POLECAMY

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

W jaki sposób dopasować fryzurę do kształtu twarzy? Jak rozpoznać, jaki mamy typ twarzy? Jaki styl uczesania pasm będzie pasował do buzi owalnej, a jaki do twarzy prostokątnej, trójkątnej, kwadratowej lub okrągłej? Sprawdź typ swojej twarzy i dobierz do niej fryzurę idealną!
Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Dlaczego owal twarzy jest ważny przy wyborze fryzury?

Właściwy wybór fryzury stanowi w rzeczywistości swego rodzaju klucz do nadania twarzy odpowiedniego wyrazu. Nie powinien być on jednak uzależniony w 100% od naszych indywidualnych upodobań czy też panującej obecnie mody. Równie dużą rolę odgrywać będzie bowiem sam owal twarzy osoby, do której potrzeb dane cięcie włosów powinno zostać dostosowane. W innym wypadku może się okazać, że fryzura, w której świetnie wygląda nasza koleżanka, do nas już nie pasuje…

W jaki więc sposób dopasować fryzurę do kształtu twarzy? Jaki styl uczesania pasm będzie pasował do buzi owalnej, a jaki do twarzy prostokątnej, trójkątnej, kwadratowej lub okrągłej?

Jak jest kształt Twojej twarzy?

Istnieją różne rodzaje kształtu twarzy. W praktyce wyróżnia się pięć podstawowych typów do jakich w następnej kolejności należy dobrać odpowiedni rodzaj uczesania kosmyków.

Do wspomnianych rodzajów zalicza się typ twarzy:

  • owalnej,
  • trójkątnej (zwanej też sercowatym),
  • kwadratowej,
  • prostokątnej,
  • okrągłej. 

Zmierz twarz!

Prawidłowe określenie typu twarzy stanowi więc pierwszy krok na drodze do doboru idealnej fryzury. Aby takowy określić, należy dokonać odpowiednich pomiarów.

W pierwszej kolejności należy więc zmierzyć szerokość twarzy. Można to zrobić poprzez przyłożenie linijki do kości policzkowych. Następnie należy dokonać pomiaru szerokości linii szczęki pomiędzy najszerszymi jej punktami, zmierzyć czoło w jego najszerszym punkcie (umiejscowionym mniej więcej na linii pomiędzy brwiami a krawędzią włosów) oraz zmierzyć wysokość twarzy, zaczynając od krawędzi włosów, a skończywszy na linii podbródka.

Jak odczytać pomiary?

Jeśli miara długości buzi wynosiła mniej więcej 1,5 miary szerokości twarzy, to znaczy, że zalicza się ona do typu owalnego. Buzia okrągła charakteryzuje się identyczną długością i szerokością. Twarz podłużna lub też prostokątna jest zaś zdecydowanie dłuższa niż wynosi miara jej szerokości.

Zobacz też: Jak nadać włosom objętości?

Typ twarzy owalnej

Cechą charakterystyczną dla typu twarzy owalnej jest wysokie, rzucające się w oczy czoło. Sam podbródek odznacza się natomiast linią lekko wydłużoną. Twarz jest węższa na liniach żuchwy niż w okolicy skroniowej. Delikatne zaokrąglenia da się także zauważyć tuż przy krawędzi włosów.

Osoby obdarzone twarzą owalną mają spore szczęście, ponieważ do tego rodzaju buzi pasuje niemalże każdy rodzaj fryzury. Wyjątek stanowi tylko jeden styl uczesania: uwzględniający rozpuszczenie długich pasm z wykonanym centralnie na środku głowy symetrycznym przedziałkiem.

Typ twarzy trójkątnej

Wśród najbardziej charakterystycznych cech twarzy trójkątnej warto wymienić dość szerokie czoło, jak również wyraźnie zaznaczone kości policzkowe, nierzadko idące w parze z małą/wąską brodą. Taki typ twarzy daje wrażenie, jakoby jej dolna część była znacząco węższa niż górna.

Osobom posiadającym rodzaj twarzy trójkątnej zaleca się zwłaszcza noszenie fryzury krótkiej, najlepiej „skomponowanej” z włosów falowanych, lekko kręconych. Poza tym bardzo dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju uczesania nawiązujące do typu cięcia klasycznego boba. Jeśli grzywka, to tylko krótka; najlepiej taka, która swoją długością nie dotyka do linii brwi. Unikać należy natomiast zupełnie odkrytego czoła. W przypadku chęci noszenia włosów nieco dłuższych poleca się ich zaczesywanie na jeden z dowolnie wybranych boków twarzy. Włosy długie oraz półdługie powinny być wycieniowane, a najlepiej, aby tego rodzaju fryzury miały dodatkowo wykonywany przedziałek z boku głowy. W celu optycznego „powiększenia” małej brody radzi się zakręcanie końcówek kosmyków na wałki lub też papiloty.

Typ twarzy kwadratowej

W przypadku twarzy kwadratowej na pierwszy plan wysuwa się zarówno szerokie czoło, jak i szeroka żuchwa. Twarz kwadratowa to także dość mocno zaznaczone kości policzkowe. 

Fryzury polecane dla tego rodzaju kształtu twarzy to włosy długie i proste o lekko wycieniowanych końcówkach, najlepiej z przedziałkiem wykonanym z boku głowy. W ten sposób wystające zbyt mocno kości policzkowe zostają optycznie zatuszowane. Unikać należy natomiast fryzur krótkich oraz obcinanych wyłącznie do linii brwi, a także gęstych grzywek. Odradza się także fryzurę zakładającą nadmierny skręt pasm oraz włosów natapirowanych.

Typ twarzy prostokątnej

Typ twarzy prostokątnej cechuje zwłaszcza długa i szczupła broda, jak również wysokie, dość mocno rzucające się w oczy czoło. Długość linii czoła i strefy znajdującej się nieco poniżej kości policzkowych jest do siebie zbliżona.

Zalecanymi typami uczesania, które powinny dobrze sprawdzić się przy tym typie urody, są fryzury wykonywane na włosach zarówno długich, jak i półdługich, najlepiej w rodzaju loków oraz lekkich, kobiecych fal. Jeśli jednak wolisz, aby włosy były krótsze, to zadbaj o warstwowe cięcia z grzywką. Ważne jednak, aby kosmyki były wycieniowane po bokach, ponieważ w ten sposób twarz nie będzie sprawiała wrażenia zbyt pociągłej. Unikać należy natomiast włosów długich i prostych, jak i uczesań zakładających spięcie pasm na samym czubku głowy.

Typ twarzy okrągłej

Buzię okrągłą cechują zwłaszcza pełne policzki. Ten typ twarzy wydaje się zaokrąglony z charakterystyczną, niewielkich rozmiarów brodą. Zarówno czoło, jak i kości policzkowe nie są w tym przypadku nadmiernie wyeksponowane.

W celu wyszczuplenia twarzy poleca się fryzury z tak zwanymi „pazurkami”, jak i delikatne, kobiece fale. Można także pokusić się o wykonanie fryzury z podwiniętymi końcówkami. Paniom nieco odważniejszym radzi się dodatkowe natapirowanie kosmyków, jak i niezwykle wysokie upięcia, najlepiej na czubku głowy. Odradza się natomiast uczesania, w przypadku których cięcie będzie na wysokości poniżej linii żuchwy. 

Zobacz też: Cynk - dlaczego włosy go potrzebują?

Materiał przygotowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)