Jak szybko rosną włosy? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Jak szybko rosną włosy? Co zaburza ich wzrost i jak rośnie włos?

Średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm. Szybkość wzrostu zależy od wielu czynników - pielęgnacji włosów, poziomu nawilżenia organizmu i odpowiedniej diety bogatej w makro- i mikroelementy.
/ 27.05.2020 15:50
Jak szybko rosną włosy? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Włosy nie rosną zawsze w tym samym tempie. Szybkość wzrostu zależy od ich rodzaju, od tego czy są odpowiednio odżywiane od wewnątrz i czy nie mają zbyt często styczności z urządzeniami, które sprawiają, że struktura włosów ulega znacznemu zniszczeniu.

Jak szybko rosną włosy?

Średnia długość wzrostu włosa w ciągu miesiąca to 1 cm. Jednakże jeżeli włosy są zaniedbane, będą rosły wolniej. Wyjątkowo zdrowe włosy mogą rosnąć nawet do 2 cm w ciągu miesiąca.

Ważną rolę w procesie wzrostu włosa odgrywa odpowiednie nawilżanie organizmu, czyli spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz stosowanie diety bogatej w witaminy i mikroelementy. Bez wątpienia odpowiednio zadbane włosy nie dość, że wyglądają zdrowo i są lśniące, to rosną w dużo szybszym tempie.

Jak przyśpieszyć wzrost włosów?

Istnieją również sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów, do których należą m.in. regularne stosowanie domowych maseczek, przede wszystkim tych jajecznych.

Można również zaopatrzyć się w specjalne ampułki na porost włosów, które polepszają ukrwienie skóry głowy oraz dotleniają cebulki włosów. Dzięki temu, kosmyki rosną dużo szybciej i są lepiej odżywione. 

Świetnie sprawdzają się również wcierki (mogą być domowej roboty lub gotowe np. z apteki). Przy myciu włosów warto jest wykonać krótki masaż, który pobudzi cebulki do wzrostu. Doskonale rezultaty daje również picie siemienia lnianego.

Chcesz aby twoje włosy szybciej rosły? Wypróbuj ampułki, które przyśpieszą porost włosów:

Jak rośnie włos?

Na cykl rozwojowy włosa składa się kilka faz. Upigmentowany włos kształtuje się w interakcji z komórkami nabłonkowymi neuroektodermalnymi (melanocyty). Znaczy to mniej więcej tyle, że włos powstaje dzięki działaniu naskórka oraz skóry właściwej.

Włos zbudowany jest przede wszystkim z 3 głównych elementów:

  • brodawki włosa,
  • włosa,
  • pochewki włosa.

W cyklu rozwoju włosa wyróżnia się 4 fazy:

  • anagen,
  • katagen,
  • telogen,
  • egzogen.

W fazie początkowej następuje utworzenie pączka włosowego, a w dalszym etapie tworzony jest zawiązek włosa, którego zadaniem jest wytworzenie brodawki. Z kolei ta ma na celu aktywizację komórek do tworzenia mieszka włosowego. Mieszek włosowy w swojej górnej części jest (niekiedy) wzbogacony o gruczoł potowy, jak również gruczoł łojowy oraz pewnego rodzaju uwypuklenie, które zaopatrywane jest w komórki zużyte do stworzenia włosa, naskórka i gruczołu łojowego.

W kolejnym etapie cyklu rozwoju włosa przy pomocy komórek epidermalnych tworzona jest pochewka. W zawiązku włosa następuje zrogowacenie komórek naskórka, które z kolei tworzą stożkowatą łodygę. Owa łodyga wybija się poza naskórek i znana jest nam w takiej formie, jaką można zaobserwować na ludzkiej głowie.

Jeżeli Twoje włosy rosną zbyt szybko, skorzystaj z Media Markt promocje i kup sobie maszynkę do strzyżenia włosów.

jak szybko rośnie włos
fot. Adobe Stock

Co zaburza cykl rozwojowy włosów?

Nie można jednak zapominać o tym, że cykl rozwojowy włosów należy do niezwykle delikatnych, dlatego bardzo łatwo można doprowadzić do jego zachwiania. Powodów może być wiele, a należą do nich między innymi wpływ nadekspresji genów czy też określonych środków farmakologicznych. Główną funkcją fazy anagenu jest kształtowanie struktury i budowy włosa, jak również jego koloru. U mężczyzn trwa ona najczęściej od 3 do 5 lat, natomiast u kobiet od 6 do 7 lat.

Katagen to faza zaniku, w której włosy zaprzestają rosnąć - trwa około dwóch tygodni. Następnie mamy do czynienia z tak zwaną fazą odpoczynku (telogen). Jej zadaniem jest przygotowanie komórek do wzrostu nowego włosa. Następuje wtedy wypchnięcie starego włosa przez nowy. Na końcu cyklu występuje faza zwana egzogenem, która polega na wypadnięciu włosa.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.12.2012

Więcej na temat włosów:
Masz rzadkie włosy? Znamy sposób by je zagęścić!
Fryzura jesieni optycznie wyszczupla i koryguje rysy twarzy!