Kształty paznokci fot. Adobe Stock

Kształty paznokci - jak wybrać idealny i jak je piłować?

Najpopularniejsze kształty paznokci to migdałki, owalne i kwadratowe. Przy ich wyborze warto kierować się wyglądem naszych dłoni i palców.
Małgorzata Machnicka / 17.12.2019 07:36
Kształty paznokci fot. Adobe Stock

Kształt paznokci ma ogromny wpływ na to, jak wyglądają nasze dłonie i tym samym, jak finalnie prezentuje się manicure.

Jak dobrać kształt paznokci?

Zasada dobierania kształtu paznokci jest prosta: kobiety o krótszych palcach i nieco pulchniejszych dłoniach powinny wybierać formy optycznie wydłużające i wysmuklające. Natomiast kobiety o długich palcach i wąskich dłoniach mogą pozwolić sobie na każdy kształt paznokci.

Warto pamiętać, że piękne jest to co naturalne. Przyjrzyj się swoim dłoniom - jeśli widzisz, że paznokcie są raczej szerokie niż wąskie, diametralne zmienianie ich kształtu nigdy nie będzie dobrym pomysłem.

12 podstawowych kształtów paznokci

Największy wpływ na kształt paznokci powinna mieć lunula - biała część łożyska, widoczna u nasady paznokcia. U każdej z nas występuje w trochę innym kształcie - to ona sugeruje jak powinny być opiłowanie paznokcie.

1. Klasyczny (normal)

Najbardziej klasyczny kształt paznokcia to ten spiłowany na półokrągło o długości tylko delikatnie wystającej poza opuszek.

2. Zaokrąglony (round)

Ich kształt jest identyczny jak klasycznych paznokci, są jednak nieco dłuższe. To najczęściej wybierany manicure.

3. Owalny (oval)

Owalny różni się od zaokrąglonego wyłącznie tym, że jest nieco bardziej smukły - delikatnie zwęża się ku górze.

4. Migdałki (almond)

Lekko spiczaste, delikatnie zaokrąglone paznokcie optycznie wysmuklają i wydłużają palce. Aby spiłować w ten sposób paznokcie w wyznacz środek paznokcia, a następnie spiłuj boki pod kątem około 45 stopni. Na koniec delikatnie zaokrąglij górę.

5. Kwadratowe (square)

Kwadratowe paznokcie są dość wygodne i wyglądają dobrze na różnych długościach płytki. Niestety, optycznie skracają i poszerzają palce - mogą sobie na nie pozwolić tylko posiadaczki smukłych dłoni.

6. Zaokrąglone kwadraty (squoval)

To nieco złagodzona wersja kwadratowych paznokci. Wystarczy, że delikatnie spiłujesz boki, nadając płytce bardziej zaokrąglony kształt.

Kształty paznokci jak wybrać idealny
fot. Adobe Stock

7. Ostro zakończone (edge)

Trudne i niewygodne w noszeniu, choć zdobywają coraz więcej zwolenniczek. Sprawdzą się wyłącznie u tych z was, które nie muszą na co dzień martwić się pracami domowymi.

8. Spiczaste (mountain peak)

Bardziej wyrazista odmiana migdałków - końcówka paznokcia jest jeszcze bardziej zaostrzona.

9. Stileto

Jeszcze dłuższe niż mountain peak - najtrudniejsze paznokcie w noszeniu, choć doskonale wysmuklają dłoń. Sprawdzą się wyłącznie jako akrylowe lub żelowe paznokcie.

10. Ballerina

To zmodyfikowana wersja spiczastych paznokci - są równie długie, ale spiłowane na prosto. Wystarczy, że piłując białą część płytki, delikatnie zaokrąglisz ją, zgodnie z kształtem paznokcia.

11. Rozszerzane (flare)

Bardzo rzadko spotykany kształt paznokcia - i nic dziwnego, poszerza palce i sprawiają, że dłonie stają się bardziej „męskie".

12. Szminka (lipstick)

Najbardziej awangardowy kształt paznokci, który tego lata stał się szalenie modny. Paznokcie w kształcie szminki wyglądają jak nienaruszony i nigdy nie używany sztyft pomadki. 

Zasady prawidłowego piłowania paznokci

  • Nigdy nie piłuj paznokci na mokro, wilgotne paznokcie są miękkie i o wiele trudniej nadać im pożądany kształt. Poza tym, łatwiej o uszkodzenia mechaniczne.
  • Nie piłuj paznokci w powietrzu, zadbaj o to, by dłoń miała stabilne oparcie.
  • Piłuj paznokcie zawsze w jednym kierunku - piłowanie raz w jedną, raz w drugą stronę powoduje rozdwajanie paznokci.
  • Trzymaj pilnik prostopadle do paznokcia.
  • Nie przyciskaj pilnika za mocno - spowoduje to nierówności w piłowaniu.

Więcej o pielęgnacji paznokci:
Co to jest manicure japoński?
Poznaj zalety manicure tytanowego