Najwęższy dom na świecie screen Facebook

Najwęższy dom świata znajduje się w Warszawie. W najszerszym miejscu 1,2 metra

Znaleźć mogą go spostrzegawcze osoby spacerujące po warszawskiej Woli.
/ 31.03.2021 10:38
Najwęższy dom na świecie screen Facebook

Dom Kereta - dokładnie tak nazywa się najwęższy dom mieszkalny na świecie, który kilka lat temu powstał w Warszawie. Budynek został wciśnięty między blok przy ul. Żelaznej 74, a wieżowiec przy ul. Chłodnej 22. I chociaż jest tak niepozornych rozmiarów, z pewnością niezwykle wyjątkowym dziełem architektonicznym w naszym kraju.

Co to jest Dom Kereta? 

Dom Kereta to instalacja artystyczna, stworzona przez architekta Jakuba Szczęsnego. Ufundowana została przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Dom przeznaczony był na pracownię 45-letniego Etgara Kereta, izraelskiego pisarza i poeta polskiego pochodzenia.

Budowla ma naprawdę wyjątkowe wymiary. W najwęższym miejscu mierzy zaledwie 72 cm szerokości. W najszerszym tylko 122 cm. Wewnątrz domu znajduje się salon, sypialnia, kuchnia i łazienka. Wchodzi się do niego od strony podwórka, po metalowych schodach. Dom ma 2 piętra. 

Lokalizacja również nie jest przypadkowa. Rodzina Kereta była podczas wojny zamknięta w warszawskim getcie. Dom znajduje się więc w miejscu, w którym była kładka prowadząca z małego do dużego getta. Pisarz mieszkał w nim od 2012 do 2016 roku, a mieszkanie jest przestrzenią dla artystów.

Do 2018 roku mieszkało w nim aż 40 osób z całego świata. Co pewien czas możliwe jest zwiedzanie budynku podczas dni otwartych. Informację na ten temat można znaleźć w mediach społecznościowych Domu Kereta. 

Zobacz też:
Co mówi o tobie twój numer domu lub mieszkania? Może wiele zdradzić
Kupili starą szopę, ale tego się nie spodziewali. Pod podłogą czaił się koszmar
Poczuła strumień zimnego powietrza zza łazienkowego lustra. To odkrycie mrozi krew w żyłach...