POLECAMY

Jak samodzielnie farbować włosy

Większość z nas farbuje włosy w domu - to oszczędność czasu i pieniędzy. Sprawdź, jak zrobić to sprawnie i dobrze.
Jak samodzielnie farbować włosy fot. FREE

Co zrobić, żeby efekt był taki jak po wizycie u fryzjera?


Według instrukcji
Nigdy nie trzymaj farby dłużej, niż zaleca producent. Czas zacznij liczyć od momentu nałożenia ostatniej warstwy. Uwaga! Skróć ten czas o 10 minut, jeśli masz włosy zniszczone lub po trwałej.

Aplikacja
Mieszankę nakładaj od środka głowy w kierunku karku, następnie na pozostałą część włosów. Spłukuj ją tak długo, aż spływająca woda będzie zupełnie czysta. Nie myj włosów szamponem.

Połysk z zimna
Pod koniec suszenia zmień strumień suszarki na zimny. Chłodne powietrze sprawi, że łuski włosa zamkną się i wygładzą. Dzięki temu kosmyki będą lśniące – to optycznie pogłębi ich nowy kolor.

Nakładanie z głową

 • Do długich włosów użyj dwóch opakowań preparatu (mniej więcej od 30 cm długości lub od 20 cm przy włosach bardzo gęstych).
 • Najlepsze właściwości barwiące farby otrzymasz po blisko 5-10 minutach, bo reakcja zachodzi błyskawicznie po zetknięciu się prekursorów (cząsteczki barwnika) z utleniaczem. Jeśli nie nałożysz jej od razu, farba może nie zadziałać dobrze.
 • Jeśli farbujesz włosy kolejny raz, nanieś farbę na odrosty i poczekaj 20 minut. Następnie przeczesz ją na resztę włosów i odczekaj jeszcze 5-10 minut. Dzięki temu kolor będzie równomierny.
Extrarady
 • Zabrudzenia na skórze łatwo usuniesz mleczkiem do demakijażu. Zrób to od razu, zanim kolor się utrwali.
 • Naturalny kolor? Szukaj ich wśród farb półtrwałych. Włosy będą wyglądały na "odświeżone"
 • Siwe włosy najlepiej pokryje farba trwała. Półtrwała poradzi sobie tylko z pojedynczymi kosmykami.

Precyzyjny wybór

Kolor zmywalny (tzw. szamponetki, saszetki, pianki) to jednorazowa porcja gotowej farby, którą nakłada się na włosy. Kolor utrzymuje się do 6-8 myć głowy i nie przenika do wnętrza włosa. To najłagodniejsza forma farbowania, jednak licz się z tym, że nie uzyskasz tutaj mocno nasyconego, żywego, radykalnie innego koloru. Składniki farby (nie ma wśród nich amoniaku) stopniowo "odpadają" podczas mycia. To idealny sposób na odświeżenie koloru włosów już wcześniej farbowanych.
Kolor półtrwały (tzw. koloryzacja półpermanentna) to szampony i kremy koloryzujące wymagające zmieszania przed nałożeniem. Nie zawierają amoniaku lub, w przypadku odcieni blond, zawierają go niewielkie ilości. W efekcie tylko nieznacznie odchylają łuski włosa. Kolor zmywa się równomiernie, więc nie ma kłopotów z odrostami. Utrzymuje się do 24 myć lub przez kilka tygodni. To dobre rozwiązanie na dodanie włosom blasku i odświeżenie ich koloru.
Kolor trwały zawsze zawiera amoniak i silnie odchyla łuski, pod które wnika pigment. Farby trwałe są niezmywalne i powodują konieczność uzupełniania koloru na odrostach. Ale jako jedyne gwarantują mocny i żywy kolor. Z reguły dołączana jest do nich odżywka przymykająca łuski włosa i zabezpieczająca kolor po farbowaniu.

Odcienie na życzenie

 • Uzyskanie jasnego blondu z ciemnego praktycznie nigdy się nie udaje podczas pierwszego farbowania (włosy często zyskują zielone tony!). Jeśli pierwszy raz radykalnie rozjaśniasz włosy, najlepiej zrób to w salonie.
 • Jeśli rozjaśniasz włosy już uprzednio farbowane na blond, zastosuj farbę różniącą się maksymalnie o 2–3-tony od starego odcienia.
 • Przyciemnianie jest łatwiejsze i łagodniejsze dla włosów niż rozjaśnianie (nawet gdy robisz to o kilka tonów). Ale uwaga: zmiana z platynowego blondu na atramentową czerń nigdy nie wygląda korzystnie, bo efekt jest nienaturalny.
 • Czerwone odcienie najszybciej płowieją – pigment w nich zawarty najszybciej bowiem ulega utlenieniu.
 • Unikaj odcieni podkreślających niedoskonałości cery, np. czerwienie nie są dobre przy widocznych naczynkach, a ciepłe, piaskowe blondy przy szarej zmęczonej skórze.
 • Jasne i ciepłe odcienie farb generalnie odmładzają.
 • Jeśli twoje włosy są zniszczone, zmiana na kompletnie inny kolor (np. z platyny na czerwień) może być ryzykowna, bo w pustym włosie pigment osadza się nierównomiernie. Farbę trzymaj na głowie krócej.
Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/7 miesięcy temu
Kiedyś farbowałam sama włosy, ale od jakiegoś czasu wolę Studio Stylizacji Katarzyna Pielka Poznań, gdzie stosują do farbowania olejek TCA, dzięki czemu farbowanie jest krótsze i efektywniejsze. Stawiam na jakość.
/rok temu
@Petunia Ja uważam że to najlepsze rozwiązanie tylko trzeba korzystać z dobrych farb i robić to z kimś. Nie ma co wydawać na fryzjera jak można sobie samemu poradzić. @Petunia Ja na przykład korzystam z produktów loreala. Co do udziwnień to na przykład różne nietypowe kolory włosów są ciekawym "udziwnieniem" @hyhyilona Farba w sprayu? Co to takiego?
/rok temu
Jakiej firmy stosujesz farby? Co dla was znaczy udziwnienie?
POKAŻ KOMENTARZE (6)