Worki pod oczami: przyczyny powstawania. Dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić? Sprawdzone sposoby

Worki pod oczami fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS
Worki pod oczami najczęściej powstają wskutek niehigienicznego trybu życia lub nieprawidłowej pielęgnacji. Aby zmniejszyć ich widoczność, warto sięgnąć po odpowiednie kremy i regularnie stosować okłady i masaże. Pomocne będą również wybrane zabiegi medycyny estetycznej.
Małgorzata Machnicka / 30.03.2023 16:31
Worki pod oczami fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS

Worki pod oczami, czyli opuchlizna, a często również cienie i sińce - to zmora większości z nas. Przyczyny ich powstawania mogą być różne - czasami to uwarunkowania genetyczne, a czasami nieodpowiednia pielęgnacja lub niezdrowy tryb życia. Jak zmniejszyć widoczność worków pod oczami?

Spis treści:

  1. Worki pod oczami - główne przyczyny powstawania
  2. Jak się pozbyć worków pod oczami?
  3. Domowe sposoby na worki pod oczami
  4. Worki pod oczami - zabiegi medycyny estetycznej

Worki pod oczami - główne przyczyny powstawania

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, ponieważ w jej rejonie nie występują gruczoły łojowe. Co więcej, jest niemal dwukrotnie cieńsza niż na pozostałych partiach twarzy.

Główne przyczyny powstawania worków pod oczami:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • niehigieniczny tryb życia - zarwane noce, nadużywanie papierosów i alkoholu;
  • worki pod oczami mogą być również objawem choroby - nierzadko opuchnięte powieki i sińce świadczą o chorobach serca, nerek i tarczycy lub są zwiastunem alergii;
  • suche powietrze w pomieszczeniach, w których spędzamy największą ilość czasu;
  • nieodpowiednia dieta - niedobór witaminy K i niski poziom żelaza;
  • przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne;
  • siedzący tryb życia przez co limfa krąży wolniej, więc produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych tylko gromadzone w tkance podskórnej;
  • zatrzymywanie wody w organizmie, najczęściej spowodowane nadmiarem soli w diecie i niewystarczającej ilością wody;
  • brak odpowiedniej pielęgnacji.

Masaż Kobido — prasuje zmarszczki, ujędrnia skórę i poprawia owal. Na czym polega i jak często go wykonywać?

Jak się pozbyć worków pod oczami?

Aby zlikwidować worki pod oczami, należy zacząć od znalezienia przyczyny, a potem dopasować odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Może się jednak okazać, że nie jest to takie proste np. w przypadku choroby.

Zmień tryb życia i dietę 

Nie każda z nas, z powodu braku czasu, może pozwolić sobie na odpowiednią ilość snu i świetnie zbilansowaną dietę. Niestety - to największa zbrodnia jaką popełniamy wobec naszego ciała - 8 godzin snu i dieta bogata w warzywa, owoce i odpowiednią ilość wody, często rozwiązuje wszystkie problemy. Warto też unikać alkoholu, nie palić papierosów i uprawiać sport przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Odpowiednio dobrany krem pod oczy

Skóra pod oczami wymaga specjalnej pielęgnacji. Absolutnym obowiązkiem po 25. roku życia jest odpowiednio dobrany krem pod oczy. Najlepiej, jeśli zawiera wyciąg z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego i bluszczu zwyczajnego oraz kofeinę i witaminę C.

Krem pod oczy warto trzymać w lodówce - niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, więc będzie działał jeszcze silniej.

Tanie i dobre kremy pod oczy na zmarszczki, opuchliznę i cienie. 6 TOP produktów do 40 zł

Okłady i masaże na worki pod oczami 

Regularnie stosowane okłady np. z ogórka lub zielonej herbaty działają łagodząco i rozjaśniająco, mogą więc delikatnie niwelować również cienie, obrzęki i worki pod oczami.

W pielęgnacji skóry wokół oczu przyda się również specjalny masażer zakończony metalową kuleczką tzw. roller. Warto też zaopatrzyć się w żelową maseczkę (należy trzymać ją w lodówce) i stosować, gdy potrzebujemy natychmiastowych efektów. Zastąpić ją mogą również kostki lodu. 

masaż na worki pod oczamifot. Adobe Stock, Yakobchuk Olena

Płatki hydrożelowe na worki pod oczami

To rozwiązanie doraźne, ale jeśli chcesz, aby twoje spojrzenie w mig odzyskało blask, sięgnij po hydrożelowe płatki pod oczy.

Kupisz je w każdej drogerii za kilka złotych. W ich składzie szukaj witamin A, C i E, kwasu hialuronowego i złota. Przed ich aplikacją, włóż je na 15 minut do lodówki.

Domowe sposoby na worki pod oczami

Jednym z najlepszych domowych sposobów na worki pod oczami są wcześniej wspomniane okłady. Świetnie sprawdzi się również masaż zimnymi łyżkami od herbaty lub mrożonym ogórkiem. 

Masaż twarzy mrożonym ogórkiem: skuteczny trik na walkę z opuchlizną i przebarwieniami. Jak go wykonać?

Zabiegi medycyny estetycznej na worki pod oczami

Jednym z najpopularniejszych zabiegów na worki pod oczami jest drenaż limfatyczny czyli masaż, który poprawia przepływ limfy i innych płynów tkankowych.

Drugim polecanym zabiegiem na worki pod oczami jest mezoterapia, w trakcie której pod skórę podawany jest kwas hialuronowy, witamina C oraz inne substancje o działaniu ujędrniającym i pobudzającym krążenie.

Najbardziej inwazyjnym zabiegiem jest blefaroplastyka tradycyjna, czyli operacyjna metoda usuwania worków pod oczami. Chirurg nacina dolną powiekę, usuwa spod niej warstwę tłuszczu oraz nadmiar skóry.

Jeżeli sińce, cienie i opuchlizna pod oczami utrzymują się mimo zastosowania powyższych sposobów, wówczas warto skonsultować się z lekarzem.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 12.10.2021

Czytaj także:
Jak nakładać korektor, żeby zamaskować cienie pod oczami? Sprawdzone triki
Cienie pod oczami to problem większości kobiet. Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć?
 

Redakcja poleca

REKLAMA