Farbowanie włosów w domu krok po kroku: wskazówki, dzięki którym uzyskasz wymarzony kolor

Farbowanie włosów w domu - instrukcja krok po kroku, najważniejsze zasady, farbowanie włosów w ciąży, czego nie robić przed farbowaniem fot. Adobe Stock, vladim_ka
Farbowanie włosów w domu wymaga dokładności, zręczności i znajomości podstawowych zasad, aby cały zabieg przebiegł bezproblemowo. Tutaj liczy się wszystko — rodzaj farby, sposób nakładania oraz odpowiednie przygotowanie włosów. Sprawdź, jak farbować włosy w domu krok po kroku i jakich błędów nie popełniać.
Karolina Kalinowska / 28.08.2023 08:13
Farbowanie włosów w domu - instrukcja krok po kroku, najważniejsze zasady, farbowanie włosów w ciąży, czego nie robić przed farbowaniem fot. Adobe Stock, vladim_ka

Farbowanie włosów to jeden z najtrudniejszych zabiegów, które można wykonać samodzielnie w domu. Da się zrobić to dobrze, tak że efekt będzie jak z salonu fryzjerskiego, ale należy wystrzegać się niektórych błędów (nadal popełniamy je nagminnie).

Jednym z tych podstawowych jest ufanie modelce na opakowaniu farby. Kolor zazwyczaj jest jaśniejszy. Zamiast tego spójrz na małą próbkę na górze pudełka — lepiej odzwierciedla, jak odcień będzie wyglądał na twoich włosach. Więcej grzechów? Niedokładne rozłożenie barwnika i złe przygotowanie pasm do zabiegu.

Przeczytaj, jak prawidłowo farbować włosy krok po kroku i czego unikać.

Spis treści:

 1. Jak farbować włosy w domu?
 2. Najczęściej popełniane błędy podczas farbowania włosów w domu
 3. Czym farbować włosy w domu?
 4. Jak przygotować włosy do farbowania?
 5. Od którego momentu liczy się czas farbowania?
 6. Farbowanie włosów w ciąży
 7. Farbowanie włosów podczas okresu

Jak farbować włosy w domu?

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

 1. Przeczytaj instrukcję, którą znajdziesz w opakowaniu z farbą do włosów. Tam będą informacje o tym, jak nakładać produkt na włosy i ile czasu go na nich trzymać. Dowiesz się też o przeciwwskazaniach do farbowania według producenta.
 2. Przeprowadź test uczuleniowy, żeby dowiedzieć się, czy nie masz alergii na jakiś składnik farby. Nanieś trochę produktu na skórę w zgięciu ręki i zostaw na kilka minut. Spłucz wodą i obejrzyj to miejsce na ciele po dwóch dobach. Jeśli nie będziesz miała uczulenia – farbuj włosy.
 3. Przed koloryzacją starannie wyczesz pasma, by pozbyć się pozostałości po kosmetykach do stylizacji.
 4. Przygotuj zestaw do farbowania. Potrzebujesz: miseczki do rozdrobnienia farby, grzebień i pędzel do farbowania. Przyda się też stary ręcznik, którym zabezpieczysz ramiona.
 5. Nałóż rękawiczki jednorazowe dołączone do opakowania z farbą. Zabezpiecz skórę przed farbą. Tłustym kremem nasmaruj twarz przy nasadzie włosów i uszy.
 6. Połącz farbę z aktywatorem w miseczce i dobrze rozmieszaj.
 7. Nałóż farbę - zacznij od nasady włosów. Rób przedziałki co ok. 2 cm i tak stopniowo nakładaj farbę na całą głowę. Następnie nałóż produkt na całą długość włosów i dokładnie go rozprowadź. W końcowym etapie odłóż pędzel i rozmasuj włosy z farbą dłońmi w rękawiczkach. Dzięki temu nie zostaną żadne pasma, do których nie dotarłaby farba. Farbujesz odrost? Nanieś farbę u nasady na ok. 15 minut, a następnie rozprowadź resztę za pomocą grzebienia na całej długości włosów, by wyrównać i odświeżyć kolor. Farbę pozostaw na włosach na kolejne 5 minut.
 8. Umyj wacikiem skórę, która miała styczność z farbą. Umyj też dobrze ręce mydłem.
 9. Zostaw farbę na głowie na czas wskazany w instrukcji z opakowania.
 10. Zmyj farbę letnią wodą. Myj pasma aż woda stanie się bezbarwna. Zastosuj odżywkę do włosów - albo tę, która była dołączona do opakowania, a jeśli takiej nie było, to tę do włosów farbowanych.
 11. Wysusz włosy.

