sztuczne rzęsy fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Sztuczne rzęsy - największe zagrożenia, przeciwwskazania

Sztuczne rzęsy są w ostatnich latach bardzo popularnej. Okazuje się jednak, że nie są dla wszystkich. Sprawdź, co ci grozi, jeśli cierpisz na alergię albo inne choroby.
Aleksandra Jaworska / 19.09.2019 11:10
sztuczne rzęsy fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Nie każdą z nas natura obdarzyła pięknymi, gęstymi rzęsami. Zanim zafundujesz sobie sztuczne rzęsy, przeczytaj co powinnaś wiedzieć o tym zabiegu.

Ze sztucznych rzęs powinny zrezygnować osoby cierpiące na:

  • Alergie, związane z nadmierną wydzieliną z oczu,
  • Choroby oczu, np. zapalenie spojówek,
  • Nowotwór (pacjenci z chorobami nowotworowymi mogą spróbować aplikacji rzęs po zakończeniu terapii, kiedy ich rzęsy zaczynają odrastać),
  • Osłabiony system odpornościowy (np. po chemioterapii),     
  • Niedawno przebyte zapalenie bakteryjne lub grzybicze w obrębie oka.

Inne niebezpieczeństwa związane ze sztucznymi rzęsami:

  • Infekcje, np. rogówki, czy spojówki, alergiczny obrzęk powiek, a nawet tymczasowa utrata naturalnych rzęs.
  • Sztuczne rzęsy mogą być nośnikiem bakterii lub brudu, które po przyklejeniu mogą powodować infekcje lub podrażnienie.

Na sztuczne rzęsy powinni uważać alergicy

Głównym składnikiem klejów do przedłużania rzęs jest cyjanoakrylan - ma mocny, wyczuwalny zapach, a jego opary mogą być przyczyną uczuleń. Powodować one mogą silne reakcje alergiczne, podobnie zresztą jak środki stosowne do usuwania sztucznych rzęs. Problem dotyczy zarówno osób poddających się zabiegowi przedłużania rzęs, jak i stylistek. Klientki są narażone na alergię kontaktową i wziewną (klej trzymany jest przez specjalistkę w specjalnych pierścionkach bardzo blisko twarzy klientki).

Alergia pojawia się podczas wykonywania aplikacji lub 24-48 h po zabiegu, w zależności od czasu schnięcia kleju. Jej objawy mogą być różne: nieżyt nosa, kichanie, drapanie w gardle, zapalenie spojówek i kaszel.

Oczywiście, przed zabiegiem przedłużania rzęs można wykonać próbę uczuleniową (polegającą na przyklejeniu kilku rzęs), ale nie jest ona miarodajna, ponieważ przy próbie nie występują tak duże opary kleju, jak przy pełnej aplikacji.

Nawet wybierając kleje dla alergików nie jesteś całkiem bezpieczna. One również mogą uczulać. Są po prostu trochę łagodniejsze ze względu na mniejszą ilość oparów.

W przypadku niewielkiego uczulenia, pomóc mogą krople do oczu, które bez recepty dostaniesz w aptece (np. Starazolin, Zyrtec), a także picie wapna. Może to złagodzić objawy alergii.

Szukasz oprawek do okularów, które jeszcze bardziej uwydatnią Twoje oczy i rzęsy? Koniecznie wejdź na stronę Vision Express promocje.

Czy warto zdecydować się na sztuczne rzęsy?

Spytaliśmy o opinię na temat sztucznych rzęs Katarzynę Milczyńską, kosmetolog i makijażystkę z Centrum Urody Moss w Krakowie:

Nie praktykujemy zabiegów zagęszczania rzęs, ponieważ nie byłoby to zgodne z etyką naszej pracy. Wykonujemy tylko te zabiegi, które są w pełni bezpieczne dla klientek.

Niezależnie od metody, jaką stosuje się przy zagęszczaniu rzęs sztucznymi kępkami, jest to zawsze obciążenie dla rzęs naturalnych i może prowadzić nawet do ich uszkodzenia.

Najbezpieczniejszą metodą zabiegową, która da efekt ładnie podkreślonego oka, jest lifting rzęs i koloryzacja. Efekt jest satysfakcjonujący, natomiast w żaden sposób nie obciąża rzęs i nie daje powikłań- mówi Katarzyna Milczyńska z Centrum Urody Moss w Krakowie.

Jeżeli chcesz, aby twoje rzęsy wyglądały spektakularnie możesz wypróbować rzęsy magnetyczne, których aplikacja jest dziecinnie prosta.

Polecamy także:Piękne rzęsy bez przedłużania? Wypróbuj bazy pod tusz!
Idealny balsam do ust? Tylko ten w słoiczku