Cienie pod oczami to problem większości kobiet. Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć?

Cienie pod oczami fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS
Cienie pod oczami to nieestetyczne przebarwienia, które mogą przybierać kolor fioletowy, brązowy lub żółty. Poradzą sobie z nimi okłady z ogórka, zielonej herbaty czy napar z pietruszki.
Małgorzata Machnicka / 12.10.2021 11:16
Cienie pod oczami fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS

Cienie pod oczami nie oznaczają jedynie nieprzespanej nocy. Sporo zależy od uwarunkowań genetycznych, prowadzonego trybu życia i odpowiednio dobranej pielęgnacji.

Spis treści:

  1. Cienie pod oczami - przyczyny
  2. Domowe sposoby na cienie pod oczami
  3. Kremy na cienie pod oczami
  4. Cienie pod oczami - zabiegi
  5. Jak zamaskować cienie pod oczami?

Cienie pod oczami - przyczyny

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i wrażliwa, ponieważ posiada bardzo małą ilość komórek tłuszczowych. Odznacza się również brakiem gruczołów łojowych, tym samym narażona jest szczególnie na powstawanie zmarszczek, sińców oraz obrzęków. Przyczyny powstawania cieni pod oczami to:

  • nieprzespana noc,
  • stres,
  • predyspozycje genetyczne,
  • odwodnienie organizmu,
  • proces starzenia się skóry, która wraz z wiekiem staje się coraz cieńsza - znajdujące się pod nią naczynia krwionośne są bardziej widoczne,
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Czasami sińcom towarzyszą także worki pod oczami, co oznacza, że musisz uporać się z dodatkowym, o wiele trudniejszym do wyeliminowania problemem.

Należy pamiętać, że cienie pod oczami mogą stanowić objaw choroby, np. zaburzeń w pracy nerek, wątroby, tarczycy czy nieprawidłowej gospodarki hormonalnej. Mogą też być wywołane przez alergię. Gdy wykluczysz wszystkie powyższe przyczyny z listy, warto skonsultować się z lekarzem.

cienie pod oczami przyczynyfot. Cienie pod oczami/Adobe Stock, nelen.ru

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Nasze mamy i babcie musiały sobie radzić bez specjalnych kosmetyków, a nierzadko miały piękniejszą cerę, niż my dzisiaj. Warto korzystać z ich rad dotyczących pielęgnacji skóry.

Okłady z ogórka

Najpopularniejsza i najprostsza metoda radzenia sobie z cieniami pod oczami. Woda z ogórka, dzięki zawartości kwasu askorbinowego i kwasu kawowego ma niesamowite właściwości - nie tylko rozjaśnia cienie pod oczami, ale również zmniejsza opuchliznę. Przed nałożeniem plasterków na oczy, warto włożyć je na 10 minut do lodówki - chłód spotęguje działanie okładu.

Okłady z zielonej herbaty

Zielona herbata to jedna z najcenniejszych substancji na kosmetycznym rynku. Ma niezliczoną ilość zastosowań - w tym świetnie radzi sobie z sińcami. Możesz użyć herbaty w torebkach albo nasączyć naparem waciki kosmetyczne.

Okłady z jabłka

Jabłko ma silniejsze działanie rozjaśniające niż cytryna. Zawiera kwas taninowy, który wykazuje silnie działanie antyoksydacyjne. Nałóż je pod oczy w postaci plasterków albo papki z miąższu i trzymaj przez 20-30 minut.

Napar z pietruszki

Do jego wykonania wystarczy jeden pęczek natki. Zalej go dwiema szklankami wrzątku i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie przecedź przez gazę do szklanego naczynia i przechowuj w lodówce. Stosuj jako tonik lub rób z niego kompresy.

Woda chabrowa

Do jej zrobienia potrzebujesz litra wody oraz 20-30 g ususzonych chabrów. Ugotuj wodę i zalej nią suszone kwiaty. Po wystygnięciu przecedź napar przez gazę do szklanego naczynia i przechowuj w lodówce.

Najlepiej stosować ją jako zimne okłady na oczy - zamroź ją w woreczkach do lodu i masuj nimi zmęczone oczy.

cienie pod oczami zabiegifot. Cienie pod oczami/Adobe Stock,Liubov Levytska

Kremy na cienie pod oczami

Domowe sposoby radzenia sobie z cieniami pod oczami warto wspomóc gotowymi kosmetykami. Krem pod oczy powinien być obowiązkowym punktem pielęgnacji kobiet pod 25. roku życia.

Krem delikatnie wklepuj palcami zaczynając od zewnętrznego kącika. Po wchłonięciu się kosmetyku, możesz wykonać odprężający masaż, najlepiej z wykorzystaniem wałka jadeitowego lub kwarcowego.

Warto sięgnąć również po płatki żelowe pod oczy, np. te ze złotem lub z kwasem hialuronowym. Faktycznie rozjaśniają cienie pod oczami i świetnie sprawdzają się przed wszystkimi ważnymi imprezami.

Zabiegi na cienie pod oczami

Do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej skutecznych zabiegów na cienie pod oczami należą:

  • laser frakcyjny, który świetnie rozjaśnia skórę,
  • osocze bogatopłytkowe z dermapenem, które poprawia jakość i kondycję skóry, a także wpływa na jej jędrność,
  • karboksyterapia, która poprawia ukrwienie,
  • mezoterapia igłowa, która poprawia mikrokrążenie.

Jak zamaskować cienie od oczami?

Cienie pod oczami wcale nie muszą mieć fioletowego zabarwienia. O wiele częściej przybierają kolor brązowy, szary czy żółty. Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że z tym problemem najlepiej radzą sobie korektory dedykowane tej partii skóry.

Do zakamuflowania każdego koloru cieni, przeznaczony jest inny kolor korektora - dobieraj je kontrastowo - kolory leżące po przeciwnych stronach w kole barw niwelują się nawzajem:

  • cienie fioletowe - żółty korektor,
  • cienie brązowe - różowy korektor,
  • cienie żółte -fioletowy korektor.

Popularna jest również technika maskowania cieni pod oczami czerwoną szminką, ale działa wyłącznie na sińce w kolorze brązowym.

Czytaj także:
Najlepsze korektory pod oczy - przegląd
Kremy z retinolem - przegląd kosmetyków
Najlepsze kremy rozświetlające do twarzy

Redakcja poleca

REKLAMA