Jak przygotować kąpiel solankową?

Jakie właściwości mają kąpiele solankowe? W jakich dolegliwościach się je stosuje? Jak się przygotowuje kąpiele solankowe? Czy mogą je stosować dzieci i w jakich stężeniach?

Naturalne kąpiele solankowe zawierają jony sodu i chloru, związki siarki, magnezu, wapnia, potasu, jodu, bromu, a także dwutlenek węgla oraz siarkowodór.

Jakie właściwości mają kąpiele solankowe?

Kąpiele solankowe działają podobnie jak kąpiele morskie. Wywierają działanie na naczynia krwionośne, wyrównują nieprawidłowe reakcje autonomicznego układu nerwowego, działają przeciwbólowo, poprawiają sprawność stawów i mięśni, zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi, poprawiają łaknienie. Aktywują wytwarzanie witaminy D3 w skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych.

Kąpiele solankowe zaleca się przy chorobach reumatycznych, anemii, w stanach rekonwalescencji, opóźnieniu rozwoju fizycznego, stanie po krzywicy, zaburzeniach przemiany materii i w stanach po chorobie Heinego-Medina.

Kąpiele solankowe nie tylko leczą, lecz także hartują skórę i uodparniają cały organizm, gdyż wywołują działanie bodźcowe na autonomiczny układ nerwowy i przyzwyczajają do szybkiego reagowania na zewnętrzne bodźce termiczne, dzięki czemu zmniejsza się skłonność do częstych schorzeń gardła, uszu, oskrzeli itp. Dotyczy to przede wszystkim dzieci przegrzewanych, przekarmianych, przez co skłonnych do schorzeń górnych dróg oddechowych i infekcyjnych.

Warto wiedzieć: Morsy – jak kąpiel w zimnej wodzie wpływa na ciało?

Jak się przygotowuje kąpiele solankowe?

Kąpiele solankowe przygotowuje się je w różnym stężeniu, najczęściej na każde 10 litrów wody wsypuje się 50-150 g (0,5-1,5%) soli kąpielowej, np. ciechocińskiej, iwonickiej, inowrocławskiej, lub soli kuchennej czy morskiej.

Słone kąpiele należy przygotowywać przed południem, najlepiej rano, 2-3 razy w tygodniu (w sumie 10-15 kąpieli). Mogą ich zażywać dzieci powyżej 5. miesiąca życia, bez niedowagi i gorączki. Powinny to być kąpiele o słabym stężeniu soli (0,3-1,5%), rzadko o mocniejszym (1,5-3%). Kąpiel powinna trwać od 5 do 10 minut, dłużej tylko u dzieci starszych i silniejszych.

Jeżeli słona woda drażni skórę dziecka, można dodać krochmalu lub sody. Dodanie ekstraktu sosnowego (20-30 g na kąpiel) zwiększa działanie uspokajające kąpieli solankowej.

Sztuczne kąpiele solankowe mają to samo działanie, lecz w mniejszym stopniu.

Polecamy: Jak przygotować ziołową kąpiel?