Nie każdą z nas natura obdarzyła pięknymi, gęstymi rzęsami. Zanim zafundujesz sobie sztuczne rzęsy, przeczytaj, co powinnaś wiedzieć o tym zabiegu i jakie jest ryzyko zdrowotne związane z doklejaniem sztucznych rzęs. Upewnij się, że nie masz do tego przeciwwskazań.
Spis treści:
- Przeciwwskazania do sztucznych rzęs
- Skutki uboczne sztucznych rzęs
- Alergia a sztuczne rzęsy
- Czy warto zdecydować się na sztuczne rzęsy?
Przeciwwskazania do sztucznych rzęs
Przeciwwskazania do noszenia sztucznych rzęs, to:
- Alergie, związane z nadmierną wydzieliną z oczu;
- Choroby oczu, np. zapalenie spojówek i jaskra,
- Nowotwór (pacjenci z chorobami nowotworowymi mogą spróbować aplikacji rzęs po zakończeniu terapii, kiedy ich rzęsy zaczynają odrastać),
- Osłabiony system odpornościowy (np. po chemioterapii),
- Niedawno przebyte zapalenie bakteryjne lub grzybicze w obrębie oka.
Skutki uboczne noszenia sztucznych rzęs
Sztuczne rzęsty niosą za sobą pewne ryzyko zdrowotne. Prawidłowo pielęgnowane sztuczne rzęsy nie powinny przysparzać problemów, ale są też pewne skutki uboczne noszenia sztucznych rzęs:
- Infekcje, np. rogówki, czy spojówki, alergiczny obrzęk powiek, a nawet tymczasowa utrata naturalnych rzęs.
- Mogą być nośnikiem bakterii lub brudu, które po przyklejeniu mogą powodować infekcje lub podrażnienie w obrębie oka.
Aby zapobiec skutkom ubocznym noszenia sztucznych rzęs, koniecznie stosuj się do poleceń stylistki dotyczących pielęgnacji sztucznych rzęs.
Alergia a sztuczne rzęsy
Głównym składnikiem klejów do przedłużania rzęs jest cyjanoakrylan - ma mocny, wyczuwalny zapach, a jego opary mogą być przyczyną uczuleń. Powodować one mogą silne reakcje alergiczne, podobnie zresztą jak środki stosowne do usuwania sztucznych rzęs. Problem dotyczy zarówno osób poddających się zabiegowi przedłużania rzęs, jak i stylistek. Klientki są narażone na alergię kontaktową i wziewną (klej trzymany jest przez specjalistkę w specjalnych pierścionkach bardzo blisko twarzy klientki).
Alergia na klej do rzęs pojawia się podczas wykonywania aplikacji lub 24-48 h po zabiegu, w zależności od czasu schnięcia kleju. Jej objawy mogą być różne: nieżyt nosa, kichanie, drapanie w gardle, zapalenie spojówek i kaszel.
Oczywiście, przed zabiegiem przedłużania rzęs można wykonać próbę uczuleniową (polegającą na przyklejeniu kilku rzęs), ale nie jest ona miarodajna, ponieważ przy próbie nie występują tak duże opary kleju, jak przy pełnej aplikacji.
Nawet wybierając kleje dla alergików, nie jesteś całkiem bezpieczna. One również mogą uczulać. Są po prostu trochę łagodniejsze ze względu na mniejszą ilość oparów.
W przypadku niewielkiego uczulenia pomóc mogą krople do oczu, które bez recepty dostaniesz w aptece. Może to złagodzić objawy alergii.
Szukasz oprawek do okularów, które jeszcze bardziej uwydatnią Twoje oczy i rzęsy? Koniecznie wejdź na stronę Vision Express promocje.
Czy warto zdecydować się na sztuczne rzęsy?
Zabieg doklejania sztucznych rzęs powinien być wykonywany w warunkach higienicznych, najlepiej przez profesjonalistę. Niektórych skutków ubocznych noszenia sztucznych rzęs nie da się uniknąć, ale wybranie doświadczonej stylistki, przestrzeganie zasad higieny i zalecanych sposobów pielęgnacji sztucznych rzęs, minimalizuje ryzyko zdrowotne.
Niezależnie od metody, jaką stosuje się przy zagęszczaniu rzęs sztucznymi kępkami, jest to zawsze obciążenie dla rzęs naturalnych i może prowadzić nawet do ich uszkodzenia.
Ostatecznie każdy powinien sam zdecydować, czy warto zdecydować się na sztuczne rzęsy.
Czytaj także:Piękne rzęsy bez przedłużania? Wypróbuj bazy pod tusz!
Idealny balsam do ust? Tylko ten w słoiczku