Sztywne włosy fot. Adobe Stock

Co zrobić, gdy włosy są sztywne i nie chcą się układać? Sprawdzone porady

Sztywne włosy mają to do siebie, że źle się układają i nie są podatne na stylizację. Zazwyczaj nawet nakręcenie ich na całą noc na wałki nie daje żadnego rezultatu. Pomóc może za to odpowiednia pielęgnacja i strzyżenie.
Małgorzata Machnicka / 05.11.2020 09:37
Sztywne włosy fot. Adobe Stock

Włosy sztywne i niepodatne na stylizację, trzeba specjalnie traktować - używać odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji oraz stylizacji. Podstawą udanej fryzury jest dobre ścięcie włosów. W przypadku włosów długich, dobór takiej fryzury, która nie wymaga stylizacji, a która musi się przez jakiś czas utrzymać na głowie, nie jest prosty. Odpadają falujące włosy, ponieważ po godzinie czy dwóch staną się one proste. Bezpieczne będą wszelkie typy warkoczy i upięcia - to bardzo modne uczesanie w tym sezonie, podobnie jak wszelkiego rodzaju koki.

Sztywne i oporne na stylizacje włosy, kojarzą się nam z kosmykami suchymi, które bywają „sianowate” i czasami nawet się kruszą. Jednak okazuje się, że sztywne włosy to również włosy normalne i tłuste. Najczęściej trudne do czesania są włosy, które są grube. Zauważmy, że Hinduski, których włos z natury jest bardzo gruby w przekroju, praktycznie nie mają nigdy fal na włosach. Jednak nie jest to norma, bo czasami i włosy cieniutkie w przekroju, bywają kapryśne.

Kosmetyki do mycia sztywnych włosów

Pierwszą sprawą w wypadku pasm opornych na układanie, jest ich mycie. Wybrać należy taki szampon, który odpowiada typowi włosów, a jednocześnie jest kosmetykiem, który silnie je nawilża - prawie zawsze nie układają się włosy suche, gdzie przyczyną jest zbyt niskie spożycie wody i nie starcza jej organizmowi na nawilżenie włosów.

Trzeba zatem, oprócz kosmetyków nawilżających, zwiększyć ilość wypijanej każdego dnia wody - normą jest picie 1,5 litra wody na dobę. Jednak, jeśli pijesz dużo kawy i/lub herbaty, które odwadniają organizm, musisz zwiększyć ilość innych wypijanych płynów.

Przed myciem i po myciu głowy, należy koniecznie stosować maski do włosów, które mają działanie nawilżające i odżywiające. Należy stosować je systematycznie, 2-3 razy w tygodniu. Warto od czasu do czasu połączyć je z sauną do włosów, w której ciepłe i wilgotne powietrze sprawia, że zawarte w kosmetykach aktywne substancje odżywcze, wnikają głęboko w strukturę włosa i sprawiają, że jest on nawilżony, sprężysty oraz lśniący. 

Nie można oczekiwać, że po tygodniu czy nawet dwóch dbania o włosy, sytuacja od razu się zmieni - często potrzeba kilku miesięcy, by włosy stały się bardziej podatne na układanie. Nie należy jednak liczyć na to, że nagle będzie je można układać w hollywoodzkie fale - to nie wchodzi w grę.

sztywne włosy jak stylizować
fot. Adobe Stock

Odpowiednia fryzura dla sztywnych włosów

Drugą ważną sprawą przy włosach opornych na stylizowanie i układanie, jest bardzo dobre cięcie z cieniowaniem włosów. Nawet sztywne włosy, które są dobrze obcięte będą ładnie wyglądać, należy jednak zrezygnować z cięć typu paź czy bob, ponieważ te fryzury ładnie wyglądają wówczas, gdy włosy są nieco podwinięte do środka, co przy opornych włosach nigdy się nie uda.

Termoloki, które pozwolą uzyskać skręt

Przy sztywnych włosach najlepsze do podkręcania będą termoloki, ponieważ dają one mocniejszy skręt, a te nowoczesne nie niszczą i nie wysuszają włosów. Najlepiej zakładać je na lekko wilgotne włosy. Nie obejdzie się tu jednak bez kosmetyków, które utrwalają fryzurę - wskazane są mocno utrwalające pianki, żele, gumy oraz lakiery do włosów.

Trwała ondulacja na sztywne włosy

Warto się zastanowić nad specjalną trwałą ondulacją, która jedynie podnosi włosy u nasady, nadaje puszystości i pozwala na uzyskanie niektórych fryzur, wymagających lekkiego podwinięcia włosów. 

Jeśli twoje włosy nie są podatne na stylizację, a marzysz o lokach, możesz wykonać zabieg trwałej ondulacji. W tym wypadku sprawdza się zazwyczaj ta silniejsza wersja trwałej, czyli z amoniakiem. Skręt uzyskany w ten sposób, utrzymuje się nawet przez kilka miesięcy. Należy jednak uważać, ponieważ trwała ma właściwości wysuszające, a tego typu włosy i tak cierpią na brak nawilżania.

Istnieje też odwrotna sytuacja, że włosy kręcone, oporne na układanie, nie dają się wyprostować tradycyjną prostownicą. Co wtedy? Na pewno można zdecydować się na chemiczne prostowanieJeśli włosy są proste u nasady, to takie prostowanie spokojnie starczy na kilka miesięcy. Jeśli jednak skręcają się zaraz po wyrośnięciu, to pozostają droższe metody prostowania, na przykład z użyciem keratyny.

Zabieg taki nazywany Brazilian Blow Dry starcza na dłużej i włosy są proste przez co najmniej trzy miesiące. W oryginalnych brazylijskich kosmetykach do tego typu zabiegu, zawarta jest spora ilość formaldehydów, która jest zbyt duża do włosów europejskich, a szczególnie słowiańskich. Obecnie dla pań z Europy najbezpieczniejsza jest angielska metoda Jeza Barnetta, który to stylista przełożył brazylijskie standardy na potrzeby włosów europejskich, nie stosuje się przy tej wersji prostowania formaldehydów.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men. Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.11.2010

Więcej o pięknych włosach:
Przepis na maseczkę z jajka na włosy
Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?