Kiedy podjąć decyzję o leczeniu farmakologicznym uzależnienia od nikotyny? Jakie leki są stosowane w terapii antynikotynowej? Kiedy terapia nie ma szans powodzenia?
Czytaj więcej
Na czym polega terapia behawioralno-poznawcza w leczeniu z paleniem papierosów i jak przebiega leczenie? Sprawdź skuteczność psychoterapii w walce z nałogiem.
Czytaj więcej
Dlaczego nikotynę można uznać za narkotyk? Co dzieje się z dymem tytoniowym w naszych płucach? Jaka jest droga nikotyny z papierosa do naszego układu nerwowego?
Czytaj więcej
W terapii nikotynowej próbuje się stosować wiele neuroleptyków, kanabinoidów, leków przeciwdepresyjnych i innych. Prace nad wprowadzeniem nowych leków w leczeniu uzależnienia od papierosów wciąż trwają.
Czytaj więcej
Warenikilina jest jednym z najskuteczniejszych leków antynikotynowych. Blokuje receptor nikotynowy nie wywołując uzależnienia czy zespołu abstynencji.
Czytaj więcej
Cytyzyna należy do leków z grupy NPA, które blokują receptor nikotynowy. Nie wywołuje uzależnienia, zespołu abstynencji i jest skuteczna klinicznie. Cytyzyna uczestniczy w terapii nikotynowej od ponad pół wieku.
Czytaj więcej
Działanie bupropionu w terapii antynikotynowej nie jest do końca poznany. Mimo to badania kliniczne pokazują, że jest to lek bardzo dobrze pomagający w walce z nikotynizmem.
Czytaj więcej
Neuroprzekaźniki ośrodkowego układu nerwowego to substancje, które porównywane są do hormonów działających jedynie w obrębie neuronów. Regulują działanie całego układu nerwowego i odpowiadają za przekazywanie wszelkich informacji.
Czytaj więcej
Jakie są zasady poradnictwa genetycznego w chorobie Alzheimera? Kto powinien wykonać badania genetyczne w kierunku Alzheimera? Kiedy można wykonać badania genetyczne?
Czytaj więcej
Czy można wykonać badania genetyczne w chorobie Alzheimera? Jakiego wyniku możemy się spodziewać i jakie ma to dla nas znaczenie? Co powinniśmy wiedzieć o badaniach prognostycznych i ocenie ryzyka wystąpienia choroby?
Czytaj więcej