jak wybrac kolor farby do włosów, jak farbować włosy, farbowanie w domu, koloryzacja  wdomu fot. Fotolia

Jak wybrać kolor farby do włosów - 5 ważnych zasad koloryzacji włosów

Masz problem z odpowiednim doborem koloru farby do włosów? Pomożemy Ci w podjęciu decyzji - sprawdź, co radzi fryzjer!
Marta Wilczkowska / 30.01.2014 15:54
jak wybrac kolor farby do włosów, jak farbować włosy, farbowanie w domu, koloryzacja  wdomu fot. Fotolia
Jak wybrać kolor farby do włosów, aby efekt był dokładnie taki, jaki chcesz? Oto lista rzeczy, które powinnaś wiedzieć zanim przystąpisz do koloryzacji.

Jak wybrać kolor farby do włosów?

  1. Kolory prezentowane na opakowaniach farb po zastosowaniu rzadko dadzą identyczny efekt (zwykle twoje włosy będą nieco ciemniejsze). Dlatego wybieraj kolor farby do włosów o ton jaśniejszy od tego, który ci się podoba. Pamiętaj też, że tak naprawdę tylko wtedy, gdy masz włosy w naturalnym kolorze, efekt może być przewidywalny.
  2. Jeśli masz rozjaśnione włosy i chcesz trochę je przyciemnić (uzyskując naturalny blond lub brąz), istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolor będzie miał delikatnie zielonkawy odcień. Dzieje się tak, ponieważ w farbach o naturalnych kolorach znajduje się duża ilość zielonych pigmentów – trzeba je zneutralizować. Kup dwie farby do włosów (jednej firmy!): jedną w "oczekiwanym" kolorze i drugą z dodatkiem czerwieni (np. bordo). Do wybranej farby dodaj ok. 3-4 cm tej czerwonej – to zneutralizuje zielone refleksy i da ciepły, naturalny odcień.
  3. Gdy chcesz mieć rudawe włosy, a jesteś rozjaśnianą blondynką, zmieszaj w tych samych proporcjach czerwoną farbę do włosów z taką, która ma na opakowaniu nazwę "średni brąz" lub "średni blond". Unikniesz w ten sposób efektu wściekle rudych włosów, a kolor będzie trwalszy.
  4. Dziewczyny, które mają włosy farbowane na czarno, przed zmianą koloru powinny poddać się dekoloryzacji w salonie (w zależności od nasycenia pigmentu potrzebne będą 2-3 zabiegi). W przeciwnym razie nowy kolor będzie niemal niewidoczny.
  5. Delikatne włosy są bardziej podatne na rozjaśnianie niż grube. Dlatego podczas ich rozjaśniania nie zakładaj na głowę plastikowego czepka i nie podgrzewaj włosów. Skróć czas trzymania farby na włosach do 5 minut.

Czytaj także:

Radził: Piotr Domosławski, fryzjer. Na podstawie artykułu z miesięcznika: Uroda