Wrastające włosy to jeden z niemiłych skutków zabiegów depilacji i golenia, który dotyczy sporej części kobiet. Przyczyną jest na ogół nieprawidłowy wzrost włosków, albo nieodpowiednio dobrana lub wykonana metoda usuwania zbędnego owłosienia. Co zrobić w takiej sytuacji i jak jej zapobiec w przyszłości?
Spis treści:
- Wrastające włosy a sposoby depilacji
- Jak zapobiegać wrastaniu włosów?
- Wrastające włosy - kiedy zgłosić się do dermatologa?
Wrastające włosy a sposoby depilacji
Istnieją 3 główne metody pozbywania się owłosienia: golenie maszynką, depilacja (depilatorem, woskiem lub pastą cukrową) i depilacja laserowa.
Golenie maszynką a wrastające włoski
Golenie maszynką najbardziej przyczynia się do problemu z wrastającymi włosami. Aby zminimalizować nieprzyjemne skutki, po pierwsze stosuj piankę lub żel do golenia, który da odpowiedni poślizg maszynce. Po drugie, nie dociskaj jej z całej siły do ciała, tylko delikatnie przesuwaj.
Po goleniu koniecznie zastosuj balsam odżywczy. Pamiętaj jednak, że po goleniu włosy odrastają w znacznie większej ilości i są dużo mocniejsze.
Krem do depilacji - jak go stosować + 6 najpopularniejszych produktów
Depilacja a wrastające włoski
Usuwanie włosków depilatorem jest mniej inwazyjną metodą - wrastanie włosków najczęściej związane jest z nieprawidłowym ustawieniem funkcji depilatora - zbyt szybkie wyrywanie włosów prowadzi do podrażnień i zaczerwienienia skóry.
Podobnie sprawa ma się z depilacją woskiem. Najbezpieczniejsza z metod depilacji jest depilacja pastą cukrową.
Depilacja laserowa a wrastające włoski
To najlepsza i najbezpieczniejsza metoda. Depilacja laserowa, w którą inwestuje coraz więcej kobiet, prowadzi do całkowitej eliminacji owłosienia z wybranych partii ciała. Niestety ma jedną wadę - jest najdroższa ze wszystkich.
fot. Adobe Stock, Andrii
Wrastające włosy - jak im zapobiegać?
Co zrobić, że włosy nie wrastały? Jedną z najlepszych metod jest regularne peelingowanie ciała i odżywianie odpowiednio dobranymi kosmetykami.
Nie trzeba przypominać, że nakładanie balsamu do ciała jest obowiązkowe po każdej kąpieli. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza skóra jest odżywiona i wzmocniona. Użycie odpowiednich kosmetyków wpływa na prawidłowy wzrost włosa i pomaga przebić mu się przez warstwę skóry. Doskonale w tej roli sprawdzą się naturalne olejki do ciała, np. olejek arganowy albo jojoba.
Peeling do ciała nie powinien być stosowany z taką częstotliwością jak balsam - nie tylko złuszcza on naskórek, ale również wysusza skórę - 2-3 razy w tygodniu będzie optymalne. Z wrastającymi włosami świetnie radzi sobie również regularne szczotkowanie ciała na sucho.
Niektóre marki mają w swojej ofercie kosmetyki przeznaczone specjalnie do stosowania po goleniu czy depilacji. Zmiękczają one naskórek i zapobiegają powstawaniu nieestetycznych, czerwonych kropek.
Wrastające włosy - kiedy zgłosić się do dermatologa?
Jeśli niemal po każdej depilacji borykasz się z wrastającymi włosami, na skórze może pojawić się stan zapalny. Powinnaś wtedy odkazić ranę i przetrzeć ją preparatem z antybiotykiem. Po wyleczeniu stanu zapalnego, możesz podważyć włosek igłą i pozbyć się go.
Jeśli taka sytuacja powtarza się, warto pomyśleć o wizycie u dermatologa - możesz doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych a to nierzadko prowadzi do poważnych chorób skórnych.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.03.2020
Czytaj także:
Depilacja bikini - jak depilować miejsca intymne w skuteczny sposób? 5 popularnych metod
Depilacja laserowa nóg – ile zabiegów trzeba wykonać, żeby uzyskać najlepsze efekty?