Kwas hialuronowy: co to jest, jak działa na skórę i jak stosować, żeby zobaczyć efekty?

z czym nie łączyć kwasu hialuronowego fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS
Kwas hialuronowy to potężny składnik w pielęgnacji, który zapewnia skórze mnóstwo korzyści - intensywnie nawilża, odżywia, regeneruje, poprawia koloryt i rozjaśnia przebarwienia. Znajdziemy go w produktach do pielęgnacji skóry i włosów, kosmetykach do makijażu lub możemy zdecydować się na wybrany zabieg w gabinecie medycyny estetycznej. Dlaczego warto włączyć kwas hialuronowy do swojej codziennej rutyny oraz jak stosować, żeby w pełni wykorzystać jego moc?
Karolina Kalinowska / 23.12.2022 08:18
z czym nie łączyć kwasu hialuronowego fot. Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS

Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, polisacharyd z grupy glikozaminoglikanów. Występuje we wszystkich organizmach i ma identyczną budowę chemiczną u bakterii i ssaków. Kwas hialuronowy wbrew swojej nazwie, nie jest kwasem, tylko wielocukrem posiadającym właściwości wiązania wody w tkankach. Jest cegiełką budulcową dla włókien kolagenu i elastyny w skórze. Jest odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie, jędrność i napięcie skóry.

Spis treści:

  1. Kwas hialuronowy - właściwości 
  2. Kwas hialuronowy wykorzystywany w kosmetyce i medycynie - jak się pozyskuje?
  3. Usieciowany i nieusieciowany kwas hialuronowy - jaka jest różnica? 
  4. Zabiegi z kwasem hialuronowym - przeciwwskazania
  5. Powiększanie ust kwasem hialuronowym 
  6. Kwas hialuronowy w kosmetyce - jak działa?
  7. Kosmetyki z kwasem hialuronowym
  8. Z czym łączyć kwas hialuronowy?
  9. Z czym nie łączyć kwasu hialuronowego?
  10. Czy kwas hialuronowy wysusza skórę?
  11. Czy kwas hialuronowy można stosować codziennie? 
  12. Tabletki z kwasem hialuronowym - jak działają?

Kwas hialuronowy - właściwości 

Często jest nazywany "eliksirem młodości". Powszechnie używa się go w medycynie estetycznej i kosmetyce. Zazwyczaj kojarzony jest z tą pierwszą, ale błędnie, bo jest bardzo ważnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Bardzo możliwe, że zawiera go również wasz ulubiony krem do twarzy, a zupełnie nie zdajecie sobie sprawy.

Podstawowym zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Każdego dnia ok. 30% kwasu hialuronowego obecnego w organizmie ulega rozpadowi, a w to miejsce powstają nowe cząsteczki. Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się jego ilość, a to przyczynia się do wiotczenia skóry i pojawiania się zmarszczek. Najwięcej kwasu hialuronowego mamy w okresie niemowlęcym, a około 40 roku życia jego ilość zmniejsza się nawet o połowę. Obecnie niedobory kwasu hialuronowego coraz częściej są uzupełniane zastrzykami, tabletkami i kosmetykami zawierającymi ten cenny składnik.

Kwas hialuronowy wykorzystywany w kosmetyce i medycynie - jak się pozyskuje?

Mówi się o dwóch sposobach jego pozyskiwania. Kiedyś najczęściej pozyskiwało się go z gałek ocznych bydła, skóry rekina i grzebieni kogutów. Jednak tak pozyskiwany kwas hialuronowy często powodował alergie. Obecnie najczęściej pochodzi ze szczepów bakterii Streptococcus equi, a przy jego tworzeniu jest wykorzystywane zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.

Usieciowany i nieusieciowany kwas hialuronowy - jaka jest różnica? 

Nieusieciowany kwas hialuronowy wstrzykujemy w postaci maleńkich depozytów płytko w skórę, by poprawić jej nawilżenie, napięcie i świetlistość. W ten sposób można wygładzić drobne zmarszczki. Nieusieciowany kwas hialuronowy może być wstrzykiwany pojedynczo lub w połączeniu z innymi substancjami. Zazwyczaj jest wykorzystywany w czasie mezoterapii

Jeśli problem nie dotyczy tylko stanu skóry, lecz związany jest z zanikiem i przemieszczeniem tkanek, brakiem objętości, powstawaniem bruzd, zmarszczek i obwisłości to powinniśmy mówić o iniekcji usieciowanego kwasu hialuronowego. Dzięki swojej budowie pozostaje on długo w miejscu podania i koryguje niedoskonałości na wiele miesięcy.

WAŻNE: zabiegów z kwasem hialuronowym nie należy łączyć z laserem oraz falami radiowymi, może to doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. 

Zabiegi z kwasem hialuronowym - przeciwwskazania

Chociaż zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są dość bezpieczne, jest kilka przeciwwskazań, kiedy należy z nich zrezygnować. Należą do nich:

  • ciąża oraz okres karmienia piersią;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • stany zapalne skóry i choroby np. opryszczka, grzybica;
  • alergia na składnik;
  • zaburzenia pracy tarczycy;
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Kwas mlekowy na twarz - jak działa i czy warto go stosować?

