Oświetlenie rowerowe - przepisy dotyczące oświetlenia roweru

Oświetlenie roweru przepisy fot. Adobe Stock
Oświetlenie rowerowe to wyposażenie obowiązkowe, o którym wielu rowerzystów zapomina. To, jakie światła powinien posiadać rower, określają przepisy. Obowiązkowe jest zarówno przednie, jak i tylne oświetlenie roweru.
/ 25.03.2021 14:33
Oświetlenie roweru przepisy fot. Adobe Stock

Na pewno twój rower, niezależnie od tego, czy jest to rower górski, miejski czy rower crossowy, jest wyposażony w hamulce. Z pewnością wiesz, że to kluczowe wyposażenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Szkoda, że tak niewielu rowerzystów przywiązuje równie dużą wagę do oświetlenia. Jego brak może być katastrofalny w skutkach. A co na temat oświetlenia rowerowego mówią przepisy?

Oświetlenie rowerowe - przepisy drogowe

Kwestię obowiązkowego wyposażenia jednośladu w oświetlenie rowerowe, reguluje Rozporządzenie Ministra Transportu z 06.06.2013 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia:

Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Dz.U. 2013, poz. 951.

Oznacza to, że musisz mieć jasne (białe) światło z przodu oraz pozycyjne czerwone światło z tyłu oraz odblaskowe czerwone z tyłu

Przedniego światła nie zastąpi czołówka zamontowana na kasku, bo choć może zwiększyć twoje bezpieczeństwo, nie zwalnia od mandatu, gdy nie masz światła zamontowanego w rowerze.

Mandat za brak obowiązkowego wyposażenia roweru (oświetlenia, dzwonka, hamulca) wynosi od 50 do 200 zł.

Także mając na sobie kamizelkę odblaskową nie możesz rezygnować z oświetlenia rowerowego.

Kiedy oświetlenie rowerowe musi być włączone?

Tę kwestię reguluje Prawo o ruchu drogowym. Wg przepisów oświetlenie musi być włączone:

  • podczas jazdy od zmierzchu do świtu,
  • podczas jazdy tunelem,
  • w warunkach ograniczonej widoczności (np. podczas deszczu czy mgły).

Co więcej, jeśli jedziesz w dzień, gdy widoczność jest dobra, nie musisz nawet posiadać lampek zamontowanych na jednośladzie, z wyjątkiem czerwonego światła odblaskowego.

Światła jasne z przodu i czerwone z tyłu nie muszą świecić światłem stałym - mogą to być lampki migające. Dzięki temu baterie wystarczą na dłużej. Warunek jest jeden: takie światła powinny być widoczne z odległości 150 metrów.

Czytaj więcej na temat rowerów:
Jak przygotować rower do sezonu?
Jaki rower wybrać?
Jazda na rowerze - efekty po miesiącu jazdy

Redakcja poleca

REKLAMA