POLECAMY

Retinoidy, czyli sekret gładkiej skóry

Dermatolodzy są zgodni, że retinoidy potrafią opóźnić starzenie się skóry, likwidują trądzik i naprawiają szkody wyrządzone przez promienie UV. Dlatego naprawdę warto je stosować.
Retinoidy, czyli sekret gładkiej skóry fot. FREE
Retinoidy to pochodne witaminy A, które w intensywny sposób regenerują skórę i pozwalają opóźnić proces jej starzenia. Z wiekiem procesy biochemiczne zachodzące w skórze ulegają zaburzeniu i spowolnieniu. Według dr Magdaleny Łopuszyńskiej, dermatologa i właścicielki warszawskiego gabinetu Bella, właściwie przeprowadzona kuracja retinoidami przyspiesza procesy zachodzące w głębszych partiach skóry, co daje odmładzający efekt.

Złuszczające działanie retinoidów sprawia, że pierwsze zmiany w kondycji skóry widać już po miesiącu regularnego stosowania (m.in. zwężają się pory, cera zyskuje ładniejszy koloryt). Wraz z dalszym stosowaniem znacząco wzrasta ilość drobnych naczynek krwionośnych – skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona. Tkanki regenerują się szybciej, powstają nowe włókna kolagenu i elastyny. Skóra odzyskuje gładkość i sprężystość.

Retinol w kosmetykach

Retinoidy oprócz zalet mają także wady:
  • Najsilniejsze działanie na skórę ma kwas retinowy (tretynoina), ale jest on też najbardziej drażniący i dlatego jest dostępny tylko w kremach na receptę.
  • W ogólnodostępnych kosmetykach może pojawiać się retinol (czyli witamina A w czystej postaci), który jest lepiej tolerowany przez skórę i dopiero w niej przekształca się w kwas retinowy. Niestety, jest on mało stabilny, a w większych dawkach też może działać podrażniająco.
  • Dlatego pojawia się albo w minimalnych dawkach (maksymalnie może to być 1 proc., ale zazwyczaj jego stężenie jest znacznie mniejsze) albo w postaci pochodnych (palmitynian retinolu, octan retinylu oraz retinaldehyd zarezerwowany dla marki Avene), które są łagodniejsze dla skóry, ale których działanie jest też słabsze.
Producenci często stosują niewielkie dawki retinolu połączone z innymi sprawdzonymi składnikami, które opóźniają starzenie się skóry. Zazwyczaj są to antyoksydanty i substancje nawilżające (gliceryna, kwas hialuronowy). Czasami proponują rozłożone w czasie kuracje (np. Environ 1, 2, 3 czy Retises marki Sesderma) składające się z kilku preparatów, w których stężenie retinolu stopniowo się zwiększa. Dzięki temu skóra przyzwyczaja się do jego działania i nie reaguje zbyt silnym podrażnieniem.
 

Kremy na receptę

Żeby skorzystać z witaminy A w silniejszej postaci, trzeba udać się do dermatologa. Najlepiej zrobić to już około 30. roku życia, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia skóry. Czekanie aż kompletnie utraci ona jędrność nie ma sensu. Głębokich zmarszczek nie wygładzi żaden krem, także ten na receptę. Pochodne retinolu zawarte w kremach-lekach zdecydowanie poprawiają jakość skóry, ale muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Najpierw musi on ocenić kondycję skóry, żeby zdecydować o typie kuracji. Jednak dzięki temu będzie ona praktycznie pozbawiona efektów ubocznych i będzie przynosić widoczne efekty. 

Kuracja od wewnątrz

Bardzo dobre rezultaty wygładzające skórę daje też stosowanie retinoidów od wewnątrz. Nie tylko w przypadku cery trądzikowej, ale także tłustej z rozszerzonymi porami i zaskórnikami. Wprawdzie doustne retinoidy nie są dopuszczone do stosowania  w celach odmładzających, ale zauważono, że u osób dojrzałych leczonych z powodu trądziku lub łojotoku następuje spektakularna poprawa stanu skóry zarówno pod kątem ustępowania zmian trądzikowych, jak i pod kątem poprawy jej napięcia, jędrności i kolorytu.

Kuracja doustnymi retinoidami musi być przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarza, który zaleca ją w oparciu o obserwację zmian na skórze, ogólny stan zdrowia i regularnie przeprowadzane badania krwi (przede wszystkim trzeba kontrolować poziom cholesterolu, trójglicerydów i parametry wątrobowe).

Pierwsze efekty kuracji są zazwyczaj widoczne już po pierwszym miesiącu leczenia – skóra przestaje błyszczeć. Jednak o widocznym spłyceniu zmarszczek można mówić dopiero po kilku miesiącach terapii.
 

