Tipsy fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Tipsy - jak przykleić, jak zdjąć, czy niszczą paznokcie, cena

Tipsy mają tyle samo zwolenniczek co przeciwniczek. Jakie są więc zalety a jakie wady noszenia tipsów?
Małgorzata Machnicka / 07.09.2019 13:39
Tipsy fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Tipsy to imitacja paznokci wykonana ze sztucznego tworzywa, którą przykleja się do naturalnych płytek, maluje (możesz użyć do tego tradycyjnych lakierów albo wykonać na nich manicure hybrydowy) i (lub) zdobień. Przed ich finalnym założeniem ustala się długość i kształt tipsów, tak by wyglądały możliwie jak najbardziej naturalnie.

Spis treści:

 1. Historia tipsów
 2. Jak przykleić tipsy?
 3. Jak zdjąć tipsy?
 4. Jak długo się trzymają?
 5. Z kieszonką czy bez?
 6. Dlaczego odpadają?
 7. Czy niszczą paznokcie?
 8. Tipsy czy żele?
 9. Gdzie i za ile kupić tipsy?

Tipsy mogą mieć różne kształty: od tych tradycyjnych przez prostokątne, migdałki, spiczaste aż po te zwężane bokami lub o różnej formie tunelu.

Przykleja się je do paznokci za pomocą specjalnego kleju - w tej wersji już można je zostawić, albo dodatkowo utwardzić metodą żelową (na przyklejone tipsy nakłada się warstwę specjalnego żelu, po czym paznokcie utwardza się pod lampą z promieniami UV) lub akrylową (na tipsy nakłada się mieszaninę proszku-akrylu i liquidu). 

Trochę historii

Idea przedłużania paznokci sięga XIV wieku, kiedy w Chinach kobiety wyższej klasy nosiły długie paznokcie po to, by podkreślić, że nie mogą wykonywać prac ręcznych, przypisywanych kobietom niższej klasy. 

Pierwsze akrylowe paznokcie, jakie znamy obecnie powstały w latach 60. XX wieku z bardzo prozaicznego powodu - doktor Fred Slack Jr. podczas pracy w laboratorium dentystycznym, złamał paznokieć i próbował go „naprawić".

Wykorzystując folię aluminiową stworzył platformę pod uszkodzoną płytkę, a akryle dentystyczne wykorzystał do uzupełnienia ubytku. W ten sposób powstała pierwsza forma do paznokci. Po wielogodzinnych testach i modyfikacjach powstały tipsy, z których korzystamy do dzisiaj.

Jak przykleić tipsy?

Najważniejsze to dobrze dopasowany rozmiar i kształt tipsa - pamiętaj o zasadzie, że lepiej dobrać odrobinę większy rozmiar i go opiłować niż wybrać za mały. 

Tipsy skracaj za pomocą gilotynki (specjalnej obcinarki do tipsów). Wsuń tips w szczelinę gilotynki, ustaw ją dokładnie prostopadle do tipsa i utnij zdecydowanym ruchem pozostawiając niewielki margines na dopiłowanie kształtu. 

Następnie pilnikiem o średniej gradacji nadaj pożądaną formę. Idealny tips powinien całkowicie zlewać się z płytką naturalną. 

Przyklejanie tipsów krok po kroku:

 • zacznij od zmatowienia paznokci kostką polerską
 • dobierz odpowiednie kształty tipsów do każdego z paznokci (znajdziesz na nich numerację, która to ułatwi)
 • odtłuść paznokcie cleanerem
 • zaaplikuj odpowiednią ilość kleju na tips (są też tipsy samoprzylepne, ale one najczęściej o wiele słabiej i krócej się trzymają)
 • przyklej tipsa do paznokcia pod kątem 45 stopni, po czym dociśnij go do płytki (staraj się, aby pod sztuczny paznokieć nie dostało się powietrze) i przytrzymaj 10-15 sekund
 • po przyklejeniu tipsa nie staraj się go już przesuwać

Teraz możesz poddać paznokcie dalszej stylizacji - przedłużyć jedną z dwóch metod, nałożyć hybrydę albo tradycyjny lakier, ewentualnie modnie ozdobić.

Jak zdjąć tipsy?

Do zdejmowania tipsów stosuje się aceton - wystarczy, że zanurzysz w nim dłonie i odkleisz nakładki. Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt gwałtownie, bo możesz uszkodzić swoją naturalną płytkę. Jeśli dodatkowo przedłużałaś paznokcie metodą żelową albo akrylową, paznokcie trzeba jeszcze spiłować przed moczeniem w acetonie.

