jazda rowerem po alkoholu fot. Adobe Stock

Jazda rowerem po alkoholu - przepisy

Jazda rowerem po alkoholu jest w Polsce zakazana. Kary za jazdę na rowerze po alkoholu różnią się w zależności od tego, czy rowerzysta jest po spożyciu alkoholu czy w stanie nietrzeźwości.
/ 26.03.2021 07:56
jazda rowerem po alkoholu fot. Adobe Stock

Być może sądzisz, że jazda rowerem po alkoholu to rzadkie zjawisko, jednak policyjne statystyki pokazują coś zupełnie innego.

Wg raportu Biura Ruchu Drogowego Policji Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku, pijani rowerzyści, piesi i kierowcy spowodowali 2712 wypadków, w których ucierpiała lub zginęła co najmniej 1 osoba. Rok wcześniej pijani rowerzyści spowodowali 13% spośród wszystkich zdarzeń drogowych.

Jazda na rowerze po alkoholu a prawo

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest w Polsce zakazana - mówi o tym artykuł 87 Kodeksu wykroczeń. W ostatnich latach jednak - co może dziwić - prawo w tej kwestii uległo liberalizacji. Dziś za jazdę rowerem po alkoholu nie stracisz prawa jazdy

Wg obecnych przepisów rowerzysta, który jedzie rowerem po alkoholu, także ten, który porusza się po drogach publicznych... nie popełnia przestępstwa. Za jazdę rowerem po alkoholu nie grożą punkty karne ani kara więzienia.

Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu?

Kierując jednośladem pod wpływem alkoholu trzeba natomiast liczyć się z mandatem. Jego wysokość zależy od tego, ile promili we krwi ma rowerzysta:

  • od 0,2 do 0,5 promila: mandat od 300 do 500 zł,
  • powyżej 0,5 promila: 500 zł.

W pierwszym przypadku mówi się o jeździe po spożyciu alkoholu, w drugim - o jeździe w stanie nietrzeźwości.

Co więcej, rowerzysta, który jedzie rowerem po zmierzchu, może zapomnieć o tym, by mieć włączone oświetlenie rowerowe. Przepisy w tej kwestii są jasne i także przewiduje się kary.

Mandat grozi nie tylko za jazdę rowerem po alkoholu, lecz także za przewożenie innej osoby będącej po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości: wynosi on 150 zł.

Kary za jazdę rowerem po alkoholu znacząco rosną, jeśli rowerzysta jadący po alkoholu spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wówczas prawdopodobne jest, że stanie on przed sądem. Tutaj także występuje rozróżnienie taryfikacji kary na stan po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości:

  • po spożyciu alkoholu: grzywna w wysokości od 20 zł do 5000 zł, kara aresztu od 5 do 14 dni, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne do 3 lat,
  • w stanie nietrzeźwości: grzywna od 50 zł do 5000 zł, kara aresztu od 5 do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Kiedy jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest... legalna?

Pytanie może dziwić, w końcu jazda na rowerze po alkoholu jest wykroczeniem. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile zakaz jazdy rowerem pod wpływem alkoholu obowiązuje na drodze publicznej, ścieżce rowerowej i na chodniku, to już np. na ścieżce leśnej - nie.

Także osoba, która spożywała alkohol, a która prowadzi rower idąc pieszo, nie jest traktowana jak rowerzysta (po alkoholu), ale pieszy. 

Czytaj więcej na temat jazdy na rowerze:
Ile kalorii spalisz, jeżdżąc na rowerze przez godzinę?
Jazda na rowerze - efekty po miesiącu
Jak przygotować rower do sezonu?