POLECAMY

Myślisz o sztucznych rzęsach? Dobrze to przemyśl, ten zabieg niesie za sobą spore ryzyko!

Ten modny zabieg może ci zaszkodzić.
/ 4 miesiące temu
Myślisz o sztucznych rzęsach? Dobrze to przemyśl, ten zabieg niesie za sobą spore ryzyko! fot. FREE

Nie każdą z nas natura obdarzyła pięknymi, gęstymi rzęsami. Zanim zafundujesz sobie sztuczne rzęsy, przeczytaj co powinnaś wiedzieć o tym zabiegu.

Ze sztucznych rzęs  powinny zrezygnować osoby cierpiące na:

 • Alergie, związane z nadmierną wydzieliną z oczu
 • Choroby oczu, np. zapalenie spojówek
 • Nowotwór (pacjenci z chorobami nowotworowymi mogą spróbować aplikacji rzęs po zakończeniu terapii, kiedy ich rzęsy zaczynają odrastać.)
 • Osłabiony system odpornościowy (np. po chemioterapii)       
 • Niedawno przebyte zapalenie bakteryjne lub grzybicze w obrębie oka  

Warto wziąć pod uwagę inne zagrożenia:

 • Skutkiem zabiegu mogą być różne infekcje np. rogówki, czy spojówki, alergiczny obrzęk powiek, a nawet tymczasowa utrata naturalnych rzęs.
 • Podczas zabiegu narażamy się na ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej - jest wykonywany ręcznie.
 • Same sztuczne rzęsy mogą być nośnikiem niewidocznych gołym okiem bakterii lub brudu, które po przyklejeniu powodują po jakimś czasie infekcje lub podrażnienie.

Uwaga alergicy!

 • Głównym składnikiem klejów do przedłużania rzęs jest cyjanoakrylan.  Ma mocny, wyczuwalny zapach, a jego opary mogą być przyczyną uczuleń. Powodować one mogą silne reakcje alergiczne, podobnie zresztą jak środki stosowne do usuwania sztucznych rzęs. Problem dotyczy zarówno osób poddających się zabiegowi przedłużania rzęs, jak i stylistek. Klientki są narażone na alergię kontaktową i wziewną (klej trzymany jest przez specjalistkę w specjalnych pierścionkach bardzo blisko twarzy klientki).
 • Alergia może się pojawić się już podczas wykonywania aplikacji, albo do 24-48 godzin w zależności od czasu schnięcia kleju. Jej objawy mogą być różne: nieżyt nosa, kichanie, drapanie w gardle, zapalenie spojówek i kaszel.
 • Oczywiście, przed zabiegiem przedłużania rzęs można wykonać próbę uczuleniową (polegającą na przyklejeniu kilku rzęs), ale nie jest ona miarodajna, ponieważ przy próbie nie występują tak duże opary kleju, jak przy pełnej aplikacji.
 • Warto wiedzieć, że wybierając kleje dla alergików nie jesteśmy całkiem bezpieczni. One również mogą uczulać. Są po prostu trochę łagodniejsze ze względu na mniejszą ilość oparów.
 • W przypadku niewielkiego uczulenia, pomóc mogą krople do oczu, które bez recepty dostaniemy w aptece (np. Starazolin, Zyrtec), a także picie wapna. Może to złagodzić objawy alergii.

Czy warto zdecydować się na sztuczne rzęsy?

Spytaliśmy o opinię na temat sztucznych rzęs Katarzynę Milczyńską, kosmetolog i makijażystkę z Centrum Urody Moss w Krakowie:

Nie praktykujemy zabiegów zagęszczania rzęs, ponieważ nie byłoby to zgodne z etyką naszej pracy. Wykonujemy tylko te zabiegi, które są w pełni bezpieczne dla klientek.

 • Niezależnie od metody, jaką stosuje się przy zagęszczaniu rzęs sztucznymi kępkami, jest to zawsze obciążenie dla rzęs naturalnych i może prowadzić nawet do ich uszkodzenia.
 • Nie zalecamy także stosowania odżywek, które aplikuje się na brzeg powiek. W ostatnim czasie  stały się one bardzo popularne, a nie wszyscy wiedzą, że zawierają składnik będący pochodną części składowych leku na jaskrę. Długotrwałe stosowanie tego typu odżywek może prowadzić do przekrwienia powiek i gałek ocznych.
 • Bezpieczniejszymi odżywkami są te, które oparte są na naturalnym składzie, np. z olejem rycynowym.

Najbezpieczniejszą metodą zabiegową, która da efekt ładnie podkreślonego oka, jest lifting rzęs i koloryzacja. Efekt jest satysfakcjonujący, natomiast w żaden sposób nie obciąża rzęs i nie daje powikłań- mówi Katarzyna Milczyńska z Centrum Urody Moss w Krakowie.

Polecamy także:

Piękne rzęsy bez przedłużania? Wypróbuj bazy pod tusz!
Idealny balsam do ust? Tylko ten w słoiczku

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 miesiące temu
Dajcie spokój z tymi protezami rzęs. Z kilometra widać że to doklejone. Jak od rana widzę panią w mięsnym z takimi teatralnymi rzęsami to nie wiem czy śmiać się czy płakać.
/3 miesiące temu
Bzdury, nosze rzęsy od dwóch lat i zadnych problemów nie mam. Mam święty spokoj, nie maluje nie zmywam nie masakruje powiek płatkami kosmetycznymi i mleczkami itp. Bez pełnego makijażu i tak wyglądam dobrze bo takie rzęsy robią robote😊 klej wcale nie ma jaiegos zapachu i w ogole go nie czuc. Trzrba je zakładać u sprawdzonej stylistyki i wtedy problemu nie ma. Pozdrawiam wszystkie Panie i polecam 😉
/3 miesiące temu
Dobre!! A trwała na rzęsy i koloryzacja są świetne by stracić rzęski ukochane:) Kto pisze takie artykuły? Mój boże !!! Litości, zrobione dobrze rzęsy są sto razy lepsze od wszystkich tych głupich metod czy malowania codziennie i zmywania
POKAŻ KOMENTARZE (2)