Czeska stolica robi wrażenie na każdym, kto ją odwiedzi. Praga to jedno z piękniejszych miast Europy. Oddalona od Warszawy o niewiele ponad 600 kilometrów zachwyca zabytkową architekturą, pięknym, dużym Starym Miastem i kolorami. "Złota Praga", "miasto o stu wieżach", "perła w cesarskiej koronie Habsburgów" przyciąga tłumy turystów. I to przez cały rok.
To miasto wręcz idealne do zwiedzania - większość miejsc wartych uwagi znajduje się od siebie w niewielkiej odległości. Hradczany z katedrą św. Wita i Złotą Uliczką, Mała Strana, Most Karola, Stare Miasto i Rynek, Josefov i Stary Cmentarz Żydowski, Pałac i ogród Wallensteina. Te miejsca są opisane i polecane we wszystkich przewodnikach. Zawsze jest tam tłoczno i głośno. Na szczęście Praga oferuje również interesujące atrakcje, gdzie nie ma turystycznego zgiełku. Oto mój subiektywny miniprzewodnik po miejscach, które, moim zdaniem, warto zobaczyć. Są ciekawe, urokliwe, a ich dodatkowym plusem jest niewielu turystów.
Polecamy!
- Zion – raj na Ziemi. 9 miejsc, które koniecznie musisz tam zobaczyć
- Sikając na Czechy – 6 kontrowersyjnych obiektów Davida Černego, które trzeba zobaczyć w Pradze
praga nowy świat
Ulica Nowy Świat – Nový svět
To jeden z moich ukochanych praskich zakątków, zaraz przy zamku, a jednak pusty. Położony z boku, dosłownie kilkanaście minut od hałaśliwych i popularnych turystycznych tras. Urokliwa brukowana kocimi łbami uliczka na Hradczanach. Jest dość długa i kręta. Większość znajdujących się tutaj domów pochodzi z XVII wieku. Pierwsze powstały w XIV wieku, gdy zamieszkali tu pracujący przy budowie zamku rzemieślnicy. Mieszkańcy ozdabiali swoje skromne domy złotymi godłami, jak np.: gruszka, kiść winogron, krzak czy kotwica.
Nowy Świat kończy się placykiem pod murem zarośniętym bluszczem. Z jednej strony znajduje się stylowa chata, w której mieści się hotel u Raka, z drugiej – pod górę pnie się uliczka, nie tak malownicza, ale bardzo senna i tajemnicza.
Przy Nowym Świecie jest malutka, klimatyczna kafejka, w której lubię odpocząć przy filiżance kawy czy lampce wina.
W pobliżu można zwiedzić Loretę. Kompleks barokowych budynków sakralnych z 1629 r., którego centralnym punktem jest kopia domku Marii Panny, gdzie archanioł Gabriel zwiastował Marii narodziny Chrystusa.
praga marionetki
Teatr Marionetek
Wizyta w Teatrze Marionetek to świetny pomysł na spędzenie wieczoru w Pradze, zwłaszcza że Czechy słyną z tego rodzaju sztuki (czeskie lalkarstwo zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO). Aktorzy i marionetki przedstawiają klasyczne opery, takie jak "Don Giovanni" czy "Magiczny flet" Mozarta. Interesujące jest również przedstawienie "Puppet Gala Performance" będące składanką najlepszych lalkarskich sztuk. Bilety można kupić on-line.
praga kampa
Kampa
Wystarczy zejść z zatłoczonego Mostu Karola od strony Małej Strany, aby odpocząć na Kampie, największej wyspie Pragi. Wyciągnąć się na trawie, pijąc piwo czy urządzić tutaj piknik. Można również posiedzieć w jednym z licznych barów czy kawiarenek.
Od Małej Strany oddziela Kampę Czarci Potok (wieść niesie, że mieszkają tutaj złe duchy), przy którym niegdyś działały młyny, a ich pozostałości obejrzeć można w południowej części wyspy. Kampę nazywa się również praską Wenecją. W jej północnej części znajduje się grupa kamienic wyrastających wprost z wody (Pražské Benátky).
Okolice Kampy były kiedyś miejscem spotkań hippisów w Pradze, o czym przypomina Ściana Lennona (Lennon Wall), cała zamalowana graffiti.
praga pingwiny
Galeria sztuki w młynie
Od strony Wełtawy do Muzeum Kampa zapraszają świecące w nocy żółte pingwiny. W pochodzącym z XIII wieku młynie na wyspie mieści się galeria sztuki współczesnej Europy Środkowej, która promuje przede wszystkim czeskich artystów, m.in. Frantiska Kupkę i Ottona Gutfreunda. W kolekcji są również prace europejskich artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz i Edwarda Dwurnika. Przed muzeum stała ekspozycja współczesnych rzeźb (można oglądać za darmo).
Tuż przy galerii raczkują gigantyczne Niemowlaki (Babies) Davida Černego.
praga zizkov
Žižkov
Niepowtarzalna dzielnica Pragi, porównywana z warszawską Pragą lub krakowskim Kazimierzem. Mnóstwo tu sklepików, knajp i piwiarni. Jako że knajpki odwiedzają przede wszystkim miejscowi, nietrudno doświadczyć w nich prawdziwej atmosfery czeskiej gospody, gdzie za niewielką sumę można zjeść knedliki z kapustą lub smažený sýr, popijany równie niedrogim piwem.
