POLECAMY

Od czerni do blondu, czyli na czym polega dekoloryzacja?

Masz ciemne włosy i szybko chcesz je rozjaśnić? Dzięki dekoloryzacji możesz zmienić kolor włosów nawet z czarnych na blond – jest to jednak zabieg, który może znacznie osłabić włosy. Na czym polega dekoloryzacja i jakie przynosi efekty?

włosy

fot. Fotolia

Dekoloryzacja ratunkiem dla nieudanej koloryzacji

Dekoloryzacja to ściągnięcie z włosów wcześniej nałożonego koloru. Zabieg polega na wybawieniu z pasm sztucznych pigmentów. W tym celu stosowany jest rozjaśniacz lub tzw. ściągacz koloru, w przypadku którego otrzymane rezultaty nie zawsze są takie, jakich byśmy oczekiwali.

Wybawianie pigmentów następuje bardzo wolno, a niekiedy obserwuje się sytuacje, w których włosy na nowo zaczynają ciemnieć. Dlatego najszybszym i dającym najlepsze efekty sposobem na chemiczne odbarwienie melaniny będzie zastosowanie czynników utleniających.

Ciesząca się największą popularnością woda utleniona stosowana do zabiegu występuje o stężeniu od 3% do 12% i jest stosowana w zależności od potrzeb. Decydujący wpływ na efekt zabiegu ma pierwotny kolor włosów, wartość PH roztworu, stężenia utleniacza, temperatura i czas.

Proces utleniania jest zjawiskiem złożonym. Przy ściąganiu ciemnego koloru jego rozjaśnianie przebiega przez odcienie czerwieni, pomarańczy i żółci. I choć początkowy etap jest szybki i dość łatwy, tak następny odbywa się już znacznie wolniej, wykazując większą oporność na czynniki utleniające. Kolejne odbarwienie jest jeszcze trudniejsze, gdyż z uwagi na mniejsze stężenie środków utleniających proces odbywa się znacznie wolniej.

W przypadku dekoloryzacji czarnego koloru najtrudniej jest pozbyć się czerwonego pigmentu.

Kiedy nie zaleca się stosowania dekoloryzacji?

Przeciwwskazaniem do wykonania dekoloryzacji są:

  • wcześniejsze rozjaśnianie włosów,
  • wcześniejsze poddanie się dekoloryzacji,
  •  trwała ondulacja,
  • trwałe prostowanie włosów.

Zabiegu nie poleca się też osobom o cienkich, delikatnych włosach z tendencją do wypadania.

Czym rozjaśnia się włosy?

Są trzy metody rozjaśniania włosów.

  1. Pierwszy z nich polega na zastosowaniu rozjaśniacza proszkowego, który umożliwia zmianę koloru od 4 do 6 tonów. Składa się z węglanu amonu oraz wapnia.
  2. Kolejny to rozjaśnianie emulsyjne, składające się z nadsiarczanu potasu i amonu (umożliwia rozjaśnienie o 6 tonów).
  3. Trzeci to rozjaśnianie olejkiem, które zmienia kolor włosów o 2-3 tony.

Zobacz też: Wypadają ci włosy? Wypróbuj te kosmetyki!

Efekty dekoloryzacji

Kolor, który uzyskamy po zabiegu dekoloryzacji, nie zawsze jest taki, jakiego byśmy oczekiwali. Dzieje się tak dlatego, że poszczególne kosmyki inaczej się odbarwiają, a struktura włosów jest miejscami uszkodzona. W efekcie w te właśnie miejsca dostaje się większa ilość barwnika, dlatego kolor jest nierównomierny i ulega wypłukaniu.

Niestety, osłabiona struktura włosa cechuje się limitem w przyjmowaniu barwników, dlatego każdy, kto podejmuje się zabiegu dekoloryzacji, musi pamiętać, że kolor będzie się wypłukiwać i konieczne będzie powtarzanie koloryzacji.

Czy dekoloryzacja szkodzi włosom?

Odpowiednio przeprowadzona dekoloryzacja, oczywiście przez doświadczonego fryzjera, który dostosuje stężenie rozjaśniacza do możliwości i kondycji włosów, nie powinna być bardzo inwazyjna.

Oczywiście należy cały czas mieć na uwadze, że rozjaśniacz jest silnym preparatem, który nie dość, że rozpulchnia włosy, to w dodatku pozbawia je cennych składników. W efekcie stają się one słabe, wysuszone, elektryzujące i łamliwe. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja włosów po przeprowadzonym zabiegu, aby wzmocnić i poprawić ich wygląd.

Pielęgnacja włosów po dekoloryzacji

Dekoloryzacja, nawet ta wykonana w profesjonalny sposób, niszczy i przesusza włosy. Łuski włosów rozwarstwiają się i tracą wilgoć. Dlatego konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Idealne kosmetyki do pielęgnacji włosów po dekoloryzacji to te zawierające w swoim składzie keratynę – naturalny budulec włosów.

Warto stosować łagodny szampon, a po każdym myciu włosów nakładać odżywkę. Trzeba też regularnie podcinać końcówki. Jeśli końcówki włosów wciąż się rozdwajają, konieczne jest  stosowanie serum, które je wygładzi i nawilży. 

Zobacz też: Jak działa szampon koloryzujący?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)