Kolczyk w dziąśle – czy niszczy zęby?

Kolczyk w dziąśle/fot. Fotolia fot. Fotolia
Ryzyko zapalenia wątroby, cofania się dziąseł, niszczenia zębów czy krwawienia wielu miłośnikom piercingu z pewnością nie odbiorze chęci na wykonanie kolczyka w dziąśle. W tym artykule znajdą oni informacje dotyczące pielęgnacji dziąsła po zabiegu, cen, rodzajów kolczyków i powikłań, które mogą wystąpić.
/ 19.04.2012 13:28
Kolczyk w dziąśle/fot. Fotolia fot. Fotolia

Kolczyk w uchu? Nuda!

Przekłuwanie ciała uważane jest za jedną z najpopularniejszych form modyfikacji, która służy wyrażaniu, manifestowaniu indywidualności. Kolczyki umiejscowione jedynie w uszach już dawno odeszły w zapomnienie, a coraz popularniejsze stają się bardziej nietypowe miejsca kolczykowania. Jednym z nich jest dziąsło.

Czy wiesz, z jakimi komplikacjami może wiązać się taki piercing?

Kiedy do specjalisty? Zanim zrobisz kolczyk!

Do lekarza (dentysty, stomatologa) powinno udać się jeszcze przed zrobieniem piercingu w dziąśle. Należy powiedzieć specjaliście, gdzie chcemy mieć kolczyk i porozmawiać o ryzyku związanym z jego założeniem. Lekarz oceni, czy w przypadku danej osoby taki rodzaj ozdoby może być zastosowany czy też nie.

Po wykonaniu kolczyka w dziąśle należy udać się do lekarza przede wszystkim wówczas, gdy zauważymy, że miejsce przekłucia jest dość długo opuchnięte, zaczerwienione lub ropieje. Nie należy lekceważyć żadnych objawów. Trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa, który oceni stan dziąsła i zaleci w razie czego odpowiedni proces leczenia. Być może szybka reakcja osoby z piercingiem dziąsła uchroni ją przed rozwinięciem się próchnicy lub innego schorzenia.

Może okazać się również, że dany organizm nie toleruje kolczyka, a jego posiadanie zagraża zdrowiu pacjenta. Wówczas stomatolog powinien zalecić usunięcie ozdoby.

Jaki kolczyk wybrać?

Ozdoba powinna być dostosowana do możliwości anatomicznych danej osoby. Najczęściej przekłuwa się wędzidełko (łączące dziąsło z wargą). Jedną z metod jest takie założenie kolczyka, by był on widoczny jedynie wtedy, gdy dana osoba się uśmiecha. Do tego rodzaju piercingu można wykorzystać wszelkiego rodzaju kółka, jak również tzw. banany.

Czy to boli? Ile kosztuje?

Sam zabieg uznawany jest za mało bolesny i raczej prosty. Jego cena zaczyna się w większości salonów piercingu od ok. 60-80 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt kolczyka.

Zobacz też: Jak się robi kolczyk w brwi?

Piercing i co dalej?

Przed rozpoczęciem zabiegu należy obowiązkowo przepłukać jamę ustną środkiem antyseptycznym. Tak samo postępujemy po założeniu kolczyka. Powinien on być dokładnie zdezynfekowany. Decydując się na tego rodzaju zabieg, trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, sterylności, by uniknąć zarażenia.

Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się opuchlizna. Miejsce przekłucia może boleć. W tym okresie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która polega przede wszystkim na utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Oprócz standardowych czynności, jak mycie zębów czy używanie specjalnych płukanek, warto przepłukiwać jamę ustną naparem z szałwii. Warto poradzić się dentysty, który poleci do stosowania także specjalne środki.

W pierwszych dniach po zabiegu warto uważać także na to, co się je: powinno się unikać ostrych dań, a także takich produktów (np. twardej skórki chleba), które mogłyby podrażnić miejsce przekłucia.

Zobacz też: Kolczyk w sutku - czy to bezpieczne?

Kolczyk a zdrowie

Każdy rodzaj piercingu wiąże się z pewnym ryzykiem, chociażby wystąpienia infekcji. W przypadku kolczyka umieszczonego w dziąśle (i generalnie w jamie ustnej) ryzyko to jest jeszcze większe.

Oto przykłady dolegliwości, które mogą wystąpić w wyniku przekłucia dziąsła:

  • zapalenie wsierdzia w wyniku działania bakterii, które dostają się do krwioobiegu i krążą w całym organizmie,
  • uszkodzenie tkanki dziąsła,
  • cofanie się dziąseł – w efekcie zwiększa się ryzyko próchnicy oraz chorób dziąseł (taka zmiana powoduje odsłonięcie korzenia i narażenie go na przeróżne infekcje oraz choroby),
  • krwawienie w wyniku przebicia, uszkodzenia naczyń krwionośnych,
  • zapalenie wątroby.

Biżuteria ulokowana w jamie ustnej może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Oprócz wyżej wspomnianych może dojść do zakażeń wywołanych przez gromadzone w jamie ustnej bakterie.

Każdy rodzaj infekcji może przyczynić się do rozwoju poważniejszych chorób. Zakażenie z powodu piercingu dziąsła może spowodować przeróżne choroby w obrębie całej jamy ustnej, w tym chociażby wspomnianą już próchnicę. Poza tym należy mieć na uwadze, że kolczyk może przyczynić się także do niszczenia szkliwa na zębach.

Zobacz też: Jak zrobić kolczyk w wardze?

Redakcja poleca

REKLAMA