Paznokcie po zdjęciu tipsów są osłabione i mogą się rozdwajać. Należy pozwolić im się zregenerować. Zaopatrz się w nawilżającą odżywkę i oliwkę regenerującą - świetnie sprawdzi się w tym przypadku olejek rycynowy. Kolejne tipsy możesz nakleić za 2-3 tygodnie.

Tipsy jak przykleić
fot. ImaxTree/AgencjaFree

Jak długo się trzymają tipsy?

Kluczem do sukcesu jest dobrej jakości klej. Na forach znalazłyśmy informację, że niektóre dziewczyny stosują... popularny klej „Kropelka" albo „SuperGlue". Nigdy tego nie rób! Może się okazać, że po zdjęciu tipsów z twoich paznokci nie zostanie już nic...

Jeśli zainwestujesz w dobry klej, sztuczne paznokcie powinny wytrzymać od kilku dni do tygodnia. Można zastosować klej z dozownikiem kropelkowym lub taki, który nakłada się za pomocą pędzelka prosto z opakowania.

Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe przedłużenie metodą akrylową lub żelową to taki manicure wytrzyma od 2 do 3 tygodni, w zależności od kondycji naturalnego paznokcia i tempa jego rośnięcia.

Tipsy z kieszonką czy bez?

Tipsy bez kieszonki można nakleić na dowolnej wysokości paznokcia. I to chyba ich jedyny plus. Kieszonka w tipsie ustala długość na jaką go przyklejamy, ale jednocześnie zabezpiecza koniec naturalnego paznokcia, aby pod tips nie dostawało się powietrze. W miejscu kieszonki sztuczny paznokieć jest cieńszy, więc łatwiej można go przykleić. Dobry kształt kieszonki powinien prawie całkowicie zrównać tipsa z naturalnym paznokciem.

Dlaczego tipsy odpadają?

Najczęściej dlatego, że są złej jakości albo są źle przyklejone. Dobrej jakości tipsy są elastyczne i łatwe w obróbce. Jak to sprawdzić? Najlepiej poprzecznie przeginając tipsa od strony wewnętrznej - tips nie powinien wtedy pęknąć, może zostawić jedynie białą kreskę.

Jeśli poddajesz tipsy dodatkowej obróbce (nakładasz na nie hybrydę, albo przedłużasz jedną z dwóch metod) i zauważyłaś, że na tipsie powstały podłużne pęknięcia możesz być pewna, że są spowodowane nieprawidłową aplikacją primera, który zwiększa jego kruchość.

Do czego służy primer? Odtłuszcza płytkę paznokcia oraz zmienia jej PH, przez co wpływa na trwałość całej stylizacji. Zapobiega zapowietrzeniom i pomaga rozwiązać problemy z trwałością, nawet w przypadku problematycznej płytki. Bardzo ważne jest aplikowanie go pędzelkiem punktowo tylko i wyłącznie na naturalny paznokieć.

Tipsy migdałki
fot. ImaxTree/AgencjaFree

Czy tipsy niszczą paznokcie?

Tak. Między innymi dlatego, że podczas nakładania tipsa trzeba spiłować naturalną płytkę, by stała się bardziej chropowata. Jeśli zrobi się to nieumiejętnie - katastrofa murowana. Dodatkowo kontakt osłabionego paznokcia z silnym klejem i primerem sprawia, że po zdjęciu tipsów paznokcie wymagają kilkutygodniowej regeneracji.

Tipsy czy paznokcie żelowe?

Naszym zdaniem wybór jest prosty - paznokcie żelowe. Są trwalsze i nie niszczą tak naszych naturalnych paznokci. Tipsy mają to do siebie, że wytrzymują w nienagannym stanie tylko kilka dni, a klej potrafi zrujnować płytkę paznokcia. Jedyna ich przewaga to taka, że są tańsze.

Gdzie i za ile można kupić tipsy?

Tipsy kupicie w każdej drogerii za kilka-kilkanaście złotych. W sieciówkach dostaniecie samoprzylepne - to świetne, jednorazowe rozwiązanie na imprezę. Ich ceny wahają się od 20 do nawet 40 złotych.

Polecamy wybrać się do profesjonalnego sklepu dla stylistek paznokci. Tam z pewnością znajdziecie takie dobrej jakości i w rozsądnej cenie. Możecie też liczyć na fachowe doradztwo. Wykonanie ich u kosmetyczki, razem z przedłużeniem paznokci metodą żelową to koszt od 70 do 130 złotych.

Czytaj także:
Oto niezawodny sposób na suche skórki!
Mamy alternatywę dla hybrydy! To manicure winylowy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)