Jak przykleić tipsy, żeby się trzymały? Instrukcja krok po kroku

Jak przykleić tipsy z klejem i bez kleju? Instrukcja fot. ImaxTree/ AgencjaFree
Tipsy to idealne rozwiązanie, kiedy mamy krótką płytkę, a chcemy mieć piękny manicure „na już” np. na imprezę, wesele lub inną ważną uroczystość. Można przykleić je do paznokcia specjalnym klejem, taśmą dwustronną lub bazą hybrydową. Przeczytaj, jak przykleić tipsy krok po kroku, jak je zdjąć i na co uważać decydując się na taką formę przedłużania.
Małgorzata Machnicka / 12.12.2023 15:47
Jak przykleić tipsy z klejem i bez kleju? Instrukcja fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Tipsy to imitacja paznokci wykonana ze sztucznego tworzywa, którą przykleja się do naturalnych płytek, maluje (możesz użyć do tego tradycyjnych lakierów albo wykonać na nich manicure hybrydowy) i zdobi. Przed finalnym założeniem ustala się ich długość i kształt, tak, by wyglądały możliwie jak najbardziej naturalnie.

Tipsy mogą mieć różne kształty: od tych tradycyjnych przez prostokątne, migdałki, spiczaste aż po te zwężane bokami lub o różnej formie tunelu.

Spis treści:

 1. Jak przykleić tipsy?
 2. Jak zdjąć tipsy?
 3. Jak długo trzymają się tipsy?
 4. Jak przykleić tipsy na bazę? 
 5. Jak przykleić tipsy bez kleju? 
 6. Tipsy z kieszonką czy bez?
 7. Jak przykleić tipsy z kieszonką? 
 8. Dlaczego tipsy odpadają?
 9. Czy tipsy niszczą paznokcie?
 10. Co lepsze - tipsy czy żele?
 11. Gdzie i za ile kupić tipsy?
 12. Historia tipsów

Jak przykleić tipsy?

Tipsy najlepiej przekleić używając specjalistycznego kleju - w tej wersji już można je zostawić albo dodatkowo utwardzić metodą żelową (na przyklejone tipsy nakłada się warstwę specjalnego żelu, po czym paznokcie utwardza się pod lampą z promieniami UV) lub akrylową (na tipsy nakłada się mieszaninę proszku-akrylu i liquidu). 

Najważniejsze to dobrze dopasowany rozmiar i kształt tipsa - pamiętaj o zasadzie, że lepiej dobrać trochę większy rozmiar i go opiłować niż wybrać za mały. 

Jak skrócić tipsy?

Tipsy skracaj za pomocą gilotynki (specjalnej obcinarki do tipsów). Wsuń tips w szczelinę gilotynki, ustaw ją dokładnie prostopadle do tipsa i utnij zdecydowanym ruchem pozostawiając niewielki margines na dopiłowanie kształtu. 

Następnie pilnikiem o średniej gradacji nadaj pożądaną formę. Idealny tips powinien całkowicie zlewać się z płytką naturalną. 

Przyklejanie tipsów klejem krok po kroku

 • Zacznij od zmatowienia paznokci kostką polerską.
 • Dobierz odpowiednie kształty tipsów do każdego z paznokci (znajdziesz na nich numerację, która to ułatwi).
 • Odtłuść paznokcie cleanerem.
 • Zaaplikuj odpowiednią ilość kleju na tips (są też tipsy samoprzylepne, ale one najczęściej o wiele słabiej i krócej się trzymają).
 • Przyklej tipsa do paznokcia pod kątem 45 stopni, po czym dociśnij go do płytki (staraj się, aby pod sztuczny paznokieć nie dostało się powietrze) i przytrzymaj 10-15 sekund.
 • Po przyklejeniu tipsa nie staraj się go już przesuwać.

Teraz możesz poddać paznokcie dalszej stylizacji - przedłużyć jedną z dwóch metod, nałożyć hybrydę albo tradycyjny lakier, ewentualnie modnie ozdobić.

