Tipsy to imitacja paznokci wykonana ze sztucznego tworzywa, którą przykleja się do naturalnych płytek, maluje (możesz użyć do tego tradycyjnych lakierów albo wykonać na nich manicure hybrydowy) i (lub) zdobień. Przed ich finalnym założeniem ustala się długość i kształt tipsów, tak by wyglądały możliwie jak najbardziej naturalnie.
Tipsy mogą mieć różne kształty: od tych tradycyjnych przez prostokątne, migdałki, spiczaste aż po te zwężane bokami lub o różnej formie tunelu.
Jak przykleić tipsy? Za pomocą specjalistycznego kleju - w tej wersji już można je zostawić albo dodatkowo utwardzić metodą żelową (na przyklejone tipsy nakłada się warstwę specjalnego żelu, po czym paznokcie utwardza się pod lampą z promieniami UV) lub akrylową (na tipsy nakłada się mieszaninę proszku-akrylu i liquidu).
Spis treści:
- Jak przykleić tipsy?
- Jak zdjąć tipsy?
- Jak długo się trzymają?
- Z kieszonką czy bez?
- Dlaczego odpadają?
- Czy niszczą paznokcie?
- Tipsy czy żele?
- Gdzie i za ile kupić tipsy?
- Historia tipsów
Jak przykleić tipsy?
Najważniejsze to dobrze dopasowany rozmiar i kształt tipsa - pamiętaj o zasadzie, że lepiej dobrać odrobinę większy rozmiar i go opiłować niż wybrać za mały.
Tipsy skracaj za pomocą gilotynki (specjalnej obcinarki do tipsów). Wsuń tips w szczelinę gilotynki, ustaw ją dokładnie prostopadle do tipsa i utnij zdecydowanym ruchem pozostawiając niewielki margines na dopiłowanie kształtu.
Następnie pilnikiem o średniej gradacji nadaj pożądaną formę. Idealny tips powinien całkowicie zlewać się z płytką naturalną.
Przyklejanie tipsów klejem krok po kroku
- Zacznij od zmatowienia paznokci kostką polerską.
- Dobierz odpowiednie kształty tipsów do każdego z paznokci (znajdziesz na nich numerację, która to ułatwi).
- Odtłuść paznokcie cleanerem.
- Zaaplikuj odpowiednią ilość kleju na tips (są też tipsy samoprzylepne, ale one najczęściej o wiele słabiej i krócej się trzymają).
- Przyklej tipsa do paznokcia pod kątem 45 stopni, po czym dociśnij go do płytki (staraj się, aby pod sztuczny paznokieć nie dostało się powietrze) i przytrzymaj 10-15 sekund.
- Po przyklejeniu tipsa nie staraj się go już przesuwać.
Teraz możesz poddać paznokcie dalszej stylizacji - przedłużyć jedną z dwóch metod, nałożyć hybrydę albo tradycyjny lakier, ewentualnie modnie ozdobić.
Żel na tipsie krok po kroku
Gdy już masz przymocowane tipsy do płytki paznokcia, możesz wykonać np. paznokcie żelowe.
- Przemyj paznokcie cleanerem.
- Nałóż cienką warstwę bazy żelowej. Utwardź przez 2 minuty pod lampą UV.
- Nałóż na paznokcie grubszą warstwę żelu budującego. Utwardź pod lampą przez 2 minuty.
- Zaaplikuj kolejną warstwę żelu budującego. Ponownie utwardź w lampie.
- Przemyj paznokcie wacikiem nasączonym cleanerem.
- Blokiem polerskim lub pilnikiem o ziarnistości 180 nadaj paznokciom pożądany kształt.
- Nałóż żel wykańczający.
Jak zdjąć tipsy?
Do zdejmowania tipsów stosuje się aceton - wystarczy, że zanurzysz w nim dłonie i odkleisz sztuczne paznokcie. Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt gwałtownie, bo możesz uszkodzić swoją naturalną płytkę. Jeśli dodatkowo przedłużałaś paznokcie metodą żelową albo akrylową, paznokcie trzeba jeszcze spiłować przed moczeniem w acetonie.
Paznokcie po zdjęciu tipsów są osłabione i mogą się rozdwajać. Należy pozwolić im się zregenerować. Zaopatrz się w nawilżającą odżywkę i oliwkę regenerującą - świetnie sprawdzi się w tym przypadku olejek rycynowy. Kolejne tipsy możesz nakleić za 2-3 tygodnie.
fot. ImaxTree/AgencjaFree
Jak długo tipsy się trzymają?
Kluczem do sukcesu jest dobrej jakości klej. Na forach znalazłyśmy informację, że niektóre dziewczyny stosują... popularny klej „Kropelka" albo „SuperGlue". Nigdy tego nie rób! Może się okazać, że po zdjęciu tipsów, z twoich paznokci nie zostanie już nic...
