POLECAMY

Trwała ondulacja – jak ją zrobić?

Wiele kobiet kojarzy trwałą ondulację z popularnym w latach 80. „barankiem” na głowie. Współcześnie trwała nadaje jednak włosom zdecydowanie bardziej naturalny wygląd i sprawia, że proste kosmyki zamieniają się w urocze loki. Jak robi się trwałą ondulację i jak osiągnąć wymarzony efekt?
Trwała ondulacja – jak ją zrobić? fot. Jamie Stevens

Naturalne loki? Nie w czasach naszych babć!

Piękne  i zadbane włosy są atrybutem każdej pełnej wdzięku kobiety. Zmienna moda zmusza do ciągłego poszukiwania fryzury zarówno idealne dobranej m.in. do kształtu twarzy, jak i modnej. Ponadczasowe są loki, czyli włosy, które układają się w misternie ułożone skręty. Takie włosy dodają wdzięku oraz tworzą piękne i trwałe uczesanie. Jeśli nasze włosy nie kręcą się same, możemy zdecydować się na trwałą ondulację

Trwała, którą nosiły nasze mamy czy babcie, nie zawsze kojarzy się z naturalnością, lecz raczej z przesadnymi skrętami, które tworzyły na głowie sztuczne loki w postaci tzw. „baranka”. Takie uczesanie należało przed kilkudziesięciu laty do modnych, ale dzisiaj żadna szanująca się fryzjerka czy stylistka nie wykona swojej klientce takiej fryzury. 

Współcześnie uważa się, że włosy powinny wyglądać przede wszystkim naturalnie, optycznie powiększać fryzurę oraz podnosić włosy do góry u ich nasady.

Jak powstaje trwała?

Trwała ondulacja polega na zmianie spowodowanej w strukturze włosa poprzez działanie na niego reduktorem oraz amoniakiem w celu spowodowania zmiany w elastyczności włosa oraz sprawienia, aby poddał się zmianie kształtu. Współcześnie amoniak zastępuje się bardziej łagodnymi preparatami, które nie niszą łuski włosa. 

Aby efekt ondulacji spełnił nasze oczekiwania, konieczne jest pocieniowanie włosów, aby  po trwałej idealnie się układały. 

Jak to zrobić?

Na początku specjalnym preparatem zwilża się włosy, a następnie nawija się je na wałki. Pod wpływem substancji struktura włosa ulega zmianie, to znaczy przybiera kształt taki, jaki mu nadaje wałek. Taki kształt uzyskuje się po około 20–40 minutach. Następnie należy spłukać włosy, aby usunąć preparat chemiczny i zatrzymać jego modelujące działanie. Aby skręt się utrzymał, trzeba użyć środka utrwalającego (15 minut).

Najczęściej wykonywane są trwałe zasadowe i kwaśne – te pierwsze są łagodniejsze dla włosa i mniej niszczą jego strukturę. Obecnie bardzo modne są trwałe laserowe, które są najbardziej łagodne w działaniu ze względu na najkrótsze narażenie włosa na działanie środków wnikających w jego strukturę. 

O włosy z trwałą należy szczególnie dbać. Przede wszystkim warto je układać – do tego można wykorzystać suszarkę z dyfuzorem, czyli nakładką ułatwiające czesanie  i układanie. 

Zobacz też: Czy lokówka niszczy włosy?

Jak osiągnąć zamierzony efekt? Wybierz odpowiednie wałki!

To od grubości wałków zależy intensywność skrętów na głowie. 

Jeżeli marzymy o włosach bardzo skręconych w postaci drobnych, gęstych spiralek, idealne będą cienkie wałki wykorzystane do wykonania trwałej.  

Papiloty dadzą efekt drobnych fali, które będą miały nieregularny kształt. 

Fot. Fotolia

Dzisiaj nie stosuje się już drewnianych wałków – zastąpiono je takimi, które wykonane są głównie z plastiku. 

Wybierasz się do salonu fryzjerskiego? Dobrym pomysłem jest przygotowanie fotografii z propozycją fryzury, która Ci się podoba (wyciętej np. z czasopisma). Pamiętaj jednak, że to od kondycji i struktury Twoich włosów będzie zależał końcowy wynik. Niezbędna powinna być też konsultacja z fryzjerką w sprawie doboru  rodzaju trwałej oraz intensywności skrętów.

Trwała ondulacja - rodzaje

Fryzjerka wykona rodzaj trwałej ondulacji w zależności od stanu naszych włosów – inna będzie  wykonywana na włosach farbowanych, a inna na  normalnych czy rozjaśnianych, poza tym szczególny rodzaj trwałej wykonuje się na włosach cienkich. Styliści proponują też trwałą, która ma za zadanie podnieść tylko włosy u nasady. To doskonałe rozwiązane dla pań, które marzą o większej objętości włosów i sprawniejszym ich układaniu, jednak nie chcą mieć loków. 

Trwała dwufazowa to propozycja dla pań, które miały robioną już trwałą ondulację i chociaż niepotrzebne jest u nich wykonywanie trwałej na całej długości włosów, to jednak wymagają jej niepasujące do reszty fryzury odrosty. Wówczas wykonuje się tylko delikatną trwałą na odrostach, a pozostałe włosy traktuje się delikatnymi płynami, aby nie spowodować nadmiernego wysuszenia włosa, co sprawiłoby, że nie układałby się dobrze.

Zobacz też: Balleyage, czyli wszystko o pasemkach

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Spoko trwała :D Pozdrawiam