Zróżnicowany krajobraz to jeden z największych walorów Bułgarii. Pasma górskie, Riła, Piryn i Rodopy, z polodowcowymi jeziorami, jak i długie wybrzeże Morza Czarnego z piaszczystymi plażami, przy których wyrastają nowe kurorty oferujące moc atrakcji. To one cieszą się największą popularnością. Nie mniej atrakcyjne są miejsca położone w głąb kraju. Można zdecydować się na leniuchowanie na plaży albo postawić na bardziej aktywny wypoczynek, wędrówki po górach i zwiedzanie.
Jak by nie było, odpoczywając w Bułgarii obowiązkowo należy posmakować miejscowej kuchni: sałatki szopskiej, tratora (chłodnik z ogórków), kawarmy (mięso z warzywami) i oczywiście tamtejszych trunków, melnickiego wina czy rakiji. A jako pamiątkę przywieźć olejek różany, który jest wykorzystywany w produkcji ekskluzywnych perfum.
Polecamy!
Malownicze Roztocze. 8 miejsc, które warto zobaczyć Dolina Śmierci - najgorętsze miejsce na Ziemi
Bełogradczik - skalne miasto
Znany z kolorowych skał z piaskowca i położonej wśród nich fortecy.
Fantastyczne w formie skały (często sięgają 200 m wysokości) przypominają wieże, grzyby, iglice, postaci, zwierzęta. Są różnobarwne, od nasyconej czerwieni po odcienie żółtego. Przez ten zjawiskowy skalny labirynt prowadzą ścieżki turystyczne. W przeszłości skały te wykorzystali Rzymianie, którzy w cza-
sach Imperium Rzymskiego wznieśli wśród nich twierdzę Kaleto (rozciąga się z niej piękna panorama). W okolicach znajduje się ponad 100 jaskiń, w tym we wsi Rabisza najsłynniejsza z nich Magura (2500 m długości) z prehistorycznymi malowidłami naskalnymi. Ciekawym i emocjonującym sposobem na zwiedzenie tych miejsc jest wycieczka jeepem po drogach i bezdrożach.
Bułgaria Rilski Monastyr
Rilski Monastyr – najstarszy klasztor w Bułgarii
Sprawia wrażenie posypanego złotym pyłem, kiedy na jego murach i kopułach cerkwi odbijają się promienie zachodzącego słońca.
Z zewnątrz przypomina potężną twierdzę. Mury z kamienia grube na 2 m i wysokie na 24, malutkie okienka. Wewnątrz finezja łuków, marmur, drewno, biało-czarne krużganki, ok. 300 mnisich cel (w części z nich można przenocować), muzeum ikon. Na dziedzińcu cerkiew pokryta fantastycznymi freskami ze scenami ze Starego Testamentu. To wszystko na tle potężnych szczytów Riły. Klasztor, założony w X w. przez pustelnika św. Iwana Rylskiego w miejscu odległym o 4 km od dzisiejszego, obecne położenie zawdzięcza średniowiecznemu feudalnemu władcy okolic o imieniu Chrelio, który w 1335 r. wzniósł tu wieżę obronną, a obok niewielką cerkiew. Dla Bułgarów Rilski Monastyr to narodowa świętość, symbol bułgarskiego oporu przeciwko tureckiemu panowaniu i odrodzenia narodowego, podobnie jak dla Polaków klasztor na Jasnej Górze. Wyjątkowo pięknie wygląda z pobliskich wzgórz.
Bułgaria Riła
Riła - góry pełne wody
Najwyższy masyw górski na półwyspie bałkańskim z mnóstwem jezior.
Skalne urwiska ograniczają łagodne szczyty, z rozległymi zielonymi połoninami i szerokimi przełęczami. Ale są również wąskie granie, strzeliste turnie, zawieszone doliny i masa polodowcowych jezior i jeziorek, które tłumaczą nazwę tych gór – Riła pochodzi prawdopodobnie z języka trackiego i oznacza "górę pełną wody". W paśmie tym leży najwyższy szczyt Bułgarii Musała (2925 m) z niewielką stacją meteo, gdzie można napić się herbaty – legenda mówi, że jako pierwszy zdobył go Filip II Macedoński w IV w. p.n.e. Riła przypomina nasze Tatry i Bieszczady, ale na szczęście, w przeciwieństwie do nich, nie jest tak zatłoczona, a poza sezonem pusta. Dobrze oznaczone (podobnie jak w naszych górach) szlaki turystyczne dają możliwość zarówno długich, jak i krótkich wędrówek. Niestety, schroniska są raczej w kiepskim stanie.
Bułgaria Melnik
Melnik - Winnice wśród piramid
Obowiązkowo należy tutaj spróbować melnika, miejscowego wina, które Winston Churchill uważał za najlepsze na świecie.