Czy trzeba myć włosy przed farbowaniem? Odpowiedź eksperta

jak farbować włosy instrukcja
grafika: Paulina Ciok

Najczęściej popełniane błędy podczas farbowania włosów w domu

Zbyt częste farbowanie włosów

Popularnym błędem w farbowaniu włosów jest zbyt częste odświeżanie koloru. Kolor, która mocno różni się od naturalnego odcienia, najlepiej odświeżać co 4-6 tygodni.

Najlepiej farbować włosy kolorami zbliżonymi do naturalnej barwy włosów. Wówczas w ogóle odchodzi problem odrostów, a włosy wystarczy farbować raz na 2 miesiące.

Brak systematycznego nakładania odżywek i masek

Farbowane włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Barwnik się wypłukuje, więc musisz używać kosmetyków zawierających pigmenty odpowiadające twojemu kolorowi (zwłaszcza czerwone i rude odcienie wymagają wspomagania, bo najszybciej blakną).

Farba, nawet ta najlepsza, to chemiczna ingerencja w strukturę włosa. Bez odpowiedniego odżywiania, włosy stracą blask, będą się rozdwajać i wypadać. Pamiętaj więc o nakładaniu maski lub odżywki przy każdym myciu włosów.

Drastyczne i nagłe zmiany koloru

Chcesz z brunetki przejść na lodową blondynkę? Nie rób tego na własną rękę i oddaj się w ręce profesjonalisty. Tak drastyczna zmiana mocno obciąża włosy i zazwyczaj wymaga kilku wizyt w salonie.

Nadmiar chemicznych zabiegów

Jeśli masz bardzo rozjaśnione włosy, zrezygnuj z trwałej. Dwie chemie to zdecydowanie za dużo. Efekt? Suche, łamliwe, matowe pasma, które nie chcą się układać.

Farbowanie włosów w domu - instrukcja krok po kroku, najważniejsze zasady, farbowanie włosów w ciąży, czego nie robić przed farbowaniemfot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Czym farbować włosy w domu?

Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile trwała to ma być zmiana. Farby do włosów są preparatami trwale koloryzującymi. Poprzez zawartość amoniaku wnikają w strukturę włosa i utrzymują się nawet kilka miesięcy.

Po około 6-8 tygodniach zauważysz już odrosty. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć kolor, możesz wybrać szampon koloryzujący. Nie niszczy włosów, jednak efekt będzie widoczny do około 20 myć.

Jak przygotować włosy do farbowania?

Zniszczone włosy mają rozchylone łuski, a to powoduje nierównomierne rozkładanie się pigmentu. Zanim więc przystąpisz do farbowania, zadbaj o regenerację włosów. Musisz uzbroić się w cierpliwość - to może potrwać 3-4 tygodnie. Pomoże regularne nakładanie maseczki i olejowanie. Jeśli twoje pasma są bardzo zniszczone, umów się do fryzjera na zabieg regenerujący.

Maski do włosów na noc: 7 produktów, które dają natychmiastowe efekty

Od którego momentu liczy się czas farbowania?

Czas farbowania zaczynamy mierzyć dopiero od chwili nałożenia ostatniej warstwy farby, czyli kiedy preparatem są pokryte wszystkie włosy.

Farbowanie włosów w ciąży

Czy można farbować włosy w ciąży? Tak. Aktualnie dostępne farby nie mają już takiego składu, jak kiedyś. Wyeliminowano szkodliwe składniki, które mogłyby zaszkodzić matce i dziecku. Jednak ze względu na drażniące i nieprzyjemne opary, lepiej sięgać po bezzapachowe preparaty bez amoniaku.

Najzdrowsze farby do włosów - 5 produktów, które nie niszczą włosów

Farbowanie włosów podczas okresu

Farbowanie włosów podczas miesiączki da taki sam efekt, jak farbowanie w każdym innym dniu cyklu. Zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu nie mają wpływu na włosy poddawane koloryzacji.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.05.2020

Czytaj także:
Koloryzacja Air Touch: największy trend ostatnich miesięcy. Na czym polega?
Strandlights to najmniej inwazyjna i najmodniejsza technika farbowania włosów. Na czym polega?
Jak rozjaśnić włosy w domu? Sprawdzone sposoby na jaśniejsze włosy naturalne i farbowane