Jak utwardzić paznokcie - 3 sprawdzone sposoby fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Jak utwardzić paznokcie - 3 sprawdzone sposoby

Dowiedz się jak utwardzić osłabione paznokcie. Możesz wybrać naturalne metody, korzystając z domowych zapasów albo sięgnąć po pomoc w postaci kosmetyków.
Joanna Futkowska / 15.06.2018 10:59
Jak utwardzić paznokcie - 3 sprawdzone sposoby fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Jak wzmocnić paznokcie, które zaczynają się kruszyć, pękać, rozdwajać?  Pomoże w tym odpowiednia pielęgnacja (ochrona przed detergentami, wcieranie kremów). Ale są również inne sposoby na to, by stały się twardsze i bardziej odporne.  

1. Domowe kuracje utwardzające paznokcie

tanie i skuteczne, wymagają jednak cierpliwości. Trzeba je stosować regularnie, przez dłuższy czas, ale naprawdę działają.

  • Kąpiel w oliwie

Wlej oliwę do głębszego naczynia, podgrzej ją w kąpieli wodnej i zanurz w niej paznokcie na 10-15 minut. Do oliwy możesz dodać kilka kropel witaminy E lub cytryny. Po zakończonej kąpieli resztki oliwy warto wetrzeć w paznokcie i skórki. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. Wzmocni nie tylko płytki, ale również przyniesie korzyść skórkom.

  • Masaż olejkiem rycynowym

Wcieraj go w paznokcie codziennie przed snem, aż do uzyskania efektów. Przed zabiegiem olejek można podgrzać. Można też moczyć paznokcie w olejku z dodatkiem cytryny. Paznokcie staną się twardsze, przestaną się zadzierać i łamać. Olejek można kupić w aptece, za kilka złotych.

  • Kąpiel z żelatyny

Żelatynę rozpuść w niewielkiej ilości ciepłej wody i zanurz w takiej kąpieli paznokcie na kilka minut. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. Efekty będą widoczne już po kilku kąpielach. Paznokcie będą mocniejsze, mniej łamliwe.

2. Odżywki utwardzające paznokcie

To sprawdzona metoda na wzmocnienie paznokci. Skuteczne są zwłaszcza te z keratyną (to budulec paznokci), proteinami jedwabiu, ceramidami i innymi substancjami, które uszczelnią i wzmocnią płytki, wyrównają ich powierzchnię i będą chroniły przed uszkodzeniami. Nakłada się je 2-3 razy w tygodniu, niektórych nawet nie trzeba zmywać. Można ich również używać jako lakieru podkładowego.

Do sprawdzonych i skutecznych należą  np. odżywka silnie utwardzajaca do paznokci cienkich Nail Tek Xtra (ok. 29 zł), odżywka do paznokci 8 w 1 Total Action Eveline (ok.12 zł),
Odżywka utwardzająca do paznokci Hard as Nails, Sally Hansen (ok. 10 zł).

Nie wiesz jaką odżywkę wybrać? Odwiedź salon manikiuru, gdzie manikiurzystka dobierze ci odpowiedni kosmetyk. Dodatkowo będziesz miała pewność, że paznokcie będą odpowiednio opiłowane.

Jak aplikować odżywkę?

  • Przygotuj paznokcie, skróć je opiłowując pilnikiem. Opiłowywanie zakończ przeciągając pilnikiem wzdłuż całego paznokcia w jedną stronę. To wygładzi brzeg płytki i zapobiegnie jej rozdwajaniu.
  • Pomaluj odżywką paznokcie nie dochodząc do ich nasady (może to przesuszać skórki). Odżywką pomaluj również wewnętrzną stronę płytki, wystającą poza opuszek palca i samą krawędź płytki.
  • Gdy odżywka wyschnie, skórki dookoła paznokci posmaruj odżywczą oliwką.

3. Utwardzenie płytki akrylem

W ten sposób szybko wzmocnisz płytki. Metoda nie jest naturalna, ale efekty są natychmiast. Potrzebne do tego będą: baza pod hybrydę,  proszek akrylowy, lampa UV lub LED.
Sam zabieg nie jest skomplikowany.

  • Najpierw pomaluj płytkę paznokcia bazą hybrydową.
  • Bazę posyp proszkiem akrylowym, strząśnij jego nadmiar i utwardź akryl w lampie  UV lub LED .
  • Na koniec wypoleruj płytkę bloczkiem polerskim.

Więcej na temat paznokci:7 obłędnych kolorów lakierów, które będą pasować do letnich ciuchów
Jakie paznokcie do granatowej sukienki? Tylko nie granat!