POLECAMY

Jak szybko rosną włosy?

Średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm. Wzrost ten zależy jednak od pielęgnacji włosów, poziomu nawilżenia organizmu i odpowiedniej diety bogatej w makro- i mikroelementy. Jak można przyspieszyć porost włosów? Na czym polega cykl rozwojowy włosa?
Jak szybko rosną włosy?

Jak szybko rośnie włos?

Włosy nie rosną zawsze w tym samym tempie. Szybkość ich wzrostu zależy od ich rodzaju, od tego czy są odpowiednio odżywiane od wewnątrz i czy nie mają zbyt często styczności z urządzeniami, które sprawiają, że struktura włosów ulega znacznemu zniszczeniu.

Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa także odpowiednie nawilżanie organizmu, to znaczy spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz stosowanie diety bogatej w witaminy i mikroelementy. Bez wątpienia odpowiednio zadbane włosy nie dość, że wyglądają zdrowo i są lśniące, to rosną w dużo szybszym tempie.

Średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm. Jednakże jeżeli włosy są zaniedbane, będą rosły wolniej. Wyjątkowo zadbane włosy mogą rosnąć nawet do 2 cm w ciągu miesiąca.

Istnieją również sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów, do których należą domowej roboty maseczki, na przykład jajeczne. Można również zaopatrzyć się w specjalne ampułki na porost włosów, które polepszają ukrwienie skóry głowy oraz dotleniają cebulki włosów. Dzięki temu kosmyki rosną dużo szybciej i są lepiej odżywione.

Początki rozwoju włosa

Na cykl rozwojowy włosa składa się kilka faz. Upigmentowany włos kształtuje się w interakcji z komórkami nabłonkowymi neuroektodermalnymi (melanocyty). Znaczy to mniej więcej tyle, że włos powstaje dzięki działaniu naskórka oraz skóry właściwej.

Włos zbudowany jest przede wszystkim z trzech głównych elementów: brodawki włosa, włosa, a także pochewki włosa.
W cyklu rozwoju włosa wyróżnia się cztery fazy: anagen, katagen, telogen oraz egzogen.

W fazie początkowej następuje utworzenie pączka włosowego, a w dalszym etapie tworzony jest zawiązek włosa, którego zadaniem jest wytworzenie brodawki. Z kolei ta ma na celu aktywizację komórek do tworzenia mieszka włosowego. Mieszek włosowy w swojej górnej części jest (niekiedy) wzbogacony o gruczoł potowy, jak również gruczoł łojowy oraz pewnego rodzaju uwypuklenie, które zaopatrywane jest w komórki zużyte do stworzenia włosa, naskórka i gruczołu łojowego.

Włos jak łodyga

W kolejnym etapie cyklu rozwoju włosa przy pomocy komórek epidermalnych tworzona jest pochewka. W zawiązku włosa następuje zrogowacenie komórek naskórka, które z kolei tworzą stożkowatą łodygę. Owa łodyga wybija się poza naskórek i znana jest nam w takiej formie, jaką można zaobserwować na ludzkiej głowie.

Zobacz też: Jakie są najczęstsze choroby włosów?

Co zaburza cykl rozwojowy włosów?

Nie można jednak zapominać o tym, że ten cykl należy do niezwykle delikatnych, dlatego bardzo łatwo można doprowadzić do jego zachwiania. Powodów może być wiele, a należą do nich między innymi wpływ nadekspresji genów czy też określonych środków farmakologicznych. Główną funkcją fazy anagenu jest kształtowanie struktury i budowy włosa, jak również jego koloru. U mężczyzn trwa ona najczęściej od 3 do 5 lat, natomiast u kobiet od 6 do 7 lat.

Katagen to faza zaniku, w której włosy zaprzestają rosnąć. Trwa około dwóch tygodni. Następnie mamy do czynienia z tak zwaną fazą odpoczynku (telogen). Jej zadaniem jest przygotowanie komórek do wzrostu nowego włosa. Następuje wtedy wypchnięcie starego włosa przez nowy. Na końcu cyklu występuje faza zwana egzogenem, która polega na wypadnięciu włosa.

Zobacz też: Czym jest gęsia skórka?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/8 miesięcy temu
Moja koleżanka ma niezbyt zadbane, suche włosy i rosną jej o wiele szybciej niż mi, chociaż moje są w lepszej kondycji... I gdzie tu sprawiedliwość...?
/2 lata temu
Będziecie smażyć się w piekle a te samoodtwarzające się filmiki na stronie!!!! Dziecko mi obudziliscie :(
/2 lata temu
Wlosy rosna w roznym tempie ,jest tez faza odpoczynku trwajaca do 6-7 miesiecy ,kiedy wlosy w ogole nie rosna.Po drugie zalezy od gatunku wlosow ,podloze genetyczne odgrywaja kluczowa role ,a w Polsce rzadko kto ma dobry gatunek wlosow.
POKAŻ KOMENTARZE (8)