Rozdwajające się paznokcie fot. Adobe Stock

Rozdwajające się paznokcie - przyczyny + domowe sposoby

Rozdwajające się paznokcie to najczęściej efekt nieodpowiedniej pielęgnacji lub braków w codziennej diecie. Poza stosowaniem odżywki, warto sięgnąć po domowe sposoby na rozwarstwiające się płytki.
Małgorzata Machnicka / 13.01.2020 07:36
Rozdwajające się paznokcie fot. Adobe Stock

Rozdwajające się paznokcie, czyli takie z oddzielającą się częścią płytki od łożyska, to problem wielu kobiet. Najczęściej spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją i niedoborami witamin oraz minerałów w diecie. Jakie są jeszcze przyczyny rozdwajających się paznokci i jak sobie z nimi radzić? 

Rozdwajające się paznokcie - przyczyny

Wyróżniłyśmy 4 podstawowe przyczyny rozdwajania się paznokci. Większości z nich możemy w szybki i prosty sposób zapobiec.

Niewłaściwa dieta

Wygląd włosów i paznokci w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak się odżywiamy. Rozdwajające się płytki są oznaką niedoboru cynku, witamin A, D, E, F oraz tych z grupy B (szczególnie ważna jest biotyna).

Niewłaściwa pielęgnacja

Częstą przyczyną rozdwajających się paznokci jest również niewłaściwa ich pielęgnacja - nieodpowiednie obcinanie paznokci lub zbyt intensywne opiłowanie płytki.

Niedostateczny stopień nawilżenia

Na rozdwajające się paznokcie ma wpływ również niedostateczne ich nawilżanie. Niezależnie od pory roku powinnaś używać kremów ochronnych do rąk, a zawsze przez kontaktem ze środkami chemicznymi i silnymi detergentami zakładać rękawiczki.

Urazy mechaniczne

Bezpośrednią przyczyną rozdwajających się paznokci mogą być również urazy mechaniczne - stłuczenia, zadraśnięcia czy obgryzanie.

Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie

Z rozdwajającymi się paznokciami warto spróbować sobie pomóc samodzielnie w domu. Maseczki, odżywki i olejki stosowane regularnie, powinny znacząco poprawić ich kondycję.

Domowa odżywka

Jedna z najlepszych odżywek do paznokci składa się z octu jabłkowego i soku z cytryny - najlepiej w proporcjach 50/50. W tak przygotowanej mieszance zanurz paznokcie na 5-10 minut.

Olejek rycynowy

Raz dziennie, najlepiej wieczorem, wcieraj olejek rycynowy w płytkę paznokci i skórki i pozwól mu się wchłonąć. Pierwsze efekty powinnaś zobaczyć po dwóch tygodniach stosowania. 

Nawilżające rękawiczki

Na mocno nasmarowane kremem do rąk lub olejkiem dłonie załóż cienkie, bawełniane rękawiczki (kupisz je już w każdej drogerii). Zostaw je na dłoniach najlepiej całą noc.

Jak zapobiegać rozdwajaniu paznokci?

Przede wszystkim należy zmienić wyrobione do tej pory nawyki i trochę dokładniej przykładać się do pielęgnacji paznokci. 

Kilka złotych zasad w pielęgnacji paznokci:

  • metalowy pilnik zastąp szklanym lub papierowym,
  • piłowanie dla uzyskaniu odpowiedniego kształtu paznokcia zawsze wykonuj w jedną stronę a polerowanie w kierunku jego wzrostu,
  • prace domowe wykonuj w rękawiczkach,
  • regularnie stosuj krem do rąk.

Poza tym warto do codziennej diety włączyć suplementację witaminami A, D i E oraz suplementy na bazie skrzypu polnego i biotyny (witaminy H).

Rozdwajające się paznokcie a hybryda

Lakiery hybrydowe same w sobie nie niszczą paznokci. Niszczy je natomiast aceton, który jest niezbędny przy zdejmowaniu hybrydy oraz frezarka, którą łatwo spiłować zdrową płytkę paznokcia. 

Jeśli jesteś miłośniczką manicure hybrydowego, zawsze wykonuj go u sprawdzonej i doświadczonej manicurzystki.

Odżywka na rozdwajające się paznokcie

Odżywka to pierwszy produkt po jaki sięgamy, gdy zauważamy u siebie problem z rozdwojoną płytką. I bardzo dobrze - odżywka nie tylko je zregeneruje, ale także zabezpieczy końcówki przez rozwarstwianiem

Dobra odżywka do paznokci powinna zawierać w swoim składzie witaminy A, E, C i F, wapń, keratynę i ceramidy. Dobrze, jeśli jest wzbogacona pyłem diamentowym i proteinami jedwabiu. 

Więcej o pielęgnacji paznokci:
Jak zdjąć hybrydę krok po kroku?
Manicure japoński - na czym polega i ile kosztuje?