Jak dbać o włosy po basenie?

Chlor, z którym mamy kontakt na basenie, może wysuszać i niszczyć włosy. Aby do tego nie dopuścić, warto stosować specjalne kosmetyki nawilżające i ochronne. Jak więc dbać o włosy po wyjściu z basenu? Co jeść, aby wzmocnić włosy narażone na częsty kontakt z chlorem?
/ 30.08.2012 10:30
Basen/fot. Fotolia

Czy chlor niszczy włosy?

Większość ludzi uwielbia latem chodzić na basen, ale niestety chlorowana woda niekorzystnie działa na nasze włosy. Częste wizyty na basenie mogą stać się przyczyną tego, że nasza fryzura zacznie przypominać siano. Stanie się tak, ponieważ chlorowana woda posiada właściwości wysuszające.

Chlor jest też wybielaczem i może powodować szkodliwe rozjaśnianie włosów. Takie utlenianie niszczy strukturę i kolor włosów, a także może osłabić cebulki włosowe i spowodować ich nadmierne wypadanie. 

Jak sobie poradzić z takimi problemami? Takie pytanie zadają sobie osoby, które lubią pływać i na co dzień korzystają z basenu.

Niestety chloru z basenu nie można się pozbyć, ponieważ jego obecność i stężenie w takiej wysokości jest wymagane z powodów higienicznych. Musimy więc chronić włosy przed szkodliwym działaniem chloru, zwłaszcza jeżeli chcemy, aby nadal były piękne i lśniące. Odpowiednia pielęgnacja i zabiegi pozwolą na długo utrzymać je w dobrej kondycji.  

Olejek ochronny do włosów

Jeśli idziesz na basen, najlepiej użyj specjalnego olejku ochronnego do włosów. Olejek posiada tłustą konsystencję, która chroni włosy przed wchłonięciem chlorowanej wody. Kosmetyk możesz stosować zarówno na włosy suche, jak i mokre. Nakłada się go tuż przed kąpielą.

Po wyjściu z basenu musisz spłukać włosy ciepłą, niechlorowaną wodą, aby zmyć z nich chlor. Następnie jeszcze raz musisz wetrzeć we włosy olejek. Pamiętaj, aby włosów nie suszyć suszarką ani nie pocierać ręcznikiem, ponieważ tarcie uszkadza łuskę włosa.

Kosmetyki bez alkoholu

Zaraz po pływaniu musisz odpowiednio nawilżyć skórę i włosy. Do pielęgnacji i ochrony użyj takich kosmetyków, które najlepiej zabezpieczają przed utratą wilgotności, a jednocześnie skutecznie potrafią usunąć chlor z włosów. W tym wypadku nie warto jest oszczędzać, ponieważ najczęściej droższe kosmetyki znanych firm są nie tylko lepsze, ale również wydajniejsze.

Produkty te nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu, ponieważ ten dodatkowo obciąża włosy.

Dobrym i polecanym kosmetykiem, który przynosi spodziewane efekty, jest maska regenerująca do włosów. Dobrze jest też regularnie podcinać zniszczone końcówki włosów. Dzięki temu zabiegowi włosy wzmacniają się.

Zobacz też: Czy chlor niszczy włosy?

Inne zalecenia

  1. Po wyjściu z basenu,  jak również przed wejściem na niego, umyj włosy lub przepłucz je pod bieżącą wodą z kranu lub za pomocą wody butelkowanej. Musisz to zrobić jak najszybciej, aby zniwelować szkodliwe działanie chloru. Taki zabieg wykonany przed wejściem ma na celu utrzymać chlor na powierzchni włosów i ma zapobiec jego wniknięciu w głąb włosa. Płukanie po wyjściu z basenu zapobiega osiadaniu chloru i wysuszaniu włosów. W następnej kolejności nałóż na włosy odżywkę. Obecnie w sklepach dostępne są preparaty w sprayu. Takim kosmetykiem wystarczy jedynie spryskać włosy. Nie wymaga on spłukiwania, nie obciąża włosów. Jego działanie polega na domknięciu rozchylonych łusek i wypełnieniu ubytków powstałych w wyniku reakcji chemicznej z chlorem.
  2. Dodatkowo od 1 do 2 razy tygodniowo nałóż na włosy maskę odżywczą regenerującą z proteinami zbożowymi, ceramidami i olejkami roślinnymi.
  3. Przed wejściem na basen zmocz włosy wodą z kranu. Wtedy nasiąkną nią, a nie wodą z chlorem z basenu.
  4. Zaopatrz się w czepek, najlepiej silikonowy. Musi on dobrze przylegać do głowy i nie zsuwać się podczas pływania. Niektórzy zalecają, aby przed nałożeniem czepka wetrzeć we włosy odżywkę. Takie rozwiązanie daje podwójny efekt. Włosy zyskują ochronę, a czepek lepszą przyczepność.

O włosy musisz zadbać również od wewnątrz stosując dietę bogatą w witaminy A i E. Znajdziesz je głownie w jajach, mleku, marchwi, brokułach i w olejach roślinnych. Braki możesz uzupełnić poprzez zażycie gotowych suplementów witaminowych dostępnych w aptece.

Pamiętaj o tym, że włosy musisz zacząć chronić przed szkodliwym działaniem chloru jeszcze przed wejściem do basenu. Kiedy chlor wejdzie w kontakt z włosami, jest już za późno na ochronę. W takim przypadku szkodliwe działanie chloru możesz ograniczyć przez dokładne spłukanie włosów zaraz po wyjściu z basenu oraz nałożenie na nie kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Najlepsze do tego są maseczki odżywcze i inne odżywki.

Zobacz też: Rozdwajające się końcówki - poradnik

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)