Do kultowych miejsc należy gospoda "U vystřelenýho oka" (przy ulicy Božích Bojovníků). Jej nazwa nawiązuje do patrona dzielnicy, husyckiego wodza i czeskiego bohatera narodowego Jana Žižki, który ponoć stracił oko w bitwie pod Grunwaldem, walcząc jako najemnik po stronie Polaków (od jego nazwiska pochodzi też nazwa dzielnicy). Przed wejściem do knajpki zaskakująca instalacja oka z wbitym w nie widelcem.
W centralnym miejscu dzielnicy postawiono Janowi Žižce pomnik – który jest uważany za najwyższy konny posąg na świecie (ma 9 m wysokości). Na Žižkovie ma również swój pomnik Jaroslav Hašek, który swego czasu mieszkał przy ulicy Jeronýmovej, gdzie powstawały pierwsze rozdziały Szwejka.
Dawna dzielnica robotników dziś przyciąga artystów, hipsterów i miłośników “autentycznej Pragi". Nadal niewielu tutaj turystów.
praga wieża
Wieża telewizyjna
Przy placu zwanym Mahlerovy sady, nieopodal zabytkowego kirkutu, znajduje się wieża telewizyjna (216 m wysokości). Postawiona na początku lat 90., aby ułatwić odbiór zagranicznych stacji, była przedmiotem sporów i protestów mieszkańców Pragi. Przezywano ją Bajkonur, rakieta kosmiczna, szczoteczka do zębów, także rušička, czyli zagłuszarka, podejrzewano bowiem, że będzie na niej zainstalowana aparatura zagłuszająca zachodnie rozgłośnie.
W latach 2011–2012 wieża przeszła gruntowny remont i otrzymała nazwę Tower Park Praha. Mieści się w niej platforma widokowa – przy dobrej pogodzie fantastyczny widok, restauracja, kawiarnia i bar, a także jednopokojowy hotel apartmá One Room Hotel – apartament do wynajęcia (na wysokości 70 metrów).
Po wieży pnie się 10 gigantycznych bobasów, rzeźby czeskiego artysty Davida Černego.
praga kirkut
Kirkut na Žižkovie
Na Žižkovie są dwa cmentarze żydowskie. Jeden tzw. stary, którego resztki znajdują się przy wieży telewizyjnej (widocznej z prawie każdego miejsca Pragi). Oraz drugi, tzw. nowy, z końca
XIX wieku, gdzie do dziś odbywają się pochówki. Znajduje się tutaj m.in. grób Franza Kafki.
Stary kirkut powstał w 1680 roku dla ofiar szalejącej w owym czasie dżumy. Używany do 1890 roku, kryje 40 000 macew, porośniętych bluszczem, a latem poziomkami. Pusto tu, nostalgicznie. W spokoju można podziwiać rysunki na macewach, czego nie można powiedzieć o pełnym turystów cmentarzu na Josefovie, w dawnej dzielnicy żydowskiej.
praga mucha
Muzeum Sztuki – Veletržní palác
W interesującym wnętrzu, na 13 500 mkw., na pięciu kondygnacjach zgromadzono około 2000 dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej, czeskiej i europejskiej. W kolekcji m.in. dzieła takich artystów, jak: Alfons Mucha, Josef Čapek, Oscar Kubin, František Kupka, Auguste Rodin, Eugène Delacroix, Camille Corot, Camille Pissarro, Monet, Auguste Renoir, Paul Cézanne, Henri Rousseau, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Georges Seurat, Lautrec, Matisse, Pablo Picasso, Georges Braque, Marc Chagall, Pierre Bonnard, Maurice de Vlaminck, Munch. Prezentowane są również tutaj meble, fotografie, design i scenografie. Oprócz stałej ekspozycji w pałacu organizuje się także wystawy czasowe.
praga park
Letenské sady lub Letná Park
To największy park w Pradze. Znajduje się kilkanaście minut od zamku i Starego Miasta. Można tu uciec przed tłumem turystów i odpocząć. Tuż przy wejściu na wzgórzu, na końcu schodów, stoi olbrzymi metronom. Postawiono go w roku 1991 na miejscu największego na świecie pomnika Józefa Stalina. Do dziś pozostał po nim potężny taras, na którym stał postument – obecnie ulubione miejsce skaterów, a także świetny punkt widokowy na miasto, Wełtawę i mosty.
W parku znajduje się malowniczo położony Hanavaský pavilon z małą restauracją, a także interesujące Narodowe Muzeum Techniki.
praga sikający
Sikający Davida Černego
Kontrowersyjne, a momentami prowokujące rzeźby i instalacje Davida Černego znajdują się w najdziwniejszych miejscach Pragi, bo artysta chętnie umieszcza je w przestrzeni publicznej. Niemal wszystkie jego prace są świetnym komentarzem do współczesnych wydarzeń. Prowokują, zastanawiają, bawią. David Černý nieustannie przesuwa granice i tworzy dzieła, które w wielu krajach uznano by za zbyt prowokujące, a czasem nawet obraźliwe. To co dla Polaków jest skandalem, wśród Czechów nie wzbudza większych emocji, świadczy o ich specyficznym poczuciu humoru, czego przykładem jest instalacja Sikający na dziedzińcu Muzeum Franza Kafki. Artysta postawił dwóch mężczyzn sikających do sadzawki, która ma kształt mapy Czech. Penisy postaci są ruchome. I jeśli wyśle się SMS-a z jakimś zdaniem na podany numer, to po kilku minutach, to wysikają. Przynajmniej tak było jakiś czas temu.