Jak przygotować rower do sezonu?

Jak przygotować rower do sezonu fot. Adobe Stock
Rower przed sezonem trzeba porządnie umyć, nasmarować łańcuch, docisnąć hamulce, napompować koła. Jak przygotować rower do sezonu, gdy stal w pomieszczeniu lub zimował na zewnątrz?
/ 15.03.2021 09:00
Jak przygotować rower do sezonu fot. Adobe Stock

Jeśli późną jesienią i zimą rower trzymasz w garażu lub w piwnicy, sezon rowerowy dla ciebie zaczyna się wczesną wiosną. Zanim jednak wsiądziesz na swoje 2 kółka, musisz przygotować rower do sezonu. Jak to zrobić?

Jak przygotować rower do sezonu w 6 krokach:

  1. Umyj rower. Jeśli stał w pomieszczeniu, zazwyczaj wystarczy go porządnie odkurzyć. Gdy trzymasz go na zewnątrz, pod wiatą lub pokrowcem rowerowym, sprawdź, czy nie pordzewiał i umyj go na mokro. Oblej cały rower wodą i odczekaj 10 minut. Następnie weź wodę, szczotkę, płyn do mycia naczyń i wyszoruj go dokładnie.
  2. Umyj łańcuch rowerowy odtłuszczaczem lub benzyną ekstrakcyjną. Następnie nasmaruj go, na każde ogniwo nakładając kroplę oleju do łańcuchów rowerowych. Gdy olej wsiąknie, przetrzyj łańcuch szmatką.
  3. Zaciśnij hamulce. Jeśli uda ci się dociągnąć je do kierownicy, wyreguluj linki. To znak, że są zbyt luźne.
  4. Dopompuj koła. Warto robić to nie tylko podczas przygotowania roweru do sezonu, lecz także wtedy, gdy regularnie jeździsz. Ciśnienie w oponach powinno odpowiadać znajdującemu się na nich oznaczeniu.
  5. Sprawdź, czy wszystkie światła działają. Po zimie może się okazać, że baterie w lampce wyczerpały się, wówczas wymień je na nowe.
  6. Nasmaruj hamulce szczękowe, gwinty pedałów, manetki, przerzutki. Wystarczy wpuścić po 2 krople, by działały prawidłowo i nie skrzypiały.

Jeśli rower ma zniszczone opony, scentrowane koła, jego naprawę warto powierzyć fachowcom z serwisu. Ale jeżeli na pierwszy rzut oka wydaje się sprawny, to podstawowe czynności konserwacyjne możesz wykonać samodzielnie

Do mycia roweru nie używaj myjki ciśnieniowej - w ten sposób możesz sprawić, że piasek i brud dostaną się do łożysk osprzętu rowerowego, a smar zostanie z nich wypłukany.

Czytaj więcej na temat rowerów:
Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Prosta metoda
Jakie efekty daje jazda na rowerze? 
Rower elektryczny - czy warto go kupić?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA