Wrastające włoski fot. Adobe Stock

Wrastające włoski - jak sobie z nimi radzić?

Wrastające włoski po goleniu czy depilacji to bardzo często występujący problem szczególnie u osób z cienką, wrażliwą skórą. Jedną z metod walki z wrastającymi włoskami jest częste peelingowanie ciała.
Małgorzata Machnicka / 23.03.2020 13:06
Wrastające włoski fot. Adobe Stock

Wrastające włoski to jeden z niemiłych skutków zabiegów depilacji i golenia, który dotyczy sporej części kobiet. Przyczyną jest na ogół nieprawidłowy wzrost wosków, albo nieodpowiednio dobrana lub wykonana metoda usuwania zbędnego owłosienia. 

Wrastanie włosków a sposoby depilacji

Istnieją 3 główne metody pozbywania się owłosienia: golenie maszynką, depilacja (depilatorem, woskiem lub pastą cukrową) i depilacja laserowa.

Golenie maszynką

Golenie maszynką najbardziej przyczynia się do problemu z wrastającymi włoskami. Aby zminimalizować nieprzyjemne skutki, po pierwsze stosuj piankę lub żel do golenia, który da odpowiedni poślizg maszynce. Po drugie, nie dociskaj jej z całej siły do ciała, tylko delikatnie przesuwaj.

Po goleniu koniecznie zastosuj balsam odżywczy. Pamiętaj jednak, że po goleniu włosy odrastają w znacznie większej ilości i są dużo mocniejsze.

Depilacja

Usuwanie włosków depilatorem jest mniej inwazyjną metodą - wrastanie włosków najczęściej związane jest z nieprawidłowym ustawieniem funkcji depilatora - zbyt szybkie wyrywanie włosów prowadzi do podrażnień i zaczerwienienia skóry. 

Podobnie sprawa ma się z depilacją woskiem. Najbezpieczniejsza z metod depilacji jest depilacja pastą cukrową

Depilacja laserowa

To najlepsza i najbezpieczniejsza metoda. Depilacja laserowa, w którą inwestuje coraz więcej kobiet, prowadzi do całkowitej eliminacji owłosienia z wybranych partii ciała. Niestety ma jedną wadę - jest najdroższa ze wszystkich.

Jak radzić sobie z wrastającymi włoskami?

Jedną z najlepszych metod jest regularne peelingowanie ciała i odżywianie do odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Nie trzeba przypominać, że nakładanie balsamu do ciała jest obowiązkowe po każdej kąpieli. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza skóra jest odżywiona i wzmocniona. Użycie odpowiednich kosmetyków wpływa na prawidłowy wzrost włosa i pomaga przebić mu się przez warstwę skóry. Doskonale w tej roli sprawdzą się naturalne olejki do ciała, np. olejek arganowy albo jojoba.

Peeling do ciała nie powinien być stosowany z taką częstotliwością jak balsam - nie tylko złuszcza on naskórek, ale również wysusza skórę - 2-3 razy w tygodniu będzie optymalne. Z wrastającymi włoskami świetnie radzi sobie również regularne szczotkowanie ciała na sucho.

Niektóre marki mają w swojej ofercie również kosmetyki przeznaczone specjalnie do stosowania po goleniu czy depilacji. Zmiękczają one naskórek i zapobiegają powstawaniu nieestetycznych, czerwonych kropek.

Kiedy do dermatologa?

Jeśli niemal po każdej depilacji borykasz się z wrastającymi włoskami, na skórze może pojawić się stan zapalny. Powinnaś wtedy odkazić ranę i przetrzeć ją preparatem z antybiotykiem. Po wyleczeniu stanu zapalnego, możesz podważyć włosek igłą i pozbyć się go.

Jeśli taka sytuacja powtarza się, warto pomyśleć o wizycie u dermatologa - możesz doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych a to nierzadko prowadzi do poważnych chorób skórnych.

Więcej o depilacji ciała:

Depilacja brazylijska - co to jest i jaka jest cena?
Depilacja brazylijska - co to jest i jaka jest cena?
Depilacja brazylijska to jeden z najpopularniejszych zabiegów usuwania owłosienia w gabinetach kosmetycznych. Najczęściej wykonywana jest za pomocą wosku pszczelego.
Depilacja w domu. Jaką metodę wybrać?
Depilacja w domu. Jaką metodę wybrać?
Depilacja wcale nie musi też boleć. Jak wybrać najlepszą metodę dla siebie i swojej skóry
Depilacja woskiem to metoda szybka i skuteczna! Naprawdę się opłaca!
Depilacja woskiem to metoda szybka i skuteczna! Naprawdę się opłaca!
Masz dość codziennego golenia nóg? Szukasz lepszej metody? Depilacja woskiem to propozycja dla ciebie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.03.2014 12:42
nie rozumiem meto punktu o systematyczności. Co to ma do rzeczy? a z fajnych nawilżających kremów to radziłabym od razu stosować takie, które które są przeznaczone po depilacji. najczęściej nazwa tego produktu to wskazuje, ewentualnie jego opis. Jak ja przerzuciłam się na specjalny krem, a nie zwykły nawilżający bardzo szybko mój problem został wyeliminowany. Tu kobieta.pl/uroda/twarz-i-cialo/zobacz/artykul/tend-skin-twoj-sposob-na-wrastajace-wloski/ też jest o tym artykuł, jak widać wiele osób ma z tym problem