jak zachowywać się w saunie

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Czy w saunie powinniśmy być ubrani czy nago? Jak przygotować się na wizytę w saunie? Jakie zwyczaje panują w parowych pomieszczeniach oraz jakich zachowań powinniśmy unikać?
/ 05.02.2016 11:28
jak zachowywać się w saunie

Czym jest savoir vivre?

Savoir vivre oznacza w języku francuskim „znajomość życia”. Termin ten odnosi się do znajomości ogółu reguł panujących we współżyciu społecznym. Z natury żyjemy w społeczeństwie, które jest skupiskiem ludzi o różnych przyzwyczajeniach. W związku z tym dostosowujemy się do siebie nawzajem. W tym współżyciu zasadą postępowania jest zwalczanie egoizmu, uspołecznienie się, liczenie z innymi. Dobre maniery, wychowanie, poprawne zachowanie, wszystko to esencja savoir vivre. To też życzliwość, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji. Dobre maniery powinny towarzyszyć nam w codziennym życiu, a więc i w saunie – miejscu relaksu i odprężenia.

Jak należy się przygotować na wizytę w saunie?

Sauna jest miejscem, które zazwyczaj dzielimy z innymi, dlatego należy przestrzegać nie tylko zasad higieny, ale także wspomnianego savoire vivre. Kultura saunowania to bowiem cały szereg rytuałów.  Korzystając z niej, należy stosować kilka podstawowych zasad, dzięki którym kąpiel parowa będzie prawdziwym zabiegiem relaksacyjnym. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju sauny korzystasz: suchej (tzw. fińskiej), parowej czy na podczerwień (ifrared).

Do sauny najlepiej wybrać się wieczorem. Kąpiel w saunie powinna być ostatnim punktem dziennego planu zajęć. Wizyta w łaźni parowej jest dość wyczerpująca dla organizmu i po zakończeniu sesji można poczuć lekkie zmęczenie.

Do sauny nie można iść głodnym lub z pełnym żołądkiem, gdyż grozi to utratą świadomości. Odradza się również wchodzenie do sauny zaraz po posiłku,  bowiem organizm zajęty trawieniem nie jest przygotowany na właściwą regulację procesów cieplnych, dlatego z uroków saunowania można bezpiecznie skorzystać  po godzinie od spożycia posiłku. Sauny nie zażywamy również przed i po wysiłku fizycznym.

Jak wchodzić do sauny? Przed skorzystaniem z sauny koniecznie należy umyć się i wytrzeć do sucha. Nieważne, że wzięliśmy prysznic przed wyjściem. Pokonując drogę z domu do miejsca saunowania nasza skóra zdąży wytworzyć trochę łoju i potu, który osadzając się w porach skórnych, utrudni oczyszczanie. Dlatego właśnie prysznic zaraz przed seansem jest tak istotny.

O czym pamiętać przed skorzystaniem z sauny?

Pamiętaj, że wchodząc do sauny, należy zostawić obuwie przed wejściem oraz ściągnąć wszystkie metalowe kolczyki, łańcuszki i pierścionki, ponieważ mogą nas one poparzyć.

Przemyj siedzisko wodą. Przy wejściu do sauny powinien znajdować się wąż z wodą. Należy z niego korzystać po wejściu do łaźni, aby opłukać miejsce po wcześniejszych użytkownikach. Podobnie postępujemy w sytuacji, gdy sami opuszczamy saunę: zmywamy swoje miejsce, aby kolejna osoba mogła skorzystać z sauny zaraz po wejściu.

W saunie parowej ręcznik jest niepotrzebny, ponieważ wysoka temperatura i wilgotność tam panująca sprawiają, że wszystkie materiały po chwili stają się mokre. Przed seansem wystarczy, że umyjesz wodą siedzisko. Ręcznik należy zabrać do łaźni suchej, gdzie sesja odbywa się w temperaturze niższej niż ta, jaka panuje w saunie parowej. W saunie suchej ręcznik połóż na deskach i usiądź na nim gołym ciałem. Pamiętaj, że zabieranie mokrego ręcznika z łaźni parowej do sauny fińskiej i moczenie nim drewna jest nie do przyjęcia!

W saunie jest tzw. strefa nagości, gdzie nie powinno zasłaniać się ręcznikiem czy nosić kostiumu kąpielowego. Ciało, do którego przylega kostium lub ręcznik, nie oddaje i nie pobiera ciepła, a tym samym zakłóca procesy cieplne w saunie. Ponadto ważne są względy higieniczne – mokry kostium czy ręcznik zostawia ślady naszego potu na deskach.

Zobacz też: Dlaczego warto wybrać się do sauny?

Saunowy niezbędnik – co należy zabrać ze sobą na saunę?

Oprócz znajomości podstawowych zasad korzystania z saun powinniśmy pamiętać o saunowym niezbędniku, który powinna posiadać każda osoba, wybierając się do sauny. Po pierwsze: ręczniki. Dwa lub trzy duże kąpielowe ręczniki będą w sam raz. Jeden do siedzenia, drugi do okrycia przed wejściem, a trzeci do wytarcia po prysznicu.

Biorąc prysznic po ostatniej saunowej serii, nie myj ciała żelem! Pozwól skórze oddychać i oczyszczać się we właściwy sposób. Żele i inne specyfiki pod prysznic zatykają pory i utrudniają oczyszczanie się organizmu.

Przy wizycie w saunie nie zapominaj o klapkach. To jedna z najistotniejszych części garderoby, która może uchronić cię przed zakażeniem grzybiczym czy kurzajkami. Pomocny może okazać się także preparat do dezynfekcji stóp.

Gdy już skorzystasz z sauny, nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu. To bardzo ważne, gdyż organizm wraz z potem wydala nie tylko toksyny, ale i składniki mineralne, które należy uzupełnić zaraz po opuszczeniu sauny. Najlepsza w tym przypadku będzie woda mineralna.

Saunowe tabu – czego nie robić pod osłoną pary?

Głośne rozmowy i komentarze są zakazane. Sauna jest miejscem relaksu. Wiele osób przychodzi do niej, aby zapomnieć o problemach dnia codziennego i pozbyć się stresu . Źle widziane jest zakłócanie spokoju innych osób, zaczepianie i głośne komentarze.

Podobnie w złym tonie jest zaglądanie do sauny i kręcenie się po niej. Za wszelką cenę unikajmy też wchodzenia do sauny bez uprzedniego oczyszczenia czy siadania gołym ciałem na deskach.

Istnieje również niepisana zasada, aby przed polaniem kamieni w saunie, zapytać o zgodę innych współtowarzyszy saunowego wypoczynku.

Jak mówi fińskie przysłowie: „Sauna to miejsce, gdzie spalają się złość i nienawiść”.  Nie tylko one, bo sauna to rozwiązanie dla wielu chorób oraz sposób, dzięki któremu możemy poczuć się błogo. Warto znać zasady korzystania z sauny, aby w pełni czerpać z jej dobrodziejstwa i nie narazić się na niechciany ostracyzm.

Zobacz też: Sauna przyspiesza odchudzanie - popularny mit