Z czym nie łączyć kwasu hialuronowego?
fot. Kwas hialuronowy/ Adobe Stock, Drobot Dean

Powiększanie ust kwasem hialuronowym 

Pewnie nie będziecie zaskoczone, że za nawilżenie i jędrność ust w dużym stopniu odpowiedzialny jest kwas hialuronowy. Z wiekiem jego ilość się zmniejsza, a wargi tracą swoją objętość. Temu procesowi można zapobiegać, korzystając z zabiegów medycyny estetycznej, w których wykorzystuje się tzw. wypełniacze, czyli preparaty zawierające usieciowany kwas hialuronowy.

Wbrew obiegowej opinii w ten sposób nie tylko powiększa się usta, ale przede wszystkim nawilża, wygładza i ujędrnia. W łatwy sposób można również skorygować kontur ust. Wyrównać, jeśli są niesymetryczne i podnieść opadające kąciki, które sprawiają, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną.

Kwas hialuronowy wykorzystywany podczas zabiegu powiększania ust to preparat syntetyczny w postaci plastycznego żelu. Jest wprowadzany pod skórę za pomocą specjalnej ampułki-strzykawki i bardzo cienkiej igły. Dla komfortu pacjenta zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po aplikacji preparatu lekarz rozmasowuje miejsce nakłucia, by preparat rozprowadził się jednolicie. Zabieg powinien dać efekt delikatnej korekty, która służy poprawie urody. Rezultat jest widoczny od razu i utrzymują się od 6 do 10 miesięcy - wszystko zależy od wieku, rodzaju skóry i trybu życia.

Kwas hialuronowy w kosmetyce - jak działa?

Podstawowym i najważniejszym zadaniem kosmetyków z kwasem hialuronowym jest dogłębne nawilżenie skóry, a w konsekwencji opóźnienie procesów starzenia się skóry. Dzięki regularnemu stosowaniu kosmetyków z kwasem hialuronowym skóra odzyskuje sprężystość i blask. Zazwyczaj są zalecane do skóry dojrzałej, która wymaga największej troski, ale równie dobrze się sprawdzą przy skórze mieszanej, tłustej i odwodnionej.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie czystego kwasu hialuronowego. Na rynku dostępne są ampułki z wysoką zwartością kwasu. Jeżeli nie chcecie stosować go w taki sposób, równie dobrze sprawdzą kosmetyki mające go w składzie. 

W popularnych drogeriach i aptekach znajdziecie bardzo szeroki wybór: od produktów do pielęgnacji twarzy po produkty do makijażu. Można stosować je przez cały rok. 

Z czym łączyć kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest bezpieczny w stosowaniu -  można łączyć go praktycznie ze wszystkimi składnikami aktywnymi. Jedną z najlepszych kombinacji jest kwas hialuronowy i retinol. Oba składniki doskonale wzajemnie się uzupełniają - retinol może powodować podrażnienia i zaczerwieniania,  natomiast kwas hialuronowy niweluje te skutki uboczne. Parą idealną jest też kwas hialuronowy i witamina C. Takie połączenie sprawia, że skóra jest nawilżona, napięta i rozświetlona. Kwas hialuronowy tworzy też zgrany duet z ceramidami i peptydami. 

Z czym nie łączyć retinolu? Składniki, których należy unikać, żeby nie podrażnić skóry

Z czym nie łączyć kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy i oleje - to jedyna kombinacja, na którą warto uważać. Można je łączyć, ale ważna jest tutaj kolejność stosowania. Kwas hialuronowy nie przeniknie przez skórę nasmarowaną olejem, dlatego najpierw należy zaaplikować kwas, a następnie wybrany olej. 

Czy kwas hialuronowy wysusza? 

Czysty kwas hialuronowy stosowany samodzielnie może doprowadzić do wysuszenia, dlatego zawsze należy go czymś domykać. Warto też pamiętać, żeby aplikować go na oczyszczoną, lekko wilgotną skórę. Natychmiast będzie napięta, rozświetlona i nawilżona. Kwas hialuronowy można dodawać do ulubionego serum, balsamu do ciała, kremu do twarzy i pod oczy, do szamponu, odżywki, a także stosować jako opatrunek po oparzeniach słonecznych. Kwas hialuronowy sprawdzi się również w pielęgnacji włosów, jako regenerujące serum. 

Serum z kwasem hialuronowym lekarstwem na zniszczone włosy? Ten produkt jest hitem w sieci

Czy kwas hialuronowy można stosować codziennie? 

Tak, kwas hialuronowy można stosować codziennie. Dla uzyskania maksymalnych efektów, zaleca się stosowanie dwa razy dziennie - rano i wieczorem. 

Tabletki z kwasem hialuronowym - na co działają?

Jeżeli są regularnie przyjmowane, to rezultat może dorównać efektom uzyskiwanym podczas zabiegów medycyny estetycznej. Oczywiście na da się za ich pomocą poprawić kształtu nosa i konturu ust, ale da się skorygować zmarszczki.

W czasie zabiegów używa się syntetycznego kwasu hialuronowego, który ma duże cząsteczki, aby zwiększyć jego trwałość. W suplementach jest wykorzystywany kwas o małych cząsteczkach, bo i tak jest trawiony i przebudowywany. Regularne stosowanie kwasu hialuronowego w tabletkach powoduje spłycenie zmarszczek. Producenci preparatów zapewniają, że po miesiącu stosowania można zauważyć zadowalające efekty, a dzięki systematyczności możne pozbyć się płytkich i zmniejszyć głębsze zmarszczki.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 06.08.2018

Czytaj także:
Kwas kojowy — skuteczna substancja na przebarwienia. Jak stosować?
Kosmetyki z kwasem azelainowym - jakie mają działanie, gdzie je kupić

Redakcja poleca

REKLAMA