POLECAMY

Jak pielęgnować włosy latem? [wywiad z mistrzem fryzjerstwa]

Jakich kosmetyków do włosów warto używać latem? Czy można w tym czasie farbować włosy? O pielęgnację włosów latem zapytaliśmy Pawła Matrackiego, Mistrza Świata 2014 we fryzjerstwie klasycznym, ambasadora marki Biovax L’biotica!

włosy latem

fot. Fotolia

Czym pielęgnacja włosów latem różni się od pielęgnacji w pozostałych miesiącach w roku?

Ma to związek z rodzajem szkodliwych dla naszych włosów czynników, które zmieniają się wraz z porą roku. Latem suche powietrze, słońce lub wręcz przeciwnie – duża ilość wilgoci pozostawiają ślad na naszych włosach. Stają się one suche, łamliwe i porowate. To czas, kiedy należy poświęcić im nieco więcej uwagi.

Ważna jest codzienna pielęgnacja. Polecam linie przeznaczone do pielęgnacji włosów latem, szampony, odżywki i maski wzbogacone w filtry UV. Stosując odżywkę po każdym umyciu, sprawiamy, że włosy utrzymują właściwą wilgotność, nie elektryzują się i nie plączą, łatwiej się rozczesują, a łuska włosowa jest wygładzona i uszczelniona, co jednocześnie jest gwarantem połysku na włosach.

Konieczna jest również regeneracja, szczególnie na włosach, które są często traktowane intensywnymi zbiegami chemicznymi. Swoim klientkom zalecam w okresie letnim koloryzację z użyciem łagodnych środków do farbowania, nie polecam rozjaśniania włosów z użyciem wysoko procentowych oksydantów – szczególnie, jeśli włosy będą narażone na wysoką temperaturę i duże nasłonecznienia. W takim wypadku proces rozjaśniania dopełnią promienie słoneczne.

Warto też zadbać o trwałość koloru, który blaknie pod wpływem słońca. Tu także z pomocą przyjdą nam produkty do codziennej pielęgnacji wydłużające trwałość koloru.

Zobacz też: Jak dbać o włosy po basenie?

Jakie produkty do włosów są najbardziej odpowiednie latem?

Latem bezwzględnie powinniśmy używać produktów, które w swoim składzie mają: ochronne filtry UV, witaminy A, B, E, F, H, prowitaminę B5 oraz ceramidy. Promienie ultrafioletowe uszkadzają wiązania białkowe we włosach, na skutek czego osłabiają jego strukturę, szczególnie warstwę ochronną – łuskę. To ułatwia zanieczyszczeniom wniknięcie w głąb włosa. Składniki odżywcze zawarte w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włosów latem tworzą na powierzchni włosa film ochronny, chroniąc włókno przed uszkodzeniami.

Czy zmiana kosmetyków do pielęgnacji jest ważna tylko na urlopie?

Podczas urlopu szczególnie, przede wszystkim, jeśli planujemy wielogodzinne plażowanie. Kąpiele słoneczne wpłyną na kolor włosów, a słona woda czy chlor podczas kąpieli w basenie usztywnią je i sprawią, że stają się szorstkie i zmniejsza się ich naturalna ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, co może doprowadzić do ich łamliwości.   

Dowiedz się więcej o pielęgnacji włosów latem: Jak dbać o włosy latem?

Źródło: materiały prasowe L’biotica, Magazyn Kosmetyki nr 6/14/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
Ja mam eliksir Biovaxa z trzema olejkami i jestem zachwycona. Używałam go po kąpielach w morzu i włosy w ogóle nie ucierpiały.
/4 lata temu
Ochrona włosów latem to podstawa, bez niej jesienią włosy wypadają, są zniszczone, rozdwojone. Jestem fanką masek Biovax, a szczególnie dobrze radzi sobie z moimi włosami seria do włosów suchych i zniszczonych.