Zaskórniki otwarte i zamknięte: czym są, czym się różnią i jak się ich skutecznie pozbyć domowymi sposobami?

zaskórniki - czym są, dlaczego powstają, jak się ich pozbyć domowymi sposobami fot. Adobe Stock, master1305
Zaskórniki to nieestetyczne zmiany skórne, które mogą mieć postać małych, czarnych kropek lub białych wykwitów. Aby się ich pozbyć, należy zacząć od właściwie dobranej pielęgnacji. Czym są zaskórniki, dlaczego powstają i jak się ich skutecznie pozbyć domowymi sposobami?
Małgorzata Machnicka / 21.12.2022 09:30
zaskórniki - czym są, dlaczego powstają, jak się ich pozbyć domowymi sposobami fot. Adobe Stock, master1305

Zaskórniki, inaczej wągry to wykwity skórne, najczęściej pojawiające się na brodzie, czole i nosie, czyli dokładnie w miejscach, gdzie występuje nadmierne wydzielanie łoju. Przyczyną ich powstawania jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe, które zatyka ujścia mieszków włosowych, a także niewłaściwy przebieg procesu złuszczania naskórka. 

Spis treści:

  1. Zaskórniki otwarte i zamknięte – czym się różnią? 
  2. Zaskórniki – dlaczego powstają?
  3. Jak się pozbyć zaskórników? Domowe sposoby

Jak wyglądają zaskórniki otwarte i zamknięte?

Niestety, zaskórniki to problem występujący u kobiet (i mężczyzn) w każdym wieku. Oczywiście najczęściej pojawia się u nastolatków, w okresie dojrzewania i przy trądziku, ale nierzadko dotyczy także kobiet po 40. i w okresie menopauzalnym. Zaskórniki dzielą się na 2 rodzaje: otwarte i zamknięte.

Zaskórniki otwarte – jak wyglądają?

Zaskórniki otwarte mają ciemny (szaro-czarny) kolor. Powstają przez zaleganie wydzieliny łojowej, która nie jest zaczopowana a przez to, że ma dostęp do powietrza - utlenia się (stąd ciemny kolor). Drugą przyczyną mogą być nadkażenia bakteryjne (głównie przez Propionibacterium acnes).

Następstwem zaskórników otwartych mogą być zmiany ropne, dlatego warto regularnie je usuwać.

Zaskórniki zamknięte – jak wyglądają?

Zaskórniki zamknięte mają jasny (biało-beżowy) kolor. Wiele osób nazywa je „kaszką". Powstają w wyniku zatkania ujścia gruczołu łojowego przez mieszaninę łoju, martwych komórek naskórka i brudu. Wystają ponad powierzchnię skóry i są wyczuwalne pod palcami (w przeciwieństwie do zaskórników otwartych). Są bardzo oporne na wszelkie zabiegi kosmetyczne. 

Takie zaskórniki są o wiele trudniejsze do usunięcia i niestety, lepiej nie robić tego mechanicznie - możesz tylko nabawić się przebarwień, których trudno będzie się pozbyć. W tym wypadku zacznij od poznania przyczyny ich powstawania.

Maseczki oczyszczające do 20 zł: 6 produktów, które dają natychmiastowe efekty

zaskórniki otwarte i zamknięte - czym są, dlaczego powstają, jak się ich pozbyć
fot. Zaskórniki to problem kobiet i mężczyzn w każdym wieku/ Adobe Stock, lightpoet

Zaskórniki – dlaczego powstają?

Zaskórniki – przyczyny powstawania:

  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki;
  • niestaranne oczyszczanie twarzy;
  • spanie w makijażu;
  • spożywanie niektórych produktów (np. tłustych potraw, czekolady, cukru);
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Jak się pozbyć zaskórników?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie oczyszczanie twarzy, obowiązkowo kilkuetapowe. Zacznij od dokładnego demakijażu. Następnie umyj twarz żelem i przetrzyj tonikiem, który przywróci skórze naturalne pH. Raz w tygodniu wykonaj peeling twarzy - z drobinkami (do cery tłustej i mieszanej) lub enzymatyczny (do cery wrażliwej i suchej). Do codziennego oczyszczania twarzy możesz również wykorzystać szczoteczkę soniczną. 

