Worki pod oczami fot. Adobe Stock

Worki pod oczami - przyczyny i jak je zlikwidować?

Worki pod oczami najczęściej powstają wskutek niehigienicznego trybu życia lub nieprawidłowej pielęgnacji. Ale przyczyn obrzęków i cieni pod oczami jest o wiele więcej.
Małgorzata Machnicka / 09.12.2019 09:31
Worki pod oczami fot. Adobe Stock

Worki pod oczami, czyli cienie, sińce i opuchlizna to zmora większości z nas. Przyczyny ich powstawania mogą być różne - czasami to uwarunkowania genetyczne, a czasami nieodpowiednia pielęgnacja lub niezdrowy tryb życia. Worki pod oczami mogą być również zwiastunem choroby. Jak sobie z nimi radzić?

Worki pod oczami - przyczyny

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, ponieważ w jej rejonie nie występują gruczoły łojowe. Co więcej, jest niemal dwukrotnie cieńsza niż na pozostałych partiach twarzy.

  • uwarunkowania genetyczne,
  • niehigieniczny tryb życia - zarwane noce, nadużywanie papierosów i alkoholu,
  • worki pod oczami mogą być również objawem choroby - nierzadko opuchnięte powieki i sińce świadczą o chorobach serca, nerek i tarczycy lub są zwiastunem alergii,
  • suche powietrze w pomieszczeniach, w których spędzamy największą ilość czasu,
  • nieodpowiednia dieta - niedobór witaminy K i niski poziom żelaza,
  • przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne,
  • siedzący tryb życia przez co limfa krąży wolniej, więc produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych tylko gromadzone w tkance podskórnej,
  • zatrzymywanie wody w organizmie, najczęściej spowodowane nadmiarem soli w diecie i niewystarczającej ilością wody,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Aby zlikwidować worki pod oczami należy zacząć od znalezienia przyczyny, a potem dopasować odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Może się okazać jednak, że nie jest to takie proste np. w przypadku choroby.

Zmień tryb życia i dietę

Nie każda z nas, z powodu braku czasu, może pozwolić sobie na odpowiednią ilość snu i świetnie zbilansowaną dietę. Niestety - to największa zbrodnia jaką popełniamy wobec naszego ciała - 8 godzin snu i dieta bogata w warzywa, owoce i odpowiednią ilość wody często rozwiązuje wszystkie problemy. Warto też unikać alkoholu, nie palić papierosów i uprawiać sport przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Odpowiednio dobrany krem pod oczy

Skóra pod oczami wymaga specjalnej pielęgnacji. Absolutnym obowiązkiem po 25. roku życia jest odpowiednio dobrany krem pod oczy. Najlepiej, jeśli zawiera wyciąg z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego i bluszczu zwyczajnego oraz kofeinę i witaminę C.

Krem warto trzymać w lodówce - niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, więc krem będzie działał jeszcze silniej.

Okłady i masaże

Regularnie stosowane okłady np. z ogórka lub zielonej herbaty działają łagodząco i rozjaśniająco, mogą więc delikatnie niwelować cienie pod oczami.

W pielęgnacji skóry pod oczami przyda się również specjalny masażer zakończony metalową kuleczką tzw. roller. Warto też zaopatrzyć się w żelową maseczkę (należy trzymać ją w lodówce) i stosować wtedy, gdy potrzebujemy natychmiastowych efektów. Zastąpić ją mogą również kostki lodu.

Zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej

Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest drenaż limfatyczny czyli masaż, który poprawia przepływ limfy i innych płynów tkankowych.

Drugim polecanym zabiegiem jest mezoterapia, w trakcie której pod skórę podawany jest kwas hialuronowy, witamina C oraz inne substancje o działaniu ujędrniającym i pobudzającym krążenie.

Najbardziej inwazyjnym zabiegiem jest blefaroplastyka tradycyjna, czyli operacyjna metoda usuwania worków pod oczami. Chirurg nacina dolną powiekę, usuwa spod niej warstwę tłuszczu oraz nadmiar skóry.

A co jeśli nic nie pomaga?

Jeżeli sińce, cienie i opuchlizna pod oczami utrzymują się mimo zastosowania powyższych sposobów, wówczas warto skonsultować się z lekarzem.

Więcej o pielęgnacji twarzy:
Koreańska pielęgnacja - rytuał 10 kroków
Maska LED do twarzy - czy działa?