieczny w razie mokrej lub śliskiej skały), ma typowo wysokogórski charakter. Powrót tą samą trasą.
Zachodnia ściana Kościelca należy do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych przez taterników w rejonie Hali Gąsienicowej.
Trasa
- na Kościelec z Karbu, szlak czarny, 50 min, ↓ 40 min
- na Karb możemy dostać się ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej od strony Czarnego Stawu Gąsienicowego lub Zielonego Stawu Gąsienicowego.
Tatry 5
4. Kozia Przełęcz
Wąska przełęcz w grani Orlej Perci wcięta między Zamarłą Turnię a Kozie Czuby. Można na nią wejść zarówno z Doliny Gąsienicowej (z Koziej Dolinki), jak i Doliny Pięciu Stawów Polskich (z Pustej Dolinki, czasami można tutaj zobaczyć świstaki, a na pewno je usłyszeć). Po obu stronach przełęczy znajduje się sporo ułatwień w postaci łańcuchów i klamer (więcej jest ich od strony Dolinki Pustej).
Szlak trudny, wymagający, często nawet latem znajdują się tutaj płaty twardego śniegu.
Trasa
- od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów przez Dolinkę Pustą do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej to 3:15 h (↓ 3:25)
Tatry 6
5. Rohacze
Dwa skaliste szczyty w grani głównej Tatr Zachodnich po stronie słowackiej. Wyższy to Rohacz Płaczliwy (2125 m n.p.m.), a niższy Rochacz Ostry (2088 m n.p.m.). Prowadzi przez nie emocjonujący, piękny widokowo jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach Zachodnich, nazywany Orlą Percią Tatr Zachodnich.
Z Polski najlepiej dostać się na grań od strony Wołowca (dotrzemy tu z Doliny Chochołowskiej przez Grzesia i Rakoń lub szlakiem przez Wyżnią Dolinę Chochołowską) i Jamnickiej Przełeczy. Najwięcej emocji dostarcza pokonanie Rohackiego Konia - najbardziej eksponowanego i wąskiego miejsca grani, co ułatwiąją długie łańcuchy. Podczas deszczu lub oblodzenia fragment ten jest bardzo niebezpieczny.
Trasa
- przejście granią Rohaczy od Jamnickiej Przełęczy do Smutnej Przełęczy, szlak czerwony 2 h,↓ 2 h
Ważne! Trasa zamknięta od 1 listopada do 15 czerwca