Poczujemy tutaj atmosferę górskiego miasteczka połączoną z gorącym i winnym południem Francji. Kamienne piwniczki pełne beczek znajdują się niemal w każdym domu. Melnickie wino ma wytrawny, pikantno-gorzki smak i mocny rubinowy kolor. Robi się je z czerwonych winogron rosnących tylko w tym, wyjątkowo słonecznym rejonie. Można je degustować bezpłatnie, zanim zdecydujemy się na zakup. Melnik, najmniejsze miasto w Bułgarii (mieszka tu ok. 200 osób), jest otoczony przez niezwykle widowiskowe formy skalne, uformowane z piaskowca, piramidy i grzyby skalne. Wśród nich prowadzi kilka szlaków turystycznych, w tym do monastyru Rożeńskiego z XIII w. w górach Piryn, gdzie znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej. Warto również zobaczyć największy Kasziński wodospad – jeden z najpiękniejszych w Pirynie
Bułgaria Nesebyr
Nesebyr - perła bałkańskiej architektury
Nazywany jest również miastem 40 cerkwi, z których do dzisiaj zachowało się kilkanaście. Wszystkie warto zobaczyć.
Starożytne miasto na półwyspie, połączone ze stałym lądem długim przesmykiem. Wąskie uliczki brukowane kocimi łbami, malutkie placyki, charakterystyczne dla Bułgarii domy o kamiennym parterze z nadwieszonymi drewnianymi piętrami, które dają w upały przyjemny cień, knajpki, tawerny. Wszystko ozdobione miniogrodami z soczystą zielenią i barwnymi kwiatami. Po zwiedzeniu miasta (m.in. pięknych cerkwi z V–XVI w.) można odpocząć w jednej z wielu restauracji położonych na tarasach nad morzem i słuchając szumu fal, zjeść sałatkę szopską czy chłodnik z ogórków (tarator).
Bułgaria Płowdiw
Płowdiw - gigantyczne muzeum
Jedno z najstarszych miast świata. Jego historia sięga 4 tys. lat przed naszą erą.
Najstarszym zabytkiem na Starym Mieście jest zbudowany z marmuru amfiteatr rzymski z II w. Obecnie jego scena gości uczestników odbywającego się latem i jesienią Festiwalu Sztuk, a także czerwcowego Festiwalu Operowego. Miejsca, którego nie można przegapić, to Kapana, pełna kawiarenek, galerii, sklepów handmade. Ta artystyczna dzielnica miasta kusi kolorami, gwarem i luzem. O zachodzie słońca warto wybrać się na wzgórze Nebet Tepe, z którego rozpościera się widok na miasto, rzekę Maricę i pasmo górskie Rodopy. Około 28 km od Płowdiwu, w Baczkowie znajduje się XI-w. klasztor, drugi co do wielkości po Rilskim Monastyrze
Bułgaria Albena
Albena – nadmorski kurort
Idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, wielbicieli leniwego plażowania i sportów wodnych. Słynie z jednej z najlepszych plaż na bułgarskim wybrzeżu. Szeroka, z pięknym piaskiem, z bezpiecznym zejściem do morza (głębokość w odległości 200 m od brzegu wynosi ok. 1,6 m). Znajdziemy tu doskonałe warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych m.in. windsurfingu i nurkowania (możliwość nauki). Latem odbywają się w Albeniej festiwale "Folklor bez granic" (czerwiec) i "Dobrudża śpiewa i tańczy" (przełom sierpnia i września), w których biorą udział zespoły folklorystyczne z Europy. Po plażowaniu warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Bałczika (Owidiusz nazwał go "Białym Miastem" od koloru kamienia budowanych tu domów), który słynie z pałacu rumuńskiej królowej Marii i pięknego ogrodu pełnego kwiatów. Na koneserów trunków czeka tam rodzinna winiarnia, w której można skosztować i kupić oryginalne bułgarskie wina i syropy różane.
Bułgaria Sozopol
Sozopol - na skalnym cyplu
Założyli go w 610 r. Grecy z Miletu jako miasto Apollina. Każdego lata odbywa się tu słynny Apollonia Arts Festival, w czasie którego mają miejsce liczne spektakle, koncerty i pokazy filmowe.
Dobrze jest przyjechać tutaj poza sezonem, kiedy plaże robią się puste, a Sozopol zaczyna żyć swoim własnym rytmem. Najlepiej zanurzyć się głębiej w zaułki starego miasta, gdzie gęsta winorośl pnie się po murach. Pospacerować pomiędzy starymi drewnianymi domami z przełomu XVIII i XIX w., przed którymi suszy się pranie, a przy wąskich brukowanych uliczkach bułgarskie babcie sprzedają przetwory, miód i owoce. Dużo tu klimatycznych knajpek z widokiem na błękitne wody Morza Czarnego. Z Sozopola blisko do Rezerwatu Przyrody Ropotamo, z którego można wybrać się na rejs po rzece o tej samej nazwie. Koniecznie trzeba też odwiedzić wioskę Byłgari, gdzie do dzisiaj odbywają się mistyczne obrzędy na rozżarzonych węglach (tzw. nestinarstwo).
Bułgaria - Karłowo
Karłowo w Dolinie Róż
Miasteczko słynie na całym świecie z olejku różanego, który wytwarza się z uprawianych tu kwiatów i stosuje w produkcji perfum. Każdego roku w pierwszą sobotę miesiąca obchodzone jest świeto róży. Imprezie towarzyszą śpiewy, konkursy na królową róz, tańce zespołów folklorystycznych, koncerty i degustacje likieru i dżemu różanego.