Lampa UV czy LED? Którą wybrać, żeby zrobić trwały manicure hybrydowy?

Żel na tipsie krok po kroku

Gdy już masz przymocowane tipsy do płytki paznokcia, możesz wykonać np. paznokcie żelowe.

 • Przemyj paznokcie cleanerem.
 • Nałóż cienką warstwę bazy żelowej. Utwardź przez 2 minuty pod lampą UV.
 • Nałóż na paznokcie grubszą warstwę żelu budującego. Utwardź pod lampą przez 2 minuty.
 • Zaaplikuj kolejną warstwę żelu budującego. Ponownie utwardź w lampie. 
 • Przemyj paznokcie wacikiem nasączonym cleanerem.
 • Blokiem polerskim lub pilnikiem o ziarnistości 180 nadaj paznokciom pożądany kształt. 
 • Nałóż żel wykańczający.

Prosty zabieg, który zregeneruje twoje paznokcie w mgnieniu oka. Ten produkt na pewno masz w kuchni

Jak przykleić tipsy? Instrukcja krok po krokufot. Jak przykleić tipsy?/Adobe Stock, marigo

Jak zdjąć tipsy?

Do zdejmowania tipsów stosuje się aceton - wystarczy, że zanurzysz w nim dłonie i odkleisz sztuczne paznokcie. Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt gwałtownie, bo możesz uszkodzić swoją naturalną płytkę. Jeśli dodatkowo przedłużałaś paznokcie metodą żelową albo akrylową, paznokcie trzeba jeszcze spiłować przed moczeniem w acetonie.

Paznokcie po zdjęciu tipsów są osłabione i mogą się rozdwajać. Należy pozwolić im się zregenerować. Zaopatrz się w nawilżającą odżywkę i oliwkę regenerującą - świetnie sprawdzi się w tym przypadku olejek rycynowy. Kolejne tipsy możesz nakleić za 2-3 tygodnie.

Jak długo trzymają się tipsy?

Kluczem do sukcesu jest dobrej jakości klej. Na forach znalazłyśmy informację, że niektóre dziewczyny stosują... popularny klej „Kropelka" albo „SuperGlue". Nigdy tego nie rób! 

Jeśli zainwestujesz w dobry klej, tipsy powinny wytrzymać od kilku dni do tygodnia. Można zastosować klej z dozownikiem kropelkowym lub taki, który nakłada się za pomocą pędzelka prosto z opakowania.

Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe przedłużenie metodą akrylową lub żelową, to taki manicure wytrzyma od 2 do 3 tygodni, w zależności od kondycji naturalnego paznokcia.

Paznokcie akrylowe krok po kroku — z tą instrukcją zrobisz je sama w domu

Jak przykleić tipsy na bazę?

Tipsy możemy też przykleić na bazę hybrydową. W ten sposób możemy przymocować jedynie bezbarwne tipsy.

Przyklejanie tipsów na bazę hybrydową

 1. Przygotuj paznokcie: wypoleruj i odtłuść płytkę oraz wytnij skórki.
 2. Pomaluj paznokcie bazą i utwardź w lampie.
 3. Wypoleruj wewnętrzną stronę tipsa bloczkiem i pomaluj bazą.
 4. Powoli przyklejaj tips do płytki zaczynając od wału proksymalnego i kierując się ku wolnemu brzegowi.
 5. Przytrzymaj ok. 10-15 sekund.
 6. Utrwal w lampie przez 60 sekund.

Jak przykleić tipsy bez kleju?

Jeśli obawiasz się, że klej bardzo osłabi twoje paznokcie, możesz przykleić je na taśmę dwustronną.  W sklepach dostępne są również specjalne tipsy samoprzylepne.

Jak przykleić tipsy na taśmę dwustronną?

