Jak obcinać paznokcie? Wybrać cążki, nożyczki a może pilnik? Na co uważać?

Nożyczkami, cążkami czy pilnikiem?
Aleksandra Jaworska / 30.05.2018 04:01

Każda z nas ma własne przyzwyczajenia w kwestii manicure. Jednak odpowiedź na pytanie: jak obcinać paznokcie nie jest jednoznaczna. O ile u rąk kształt płytki zależy od upodobań i bieżącej mody, to u stóp skracamy je zawsze prosto. Czym to robić: obcinakiem, nożyczkami czy pilnikiem?

Pilnik czy nożyczki?

Paznokcie u rąk najlepiej piłować (od boku do wierzchołka paznokcia), nie obcinać. Jeśli wolisz obcinać, użyj do tego specjalnych nożyczek, a potem wygładź płytki pilniczkiem.

  • Kupując pilnik możesz się spotkać z oznaczeniami gradacji (najbardziej popularne to: 80, 100, 180, 240). Oznaczenia te mówią nam ile ziarenek znajduje się na 1 centymetrze kwadratowym pilnika. Im mniejsza liczba tym ziarno w pilniku grubsze.
  • Pilniki z oznaczeniem 60-100 są przeznaczone są dla profesjonalistów, nie do użytku domowego. Są bardzo ostre i nie powinny być używane do paznokci naturalnych.
  • Do naturalnej płytki kobiecej przeważnie używa się pilników o ziarnistości 240.
  • Gradacja 300-400 oznacza polerki i pilniki matujące, które wyrównują powierzchnię paznokcia.
  • Z kolei gdy chcemy nabłyszczyć płytki sięgamy po oznaczenie 2000-4000.
  • Podczas piłowania paznokci najlepiej stosować kilka pilników z różną gradacją. Rozpoczynamy zabieg od grubszego ziarna, potem stosujemy coraz drobniejsze pilniki, aby dobrze wygładzić powierzchnię płytki i  zamknąć łuski. Dlatego do manicure domowego warto zaopatrzyć się, albo w kilka przyborów, albo w pilniki z kilkoma tarczami ściernymi.

Jaki pilnik wybrać?

  • Pilniki metalowe szarpią płytkę, co jest przyczyną rozwarstwiania się paznokci. Dlatego profesjonaliści nie polecają tego typu pilników zwłaszcza do paznokci naturalnych.
  • Pilniki szklane (kryształowe) – zalecane są do naturalnej płytki, sprawdzają się przy miękkich i delikatnych paznokciach.
  • Pilniki mineralne ich powierzchnię tworzą drobinki minerałów( m.in. krzemionki.Są łagodne dla płytki, dlatego  cieszą się dużą  popularnością. W zależności od gradacji można je stosować do naturalnej płytki paznokci, jak i do powierzchni akrylowych czy żelowych.
  • Pilniki teflonowe - drobnoziarniste, idealne do naturalnych paznokci.

Jak obcinać paznokcie u stóp?

- Technika obcinania paznokci u stóp jest indywidualną kwestią, natomiast są pewne  zasady, o których należy pamiętać - mówi Agnieszka Bujak, kosmetolog z Centrum Urody Moss w Krakowie. - Zaleca się obcinanie paznokci prosto tzn. wzdłuż naturalnego brzegu paznokcia. Kształt powinien przypominać kwadrat, istotne jest, aby nie zaokrąglać boków, kąty można delikatnie spiłować, aby nie były ostre. Pilniki najlepiej szklane, ponieważ nie powodują podrażnień na skórze i można je dezynfekować. Kolejna kwestia dotyczy osób przewlekle chorujących. Np. diabetycy powinni szczególnie uważać, ponieważ nieumiejętne obcinanie może doprowadzić do wrastania paznokci, a u takich osób wszelkie rany ciężko się goją.

Najczęściej popełniane błędy podczas domowych zabiegów to obcinanie paznokci zbyt krótko, co może prowadzić do skaleczenia lub wrastania paznokci. Niestety wiele osób wcale nie obcina paznokci, wówczas paznokcie zakrzywiają się, zostają naciskane przez obuwie, co powoduje  osłabienie ich struktury , a to prowadzi do kruchości i łamliwości płytek. Idealnym rozwiązaniem jest wykonywanie pedicure raz w miesiącu w gabinecie kosmetycznym. Jeśli taka częstotliwość nie jest możliwa to wizyta w gabinecie wskazana jest przynajmniej raz w roku.Wykwalifikowany personel doradzi jak pielęgnować i obcinać  paznokcie w domu -mówi Agnieszka Bujak, z Centrum Urody Moss w Krakowie

Przeczytaj również:

Czy warto zainwestować we frezarkę?
Jakie kolory paznokci pasują do granatowej sukienki?