„Skin cycling” — zdrowa rutyna pielęgnacji, która całkowicie odmieni twoją skórę

Stosuj odpowiednie kosmetyki na zaskórniki

W ich składzie powinien znajdować się cynk, który ma działanie przeciwzapalne, srebro koloidalne i ekstrakt z drożdży, które mają działanie oczyszczające i bakteriobójcze, olejek z drzewa herbacianego, olejek pichtowy i glinki, które detoksykują i zmniejszają zmiany trądzikowe.

Oprócz składników przeciwzapalnych, powinny znaleźć się też łagodzące: alantoina, panthenol, aby wyeliminować ewentualnie zaczerwienienia. Warto zrezygnować z kosmetyków, które mają substancje zapachowe i z tych, które zawierają sztuczne barwniki. 

Codzienną pielęgnację warto wzbogacić maseczkami - świetnie sprawdzą się te z glinki i peel-off. Sięgnij po preparaty z kwasami, które złuszczają martwy naskórek - zarezerwuj je jednak na okres jesienno-zimowy. Z zaskórnikami doskonale radzi sobie kwas salicylowy, kwas migdałowy i kwas glikolowy.

Preparaty do stosowania miejscowego na zaskórniki 

Z zaskórnikami możesz walczyć za pomocą maści z apteki, przeznaczonych do cery trądzikowej. Jest ich całe mnóstwo i kosztują grosze. Większość przeznaczona do stosowania miejscowego. Szczególnie polecamy te z nadtlenkiem benzoilu (np. Benzacne) i kwasem azelainowym (np. Acnederm).

Stosuj domowe sposoby na zaskórniki

Domowe maseczki na wągry działają cuda. Wystarczy stosować je raz w tygodniu, by szybko zauważyć efekty. Raz na jakiś czas warto wykonać zabieg mechanicznego oczyszczania skóry.

„Parówka" i mechaniczne usuwanie zaskórników

Te sposoby sprawdzą się w przypadku zaskórników otwartych (ciemnych). Wlej do miski lub garnka gorącą wodę i nachyl nad nią twarz. Po 5-7 minutach wytrzyj twarz ręcznikiem i przystąp do oczyszczania zaskórników. Rób to pewnie, najlepiej za pomocą chusteczki higienicznej. 

Po oczyszczaniu twarzy nie zapomnij stonizować twarzy, najlepiej antybakteryjnym tonikiem (obowiązkowo bez alkoholu). 

Tonik z olejku herbacianego na zaskórniki 

Olejek z drzewa herbacianego kupisz w każdej aptece za kilka złotych. Wymieszaj go z naftą kosmetyczną w proporcji 1:3 (1 porcja olejku i 3 nafty kosmetycznej). Mieszankę nałóż na brodę, nos i czoło i zostaw do wchłonięcia. Pierwsze efekty zauważysz już po pierwszym zastosowaniu.

Maseczka z białka jajka kurzego na zaskórniki

Biało jajka ubij na gładką masę i nałóż na miejsca, w których występują zaskórniki i zostaw na 15 minut. Spłucz ciepłą wodą i nałóż krem nawilżający.

Tonik aspirynowy na zaskórniki 

W 50 ml wody rozpuść 10 tabletek aspiryny. Tak przygotowany tonik nałóż na całą buzię - złuszczy naskórek i oczyści pory. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.09.2020

Czytaj także:
Maseczka z aspiryny na twarz: skuteczny sposób na pryszcze, zaskórniki i przebarwienia
Przebarwienia na twarzy: jak skutecznie je usunąć i jak zapobiegać ich powstawaniu?

Redakcja poleca

REKLAMA