 1. Przygotuj paznokcie: opiłuj je i przetrzyj wacikiem nasączonym zmywaczem, aby dokładnie je oczyścić.
 2. Odtłuść płytkę.
 3. Wytnij mały kawałek taśmy i przyklej do płytki.
 4. Oderwij warstwę i przymocuj tipsy.
 5. Za każdym razem, przytrzymaj sztuczny paznokieć ok. 15-30 sekund.

Tipsy z kieszonką czy bez?

Tipsy bez kieszonki można nakleić na dowolnej wysokości paznokcia. I to chyba ich jedyny plus. Kieszonka w tipsie ustala długość na jaką go przyklejamy, ale jednocześnie zabezpiecza koniec naturalnego paznokcia, aby pod tips nie dostawało się powietrze.

W miejscu kieszonki sztuczny paznokieć jest cieńszy, więc łatwiej można go przykleić. Dobry kształt kieszonki, powinien prawie całkowicie zrównać tipsa z naturalnym paznokciem.

Jak przykleić tipsy z kieszonką?

Klej nałóż na kieszonkę i przyklej do płytki paznokcia. Przytrzymaj ok. 10 sekund, a następnie skróć używając gilotyny. Nadaj im pożądany kształt i pomaluj. 

Dlaczego tipsy odpadają?

Tipsy najczęściej dlatego, że są złej jakości albo są źle przyklejone. Dobrej jakości tipsy są elastyczne i łatwe w obróbce. Jak to sprawdzić? Najlepiej poprzecznie przeginając tipsa od strony wewnętrznej - tips nie powinien wtedy pęknąć, może zostawić jedynie białą kreskę.

Jeśli poddajesz tipsy dodatkowej obróbce (nakładasz na nie hybrydę, albo przedłużasz jedną z dwóch metod) i zauważyłaś, że na tipsie powstały podłużne pęknięcia możesz być pewna, że są spowodowane nieprawidłową aplikacją primera, który zwiększa jego kruchość.

Czy tipsy niszczą paznokcie?

Tak. Między innymi dlatego, że podczas nakładania tipsa trzeba spiłować naturalną płytkę, by stała się bardziej chropowata. Kontakt osłabionego paznokcia z silnym klejem i primerem sprawia, że po zdjęciu tipsów paznokcie wymagają kilkutygodniowej regeneracji.

Tipsy czy paznokcie żelowe?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać tipsy czy paznokcie żelowe, wybierz paznokcie żelowe. Są trwalsze i nie niszczą tak naszych naturalnych paznokci. Tipsy mają to do siebie, że wytrzymują w nienagannym stanie tylko kilka dni, a klej potrafi zrujnować płytkę paznokcia. Jedyna ich przewaga to taka, że są tańsze.

Gdzie i za ile można kupić tipsy?

Tipsy dostępne są w drogeriach oraz w sieciówkach i kosztują ok. 15 zł. 

Historia tipsów

Moda na przedłużanie paznokci sięga XIV wieku - w Chinach kobiety wyższej klasy nosiły długie paznokcie po to, by zaznaczyć, że nie mogą wykonywać prac ręcznych, które przypisywane były kobietom niższej klasy. 

Pierwsze akrylowe paznokcie, jakie znamy obecnie powstały w latach 60. XX wieku z bardzo prozaicznego powodu - doktor Fred Slack Jr. podczas pracy w laboratorium dentystycznym, złamał paznokieć i próbował go „naprawić".

Wykorzystał folię aluminiową, z której stworzył „platformę" pod uszkodzoną płytkę, a ubytki wypełnił akrylami dentystycznymi. W ten sposób powstała pierwsza forma do paznokci. Po licznych testach i modyfikacjach powstały tipsy, z których korzystamy do dzisiaj.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.04.2021

Czyta także:
Manicure kombinowany: na czym polega i jak go wykonać? Instrukcja krok po kroku
Manicure japoński: sposób na zdrowe i błyszczące paznokcie. Na czym polega? Efekty przed i po
Manicure biologiczny: na czym polega, jak go zrobić i ile kosztuje?

Redakcja poleca

REKLAMA