Jak szybko rosną włosy? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Jak szybko rosną włosy - co zaburza ich wzrost i jak rośnie włos

Średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm. Wzrost ten zależy jednak od pielęgnacji włosów, poziomu nawilżenia organizmu i odpowiedniej diety bogatej w makro- i mikroelementy. Jak można przyspieszyć porost włosów?
/ 05.08.2019 15:50
Jak szybko rosną włosy? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Włosy nie rosną zawsze w tym samym tempie. Szybkość ich wzrostu zależy od ich rodzaju, od tego czy są odpowiednio odżywiane od wewnątrz i czy nie mają zbyt często styczności z urządzeniami, które sprawiają, że struktura włosów ulega znacznemu zniszczeniu.

Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa odpowiednie nawilżanie organizmu, to znaczy spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz stosowanie diety bogatej w witaminy i mikroelementy. Bez wątpienia odpowiednio zadbane włosy nie dość, że wyglądają zdrowo i są lśniące, to rosną w dużo szybszym tempie

Krótka fryzura odmładza lepiej niż niejeden zabieg. Najmodniejsze cięcia na 2018 rok!

Jak szybko rośnie włos?

Średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm. Jednakże jeżeli włosy są zaniedbane, będą rosły wolniej. Wyjątkowo zadbane włosy mogą rosnąć nawet do 2 cm w ciągu miesiąca.

Istnieją również sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów, do których należą domowej roboty maseczki, na przykład jajeczne. Można również zaopatrzyć się w specjalne ampułki na porost włosów, które polepszają ukrwienie skóry głowy oraz dotleniają cebulki włosów. Dzięki temu kosmyki rosną dużo szybciej i są lepiej odżywione. 

Jak rośnie włos?

Na cykl rozwojowy włosa składa się kilka faz. Upigmentowany włos kształtuje się w interakcji z komórkami nabłonkowymi neuroektodermalnymi (melanocyty). Znaczy to mniej więcej tyle, że włos powstaje dzięki działaniu naskórka oraz skóry właściwej.

Włos zbudowany jest przede wszystkim z 3 głównych elementów:

  • brodawki włosa,
  • włosa,
  • pochewki włosa.

W cyklu rozwoju włosa wyróżnia się 4 fazy:

  • anagen,
  • katagen,
  • telogen
  • egzogen.

W fazie początkowej następuje utworzenie pączka włosowego, a w dalszym etapie tworzony jest zawiązek włosa, którego zadaniem jest wytworzenie brodawki. Z kolei ta ma na celu aktywizację komórek do tworzenia mieszka włosowego. Mieszek włosowy w swojej górnej części jest (niekiedy) wzbogacony o gruczoł potowy, jak również gruczoł łojowy oraz pewnego rodzaju uwypuklenie, które zaopatrywane jest w komórki zużyte do stworzenia włosa, naskórka i gruczołu łojowego.

W kolejnym etapie cyklu rozwoju włosa przy pomocy komórek epidermalnych tworzona jest pochewka. W zawiązku włosa następuje zrogowacenie komórek naskórka, które z kolei tworzą stożkowatą łodygę. Owa łodyga wybija się poza naskórek i znana jest nam w takiej formie, jaką można zaobserwować na ludzkiej głowie.

Co zaburza cykl rozwojowy włosów?

Nie można jednak zapominać o tym, że ten cykl należy do niezwykle delikatnych, dlatego bardzo łatwo można doprowadzić do jego zachwiania. Powodów może być wiele, a należą do nich między innymi wpływ nadekspresji genów czy też określonych środków farmakologicznych. Główną funkcją fazy anagenu jest kształtowanie struktury i budowy włosa, jak również jego koloru. U mężczyzn trwa ona najczęściej od 3 do 5 lat, natomiast u kobiet od 6 do 7 lat.

Katagen to faza zaniku, w której włosy zaprzestają rosnąć - trwa około dwóch tygodni. Następnie mamy do czynienia z tak zwaną fazą odpoczynku (telogen). Jej zadaniem jest przygotowanie komórek do wzrostu nowego włosa. Następuje wtedy wypchnięcie starego włosa przez nowy. Na końcu cyklu występuje faza zwana egzogenem, która polega na wypadnięciu włosa.

Więcej na temat modnych fryzur:
Masz rzadkie włosy? Znamy sposób by je zagęścić!
Najmodniejsza fryzura jesieni optycznie wyszczupla i koryguje rysy twarzy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/03.07.2018 20:47
A ja jestem chłopakiem który chcę sobie zapuścić i muszę powiedzieć, że mam bardzo dobre włosy i mi dość szybko rosną. P.S. Jak mogą komuś nie rosnąć włosy? Każdy może mieć długie włosy nwm czego się niektorzy naćpali xD wystarczy cierpliwości i trochę pracy i już. Pfffff.
/06.10.2017 22:08
Moja koleżanka ma niezbyt zadbane, suche włosy i rosną jej o wiele szybciej niż mi, chociaż moje są w lepszej kondycji... I gdzie tu sprawiedliwość...?
/05.07.2016 09:00
Będziecie smażyć się w piekle a te samoodtwarzające się filmiki na stronie!!!! Dziecko mi obudziliscie :(
POKAŻ KOMENTARZE (9)