Henna do włosów. 7 najczęściej zadawanych pytań. Czy znasz na nie odpowiedzi? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Henna do włosów. 7 najczęściej zadawanych pytań. Czy znasz na nie odpowiedzi?

Henna do włosów to naturalny preparat do koloryzacji włosów. Czy ma same zalety? Sprawdź!
Joanna Futkowska / 13.08.2018 13:33
Henna do włosów. 7 najczęściej zadawanych pytań. Czy znasz na nie odpowiedzi? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Naturalna henna barwi włosy na odcienie rudości. Można ją jednak dostać także w mieszankach (np. z indygo), wtedy daje inny efekt kolorystyczny. Dostępne w sklepach mieszanki pozwalają ufarbować włosy na blond, odcienie jasny brąz, odcienie rudości, czerwieni, na kolor kasztanowy i czarny. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Jak działa bezbarwna henna do włosów?

1. Jak dobrać odpowiedni kolor henny do włosów?

To dość trudna sztuka. Nie ma pewności jaki odcień w efekcie uzyskasz. Ostateczny odcień zależy od twojego naturalnego koloru i kondycji włosów.  Nie jesteś pewna czy kolor dobrze wyjdzie na twoich włosach? Jest na to rada. Zanim je całe pofarbujesz, wykonaj próbę na niewidocznym pasemku.

2. Czy henną można farbować włosy wcześniej rozjaśnione?

Lepiej tego nie robić, jeśli włosy są bardzo zniszczone rozjaśnianiem. Zabieg ten niestety, zwłaszcza jeśli został wykonany niefachowo, bardzo niszczy włosy. Dlaczego? Bo żeby uzyskać efekt rozjaśnienia, trzeba rozchylić łuski włosów i wypłukać z nich nadający im ciemny kolor pigment. Łuski potem się zamyka, ale lubią się one rozchylać, a wtedy włosy robią się suche, zaczynają się łamać, trudno je rozczesać i ułożyć. Zniszczone włosy nierówno przyjmują kolor, który wychodzi łaciaty, nierównomierny.

3. Czy farbowanie henną może wysuszać włosy?

Niektóre zioła zawarte w hennie mogą lekko przesuszać pasma. Ale, by je nawilżyć, wystarczy użyć odżywki nawilżającej lub maski. W recepturze niektórych preparatów henny są dodatki zakwaszające (ocet,cytryna, sok jabłkowy), które mogą powodować przesuszenie.

4. Czy przed nałożeniem henny na włosy powinno się zrobić próbę uczuleniową?

Tak. Henna niestety lubi uczulać. Dlatego jeśli  nigdy nie farbowałaś nią włosów, koniecznie zrób próbę uczuleniową. Niewielką ilością przygotowanej do farbowania henny posmaruj skórę za uchem, potrzymaj ją tyle czasu ile będziesz trzymała hennę na włosach (znajdziesz to w instrukcji producenta), a potem dokładnie zmyj. Jeśli po 24 godzinach skóra się nie zaczerwieni, możesz farbować włosy testowaną henną.

5. Czy hennę można nakładać na suche włosy?

Nie. Nakładamy ją na wilgotne, umyte delikatnym szamponem bez silikonów włosy. Po aplikacji zakładamy na nie foliowy czepek (by nie pobrudziła skóry i ubrania) i okręcamy głowę turbanem z ręcznika, bo w wyższej temperaturze henna lepiej wnika w strukturę włosów. Trzymamy ją na pasmach 2-4 godziny (im dłużej się ją trzyma, tym kolor będzie głębszy).

6. Czy przy farbowaniu henną grozi nam efekt zielonych włosów?

Jest takie ryzyko, w kilku przypadkach. Może się to zdarzyć jeśli chcemy zrezygnować z henny na rzecz farb chemicznych, zwłaszcza rozjaśniających. Wówczas mogą się pojawić zielonkawe refleksy na włosach (szczególnie jeśli henna zawierała domieszkę indygo).

Zielonego odcienia mogą nabrać farbowane henną włosy po kąpieli w basenie. Przyczyną tego może być miedź ze środków glonobójczych, która utlenia się pod wpływem chloru, i przykleja się do włosów, nadając im zielonkawy odcień.

7. Czy włosy farbowane henną można pielęgnować tak jak farbowane zwykłą farbą – nakładać odżywki, maski?

Tak, nawet trzeba. Włosy farbowane henną potrzebują intensywnego nawilżenia, dlatego bardzo wskazane jest stosowanie nawilżających odżywek, masek. Zabiegi te domkną łuski włosów, przywrócą im stan równowagi, wygładzą. A na włosach w dobrej kondycji henna lepiej się trzyma. 

Więcej na temat farbowania włosów
Farbujesz włosy? Sprawdź, jak to robić, by były zdrowe i miały piękny odcień
5 zasad, o których musisz pamiętać przy koloryzacji włosów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)