Farbowanie włosów bibułą fot. Adobe Stock

Farbowanie włosów bibułą krok po kroku - jak to zrobić?

Farbowanie włosów bibułą ma wiele zalet - nie niszczy włosów, daje duży wybór kolorów i jest niedrogie. Niestety, najczęściej zmywa się po pierwszym umyciu włosów.
Małgorzata Machnicka / 17.07.2020 12:45
Farbowanie włosów bibułą fot. Adobe Stock

Farbowanie włosów bibułą jest szybkie, łatwe i przyjemne. Pozwala z dnia na dzień przejść niesamowitą metamorfozę. Plusem, a jednocześnie minusem tej metody koloryzacji jest to, że nie jest trwała - pozwala na jednorazową zmianę koloru włosów, dzięki czemu można przetestować, jak będzie się wyglądało w kilku różnych odcieniach.

Włosy bibułą można zafarbować na dosłownie wszystkie kolory od pastelowych po mocno nasycone. Świetnie sprawdza się różowy, niebieski, fioletowy, zielony, a nawet rudy, brązowy czy czarny.

Zalety farbowania włosów bibułą

Takie farbowanie nie trwa długo i można w ten sposób pokryć kolorem całe pasma włosów lub tylko końcówki. Kolejną zaletą takiego farbowania jest jego niska cena i dostępność materiałów - bibułę można kupić w niemal każdym sklepie papierniczym.

Farbowanie włosów bibułą jest dobrym sposobem na stworzenie oryginalnej fryzury na krótki czas, np. imprezę czy spotkanie z przyjaciółmi.

Podczas farbowania włosów nie musisz się martwić o ich zniszczenie (w odróżnieniu od stosowania farb trwałych lub półtrwałych).

Bibułą możesz pofarbować włosy nawet na całej głowie, jeśli chciałabyś uzyskać jednolity kolor, jednakże takie farbowanie ma również swoje minusy. Jednym z nich jest to, że nie każdy kolor włosów da się pofarbować. Najlepsze efekty takiego farbowania będą widoczne na jasnych włosach. W przypadku ciemnych znacznie trudniej będzie uzyskać upragniony efekt.

Po ilu myciach schodzi kolor?

Nowy kolor włosów powinien zniknąć już po pierwszym myciu, ale nie zawsze tak jest. Czasami barwnik wnika głęboko we włosy i dlatego znacznie trudniej go zmyć.

farbowanie włosów bibułą krok po kroku
fot. Adobe Stock

Farbowanie włosów bibułą krok po kroku   

  1. Bibułę potnij na pasma średniej grubości, którymi będziesz owijała kosmyki włosów. Jeśli zamierzasz zrobić kolorowe końcówki włosów, wówczas użyj kilku kolorów bibuły (na przykład róż doskonale wygląda z błękitem i granatem).
  2. Zmocz lekko wyciętą bibułę i szybko owiń nią włosy. Pozostaw je na kilka minut, aby barwniki mogły przeniknąć w strukturę włosów. Możesz również najpierw owinąć pasma włosów bibułą, a następnie lekko zmoczyć je wodą. Staraj się to robić nad zlewem lub wanną – kapiąca z bibuły woda może pobrudzić podłogę.
  3. Po zdjęciu bibuły wystarczy odczekać, aż włosy wyschną. Wówczas zmieniony kolor będzie najlepiej widoczny. Jeśli jesteś bardzo niecierpliwa, możesz wysuszyć je suszarką, by szybciej zobaczyć efekt farbowania.

Pamiętaj, aby farbowanie włosów bibułą zawsze wykonywać na suchych kosmykach. Jeśli bibułą owiniesz mokre włosy, możesz nie uzyskać pożądanego efektu farbowania. Im dłużej będziesz trzymała mokrą bibułę na włosach, tym intensywniejszy kolor możesz uzyskać. Jeśli zdejmiesz ją zbyt szybko, a kolor nie będzie ci odpowiadał, możesz ponownie nałożyć kolejne pasma bibuły.

Możesz użyć także nieinwazyjnych farb i sprayów do włosów, a także kredy koloryzującej. Dostępne są już od 3 złotych w ofercie sklepów internetowych!

Co trzeba wiedzieć o farbowaniu włosów bibułą?

Im ciemniejszy kolor bibuły wybierzesz, tym większe szanse, że uzyskasz pożądany kolor włosów. Im ciemniejsza jest bibuła, tym więcej zawiera składników farbujących. Doskonale wychodzą granaty i czerwienie, dlatego od tych kolorów możesz rozpocząć swoje eksperymenty.

Powinnaś wiedzieć o tym, że barwnik wniknie głębiej we włosy bardziej zniszczone, a tym samym znacznie trudniej będzie go później wypłukać. Pamiętaj też, że barwnik z bibuły, który farbuje włosy, równie szybko farbuje dłonie, dlatego też przed farbowaniem załóż rękawice ochronne i dla pewności starą koszulkę, której nie będzie ci szkoda poplamić.

Więcej na temat farbowania włosów:
Pastelowy róż odchodzi w zapomnienie? Latem na głowach króluje ten kolor!
Poznaj 5 sposobów na rozjaśnienie włosów domowym sposobem