Jeśli zainwestujesz w dobry klej, sztuczne paznokcie powinny wytrzymać od kilku dni do tygodnia. Można zastosować klej z dozownikiem kropelkowym lub taki, który nakłada się za pomocą pędzelka prosto z opakowania.
Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe przedłużenie metodą akrylową lub żelową, to taki manicure wytrzyma od 2 do 3 tygodni, w zależności od kondycji naturalnego paznokcia i tempa jego rośnięcia.
Modny i trwały manicure? Czeka na Ciebie kod rabatowy Silcare, dzięki któremu niezbędne produkty kupisz dużo taniej.
Tipsy z kieszonką czy bez?
Tipsy bez kieszonki można nakleić na dowolnej wysokości paznokcia. I to chyba ich jedyny plus. Kieszonka w tipsie ustala długość na jaką go przyklejamy, ale jednocześnie zabezpiecza koniec naturalnego paznokcia, aby pod tips nie dostawało się powietrze.
W miejscu kieszonki sztuczny paznokieć jest cieńszy, więc łatwiej można go przykleić. Dobry kształt kieszonki, powinien prawie całkowicie zrównać tipsa z naturalnym paznokciem.
Dlaczego tipsy odpadają?
Najczęściej dlatego, że są złej jakości albo są źle przyklejone. Dobrej jakości tipsy są elastyczne i łatwe w obróbce. Jak to sprawdzić? Najlepiej poprzecznie przeginając tipsa od strony wewnętrznej - tips nie powinien wtedy pęknąć, może zostawić jedynie białą kreskę.
Jeśli poddajesz tipsy dodatkowej obróbce (nakładasz na nie hybrydę, albo przedłużasz jedną z dwóch metod) i zauważyłaś, że na tipsie powstały podłużne pęknięcia możesz być pewna, że są spowodowane nieprawidłową aplikacją primera, który zwiększa jego kruchość.
Do czego służy primer? Odtłuszcza płytkę paznokcia oraz zmienia jej PH, przez co wpływa na trwałość całej stylizacji. Zapobiega zapowietrzeniom i pomaga rozwiązać problemy z trwałością, nawet w przypadku problematycznej płytki. Bardzo ważne jest aplikowanie go pędzelkiem punktowo tylko i wyłącznie na naturalny paznokieć.
fot. ImaxTree/AgencjaFree
Czy tipsy niszczą paznokcie?
Tak. Między innymi dlatego, że podczas nakładania tipsa trzeba spiłować naturalną płytkę, by stała się bardziej chropowata. Jeśli zrobi się to nieumiejętnie - katastrofa murowana.
Dodatkowo kontakt osłabionego paznokcia z silnym klejem i primerem sprawia, że po zdjęciu tipsów paznokcie wymagają kilkutygodniowej regeneracji.
Tipsy czy paznokcie żelowe?
Naszym zdaniem wybór jest prosty - paznokcie żelowe. Są trwalsze i nie niszczą tak naszych naturalnych paznokci. Tipsy mają to do siebie, że wytrzymują w nienagannym stanie tylko kilka dni, a klej potrafi zrujnować płytkę paznokcia. Jedyna ich przewaga to taka, że są tańsze.
Gdzie i za ile można kupić tipsy?
Tipsy kupicie w każdej drogerii za kilka-kilkanaście złotych. W sieciówkach dostaniecie samoprzylepne - to świetne, jednorazowe rozwiązanie na imprezę. Ich ceny wahają się od 20 do nawet 40 złotych.
Polecamy wybrać się do profesjonalnego sklepu dla stylistek paznokci. Tam z pewnością znajdziecie takie dobrej jakości i w rozsądnej cenie. Możecie też liczyć na fachowe doradztwo. Wykonanie ich u kosmetyczki, razem z przedłużeniem paznokci metodą żelową to koszt od 70 do 130 złotych.
Historia tipsów
Moda na przedłużanie paznokci sięga XIV wieku - w Chinach kobiety wyższej klasy nosiły długie paznokcie po to, by zaznaczyć, że nie mogą wykonywać prac ręcznych, które przypisywane były kobietom niższej klasy.
Pierwsze akrylowe paznokcie, jakie znamy obecnie powstały w latach 60. XX wieku z bardzo prozaicznego powodu - doktor Fred Slack Jr. podczas pracy w laboratorium dentystycznym, złamał paznokieć i próbował go „naprawić".
Wykorzystał folię aluminiową, z której stworzył „platformę" pod uszkodzoną płytkę, a ubytki wypełnił akrylami dentystycznymi. W ten sposób powstała pierwsza forma do paznokci. Po licznych testach i modyfikacjach powstały tipsy, z których korzystamy do dzisiaj.
Więcej o manicure:
Co to jest manicure tytanowy?
Na czym polega manicure biologiczny?
Co to jest manicure kauczukowy?