POLECAMY

Co zrobić, gdy włosy są sztywne i nie chcą się układać?

Problem słabo układających się włosów dotyczy wielu kobiet. Zazwyczaj takie włosy są sztywne i nawet ich nakręcenie na całą noc na wałki nie daje żadnego rezultatu. Co zrobić, aby ujarzmić naszą fryzurę? Nadać jej taki wygląd, jaki byś chciała?
Co zrobić, gdy włosy są sztywne i nie chcą się układać?

Dobre ścięcie włosów

Włosy sztywne i nie podatne na stylizację trzeba specjalnie traktować – używać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji oraz stylizacji. Podstawą udanej fryzury jest dobre ścięcie włosów. W przypadku włosów długich dobór takiej fryzury, która nie wymaga stylizacji, a która musi się przez jakiś czas utrzymać na głowie nie jest prosty. Odpadają falujące włosy, ponieważ po godzinie czy dwóch staną się one proste. Bezpieczne będą wszelkie typy warkoczy i upięcia – to bardzo modne uczesanie w tym sezonie i wszelkiego rodzaju koki.

Zob. także: Recepta na piękne loki

Włosy oporne na stylizację

Sztywne i oporne na stylizacje włosy kojarzą się nam z kosmykami suchymi, które bywają „sianowate” i czasami nawet się kruszą. Jednak okazuje się, że sztywne włosy to również włosy normalne i tłuste. Najczęściej trudne do czesania są włosy, które są grube. Zauważmy, że Hinduski, których włos z natury jest gruby w przekroju, praktycznie nie mają nigdy fal na włosach. Jednak nie jest to norma, bo czasami i włosy cieniutkie w przekroju bywają kapryśne.

Kosmetyki do mycia włosów

Pierwszą sprawą w wypadku włosów opornych na układanie jest ich mycie. Wybrać należy taki szampon, który odpowiada typowi włosów, a jednocześnie jest kosmetykiem, który silnie nawilża włosy – prawie zawsze nie układają się włosy suche, gdzie przyczyną jest zbyt niskie spożycie wody i nie starcza jej organizmowi na nawilżenie włosów. Trzeba zatem, oprócz kosmetyków nawilżających zwiększyć ilość wypijanej każdego dnia wody – normą jest picie 1,5 litra wody na dobę. Jednak, jeśli pijemy dużo kawy i /lub herbaty, które odwadniają organizm musimy zwiększyć ilość innych wypijanych płynów.

Przed myciem i po myciu głowy należy koniecznie stosować maski, które nawilżają i odżywiają włosy – maski te należy stosować systematycznie, dwa, trzy razy w tygodniu. Maski takie warto od czasu do czasu połączyć z sauną do włosów, w której ciepłe i wilgotne powietrze sprawia, że zawarte w maskach aktywne substancje odżywcze wnikają głęboko w strukturę włosa i sprawiają, że jest on nawilżony, sprężysty oraz lśniący. 

Nie można jednak oczekiwać, że po tygodniu czy nawet dwóch, takiego dbania o włosy sytuacja od razu się zmieni - często potrzeba kilku miesięcy, by włosy stały się bardziej podatne na układanie. Nie należy jednak liczyć na to, że nagle będzie je można układać w długą fryzurę z kręconymi lokami, to nie wchodzi w grę.

Odpowiednia fryzura

Drugą ważną sprawą przy włosach opornych na stylizowanie i układanie jest bardzo dobre cięcie z cieniowaniem włosów. Nawet bardzo sztywne włosy, które są dobrze obcięte będą ładnie wyglądać, jednak należy zrezygnować z cięć typu paź, czy bob, ponieważ te fryzury ładnie wyglądają wówczas, gdy włosy są nieco podwinięte do środka, co przy opornych włosach nigdy się nie uda. Warto także zastanowić się, jeśli w grę nie wchodzą loki, nad specjalną trwałą ondulacją, która jedynie podnosi włosy u nasady.

Trwała i termoloki

Taka trwała nada włosom puszystości i pozwoli na uzyskanie niektórych fryzur wymagających lekkiego podwinięcia włosów. Na pewno przy takich włosach najlepsze do podkręcania będą termoloki, ponieważ dają one mocniejszy skręt, a te nowoczesne nie niszczą i nie wysuszają włosów. Najlepiej zakładać termoloki na lekko wilgotne włosy. Nie obejdzie się tu jednak bez kosmetyków, które utrwalają fryzurę – wskazane są mocno utrwalające pianki, żele czy gumy, można także używać lakieru do włosów, ale też z serii tych mocniejszych.

Zob. także: Jak dbać o długie włosy?

Trwała ondulacja

Osobie o opornych na układnie włosów, jeśli zapragnie nosić loki lub kręcone włosy pozostaje tylko zrobienie trwałej ondulacji i w tym wypadku sprawdza się zazwyczaj ta silniejsza wersja trwałej, czyli z amoniakiem. Skręt uzyskany w ten sposób utrzymuje się jakiś czas. Jest jednak poważny problem z włosami, ponieważ trwała ma właściwości wysuszające, a już wcześniej wspomniano tu, że tego typu włosy cierpią zawsze na brak nawilżania.

Istnieje też odwrotna sytuacja, że włosy kręcone oporne na układnie nie dają się wyprostować tradycyjną prostownicą – co zrobić wówczas? Na pewno można zdecydować się na chemiczne prostowanie włosów. Jeśli są one proste u nasady to takie prostowanie spokojnie starczy na kilka miesięcy. Jeśli jednak włosy skręcają się zaraz po wyrośnięciu to pozostają droższe metody prostowania na przykład z użyciem, wprasowaniem keratyny.

Zabieg taki nazywany Brazilian Blow Dry starcza na dłużej i włosy są proste przez co najmniej trzy miesiące. W oryginalnych brazylijskich kosmetykach do tego typu zabiegu zawarta jest spora ilość formaldehydów, która jest zbyt duża do włosów europejskich, a szczególnie słowiańskich. Obecnie dla pań z Europy najbezpieczniejsza jest angielska metoda Jeza Barnetta, który to stylista przełożył brazylijskie standardy na potrzeby włosów europejskich, nie stosuje się przy tej wersji prostowania formaldehydów.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Moje włosy super nawilżają oleje i kosmetyki z olejami, jak np. Royal moroccan. Kupiłam je ostatnio w salonie fryzjerskim.
/2 lata temu
jakie pierdoły i oczywiste rzeczy tutaj piszecie a dzięki tej reklamie imuzyczce już nie zajrzę tutaj ;)
/2 lata temu
to włączenie się filmiku przy przesunięciu strony jest bardzo wkurzające i przez to będę omijac tą strone szerokim łukiem
POKAŻ KOMENTARZE (1)