Podrażnienie pod kontrolą

Stosowanie leków z retinoidami może powodować przejściowe podrażnienie i przesuszenie. Niestety, trudno mówić o odmłodzeniu i regeneracji skóry bez jej lekkiego stanu zapalnego. Skóra w reakcji na podrażnienie uruchamia procesy naprawcze, które sprzyjają jej odnowie. Większość uznanych metod odmładzania skóry (np. zabiegi laserowe czy pilingi medyczne) polega na zmuszeniu jej do rozpoczęcia procesów naprawczych i regeneracyjnych.

Jeżeli jednak podrażnienie zaczyna być widoczne czy dokuczliwe, wystarczy zmniejszyć częstotliwość aplikacji preparatów z retinolem np. do dwóch razy w tygodniu i obserwować reakcję skóry. Jednak, wbrew obiegowym opiniom, sytuacje, w których podrażnienie jest tak silne, że trzeba w ogóle zrezygnować ze stosowania retinolu, zdarzają się bardzo rzadko.

Leczenie trądziku i skóry tłustej

Trądzik to nie tylko stany zapalne i zmiany ropne na powierzchni skóry. O wiele częstszą formą trądziku jest łojotok, rozszerzone pory, zaskórniki i brzydki koloryt. Retinoidy przepisane przez dermatologa w odpowiednich dawkach dość szybko rozwiązują większość problemów cery tłustej. "Początkowo w terapii trądziku może nastąpić pogorszenie stanu skóry, ale jest ono chwilowe" – zapewnia dr Łopuszyńska. "Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne, bo tylko wtedy można ustalić odpowiednie dawki leku i wprowadzić ewentualne modyfikacje w leczeniu".

Doskonałe efekty w leczeniu skóry tłustej przynosi łączenie leków doustnych z odpowiednio dobranymi zabiegami w gabinecie, wszystko pod ścisłą kontrolą lekarza. Warto pamiętać, że trądzik jest chorobą, która wymaga leczenia tak długo, aż nie minie tendencja do pojawiania się nowych zmian.

Zasady stosowania retinolu:

1. Konieczne jest nawilżanie skóry. Nawet jeśli masz cerę mieszaną lub tłustą, podczas kuracji retinolem może wystąpić przejściowe przesuszenie naskórka. Stosuj lekkie kremy nawilżające, a podczas kuracji lekami doustnymi nie zapominaj o natłuszczaniu ust.

2. Chroń skórę przed słońcem. Jest to podstawowa zasada pielęgnacji, ale podczas stosowania preparatów z retinolem trzeba jej przestrzegać ze szczególną starannością, ponieważ zwiększają one wrażliwość skóry na słońce. W mieście wystarczy SPF 15, ale na wakacjach nie schodź poniżej SPF 30.

3. Antykoncepcja. W czasie kuracji lekami doustnymi jest absolutnie niezbędna, ponieważ zawarta w nich witamina A może mieć działanie uszkadzające płód.

4. Trzeba wykazać się cierpliwością. Zmiany i przebudowa skóry nie nastąpią po dwóch tygodniach kuracji. Medycyna nie obiecuje cudów. Jeżeli decydujesz się na kosmetyki z retinoidami – na efekty trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej, a zmiany mogą być bardzo subtelne.

Na podstawie tekstu Tomka Kocewiaka z magazynu Uroda

Więcej o pielęgnacji twarzy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
Ja właśnie kończę moją kurację retinoidem.Jestem mega zadowolona z efektów,mimo licznych efektów ubocznych polecam każdemu.Jestem przeszczesliwa,bo straciłam już nadzieję na to że moja cera będzie wyglądała normalnie.Pozdrawiam...walczcie o siebie kochani.
/2 lata temu
Retinoidy mogą pogorszyć stan skóry, a efekty uboczne, które powodują... proszę... W 90% wypadków wystarcza na trądzik zmiana nawyków jeśli chodzi o higienę skóry, ewentualnie rzucenie palenia. Jeśli nie, to już nawet antybiotyki są o niebo lepszym wyjściem. Pozdrawiam.
/4 lata temu
Retinoidy powodują powstawanie u płodu straszne wady!!! i to te najokropniejsze m.in. wady układu kostnego!!! nie wolno stosować ich w trakcie ciąży a nawet do dwóch lat przed zajściem bo ta substancja odkłada się w tkankach organizmu. Ładna twarz jest ważna ale nie kosztem nienarodzonych!!!!!!!!!!
POKAŻ KOMENTARZE (2)