Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) to jedna z największych atrakcji Tatr Bielskich — należy ona do najpiękniejszych udostępnionych do zwiedzania turystom jaskiń w całych Tatrach. Znajduje się w północnym stoku Kobylego Wierchu w Narodowym Rezerwacie Przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji. Jest oświetlona, a zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Należy pamiętać o odpowiednim, cieplejszym ubiorze — temperatura w jaskini nieznacznie przekracza 5 st. C.
W wapieniach Tatr Bielskich
Jaskinia Bielańska powstała w ciemnoszarych wapieniach Tatr Bielskich. Woda płynąc między płytami wapieni przez miliony lat drążyła najpierw szczeliny, a później korytarze i komory. Główne części jaskini powstały jeszcze przed czwartorzędowym zlodowaceniem Tatr. Prawdopodobnie na skutek oddziaływania wody, która przenikała z powierzchni i mieszała się z wodami głębinowymi. W efekcie powstała wyjątkowa barwna szata naciekowa, interesujące formy wapienne, stalaktyty, stalagmity, draperie.
W piekle i sali koncertowej
Trasa zwiedzania prowadzi przez fantastyczne korytarze i komory, w których znajdują się niewielkie jeziorka i wodospady. Poszczególne komory jaskini mają swoje nazwy — Zbójnicka, Dom Wielkich Wodospadów, Gaj Kaktusowy, Złote Jeziorko, Sala Koncertowa, Piekło, Długi Korytarz, Przepaść Głodowa. Do największych atrakcji należy słynna Sala Palmowa, w której znajdują się monumentalne stalagmity w kształcie pagód
Interesująca jest również Sala koncertowa — Hudobná sieň, którą tak nazwano dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka. W tej sali, z powodu wyśmienitych warunków akustycznych, są organizowane koncerty muzyki poważnej.
Całkowita długość korytarzy Jaskini Bielskiej wynosi prawie 4 km, z czego tylko 1370 m udostępniono dla turystów. Do pokonania jest 860 stopni i 125 metrów różnicy poziomów.
Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje ok. 70 minut.
Pierwsi trafili tu poszukiwacze złota
Wejście do jaskini odkryli w XVIII wieku poszukiwacze złota, o czym świadczą napisy na skałach z ich imionami. Przez długie lata pozostawało jednak ukryte. Ponownie otwór odkryto w XIX wieku i zaczęto jaskinię eksplorować, aby w 1884 roku, dzięki pomocy finansowej miasta Spiska Bela, udostępnić ją zwiedzającym. W 1896 roku oświetlono ją elektrycznie. Cały czas odkrywano kolejne części jaskini, które udostępniano turystom. W sumie jaskinia ma 3892 m w poziomie i 168 m w pionie.
praktyczne informacje
Więcej informacji o Jaskini Bielskiej, jak również aktualny cennik i harmonogram wejść jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej jaskiń słowackich.
- w poniedziałki jaskinia jest nieczynna
- wstęp do jaskini dla dorosłych 7 euro, studenci i emeryci 6 euro, dzieci i renciści 3,5 euro fotografowanie 10 euro
Jak dojść do jaskini?
Z centrum Tatrzańskiej Kotliny (przystanek SAD i parking) żółto znakowanym szlakiem. Prowadzi on długimi serpentynami wygodną szutrową drogą zboczem Kobylego Wierchu przez stary jodłowy las, pokonując różnicę poziomów 122 m. Na trasie o długości ok. 1000 m umieszczono tablice edukacyjne. Dojście do jaskini zajmuje ok. 25 min.
Jak dojechać do Tatrzańskiej Kotliny?
- komunikacja publiczna
Z Zakopanego busem do Łysej Polany. Stąd autobusem SAD do Tatrzańskiej Kotliny
- samochodem
Od strony Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej poprzez dawne przejście graniczne na Łysej Polanie. Dalej drogą nr 67 przez Źdiar do miejscowości Tatrzańska Kotlina - ok. 20 km od Łysej Polany.
Atrakcje turystyczne w pobliżu Tatrzańskiej Kotliny
Zdziar
- odległość od jaskini 5,9 km
- Leży u podnóża Tatr Bielskich w Dolinie Białej. Część tego rejonu znajduje się na zboczach Spiskiej Magury. Zdziar przyciąga miłośników sportów zimowych i turystyki z doskonałymi terenami narciarskimi i dobrze rozbudowaną infrastrukturą. Muzeum Ździarska Izba - ekspozycja etnograficzna, prezentująca typowe wyposażenie XIX-wiecznej drewnianej chaty ździarskiej.
Tatrzańska Łomnica
- odległość od jaskini 7,3 km
- Turystyczno-rekreacyjna miejscowość u podnóża Tatr Wysokich, baza wypadowa do środkowej i wschodniej części Tatr Wysokich. Muzeum parku. Kolejka linowa nad Łomnicki Staw i Łomnicę, Muzeum TANAPu.
Keżmark
- odległość od jaskini: 13,3 km
- Istnieje od 700 lat i jest jednym z cenniejszych zabytkowych miast Słowacji. Do najważniejszych zabytków należą m.in.: późnogotycki zamek, Kościół św. Krzyża z renesansową dzwonnicą, drewniany kościół partykularny im. św. Trójcy, Ratusz, Dom baronowej von Szimray czy popularny budynek tzw. Reduty.
Tutaj więcej o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć.