Jaskinia Bielska - atrakcja Tatr Bielskich

Jaskinia Bielska w Tatrach Bielskich na Słowacji. Trzeba ją koniecznie zobaczyć. Pod względem wielkości i urozmaicenia szaty naciekowej nie może się z nią równać żadna jaskinia w Polsce.
/ 10 miesięcy temu
Jaskinia Bielska - atrakcja Tatr Bielskich fot. Adobe Stock

Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) to jedna z największych atrakcji Tatr Bielskich — należy ona do najpiękniejszych udostępnionych do zwiedzania turystom jaskiń w całych Tatrach. Znajduje się w północnym stoku Kobylego Wierchu w Narodowym Rezerwacie Przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji. Jest oświetlona, a zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Należy pamiętać o odpowiednim, cieplejszym ubiorze — temperatura w jaskini nieznacznie przekracza 5 st. C.

W wapieniach Tatr Bielskich

Jaskinia Bielańska powstała w ciemnoszarych wapieniach Tatr Bielskich. Woda płynąc między płytami wapieni przez miliony lat drążyła najpierw szczeliny, a później korytarze i komory. Główne części jaskini powstały jeszcze przed czwartorzędowym zlodowaceniem Tatr. Prawdopodobnie na skutek oddziaływania wody, która przenikała z powierzchni i mieszała się z wodami głębinowymi. W efekcie powstała wyjątkowa barwna szata naciekowa, interesujące formy wapienne, stalaktyty, stalagmity, draperie.

W piekle i sali koncertowej

Trasa zwiedzania prowadzi przez fantastyczne korytarze i komory, w których znajdują się niewielkie jeziorka i wodospady. Poszczególne komory jaskini mają swoje nazwy — Zbójnicka, Dom Wielkich Wodospadów, Gaj Kaktusowy, Złote Jeziorko, Sala Koncertowa, Piekło, Długi Korytarz, Przepaść Głodowa. Do największych atrakcji należy słynna Sala Palmowa, w której znajdują się monumentalne stalagmity w kształcie pagód

Interesująca jest również Sala koncertowa — Hudobná sieň, którą tak nazwano dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię jeziorka. W tej sali, z powodu wyśmienitych warunków akustycznych, są organizowane koncerty muzyki poważnej.

Całkowita długość korytarzy Jaskini Bielskiej wynosi prawie 4 km, z czego tylko 1370 m udostępniono dla turystów. Do pokonania jest 860 stopni i 125 metrów różnicy poziomów.

Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje ok. 70 minut.

Pierwsi trafili tu poszukiwacze złota

Wejście do jaskini odkryli w XVIII wieku poszukiwacze złota, o czym świadczą napisy na skałach z ich imionami. Przez długie lata pozostawało jednak ukryte. Ponownie otwór odkryto w XIX wieku i zaczęto jaskinię eksplorować, aby w 1884 roku, dzięki pomocy finansowej miasta Spiska Bela, udostępnić ją zwiedzającym. W 1896 roku oświetlono ją elektrycznie. Cały czas odkrywano kolejne części jaskini, które udostępniano turystom. W sumie jaskinia ma 3892 m w poziomie i 168 m w pionie.

praktyczne informacje

Więcej informacji o Jaskini Bielskiej, jak również aktualny cennik i harmonogram wejść jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej jaskiń słowackich.

  • w poniedziałki jaskinia jest nieczynna
  • wstęp do jaskini dla dorosłych 7 euro,  studenci i emeryci  6 euro, dzieci i renciści 3,5 euro    fotografowanie 10 euro

Jak dojść do jaskini?

Z centrum Tatrzańskiej Kotliny (przystanek SAD i parking) żółto znakowanym szlakiem. Prowadzi on długimi serpentynami wygodną szutrową drogą zboczem Kobylego Wierchu przez stary jodłowy las, pokonując różnicę poziomów 122 m. Na trasie o długości ok. 1000 m umieszczono  tablice edukacyjne. Dojście do jaskini zajmuje ok. 25 min.

Jak dojechać do Tatrzańskiej Kotliny?

  • komunikacja publiczna

Z Zakopanego busem do Łysej Polany. Stąd autobusem SAD do Tatrzańskiej Kotliny

  • samochodem

Od strony Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej poprzez dawne przejście graniczne na Łysej Polanie. Dalej drogą nr 67 przez Źdiar do miejscowości Tatrzańska Kotlina - ok. 20 km od Łysej Polany.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Tatrzańskiej Kotliny

Zdziar

  • odległość od jaskini 5,9 km 
  • Leży u podnóża Tatr Bielskich w Dolinie Białej. Część tego rejonu znajduje się na zboczach Spiskiej Magury. Zdziar przyciąga miłośników sportów zimowych i turystyki z doskonałymi terenami narciarskimi i dobrze rozbudowaną infrastrukturą. Muzeum Ździarska Izba - ekspozycja etnograficzna, prezentująca typowe wyposażenie XIX-wiecznej drewnianej chaty ździarskiej. 

Tatrzańska Łomnica

  • odległość od jaskini 7,3 km
  • Turystyczno-rekreacyjna miejscowość u podnóża Tatr Wysokich, baza wypadowa do środkowej i wschodniej części Tatr Wysokich.  Muzeum parku. Kolejka linowa nad Łomnicki Staw i Łomnicę, Muzeum TANAPu.

 Keżmark 

  • odległość od jaskini: 13,3 km
  • Istnieje od 700 lat i jest jednym z cenniejszych zabytkowych miast Słowacji. Do najważniejszych zabytków należą m.in.: późnogotycki zamek, Kościół św. Krzyża z renesansową dzwonnicą, drewniany kościół partykularny im. św. Trójcy, Ratusz, Dom baronowej von Szimray czy popularny budynek tzw. Reduty.

Tutaj więcej o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)