Niedobór snu - wpływ snu na związek

Relacje damsko-męskie - wpływ snu na związek fot. Fotolia
Naukowcy odkryli, co wywiera niekorzystny wpływ na relacje partnerską. Możesz się zdziwić!
/ 30.11.2016 15:21
Relacje damsko-męskie - wpływ snu na związek fot. Fotolia

Nie ma związków idealnych - problemy pojawiają się w każdym. Jednak jedne pary borykają się z nimi rzadziej, a drugie częściej. Wielu z nas uważa, że za kłopoty w relacji partnerskiej odpowiada niezgodność charakterów. Okazuje się, że przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej...

Sen odgrywa w naszym życiu niebagatelną rolę. Pozwala zachować zdrowie ciała i umysłu. Z badań wynika, że jego brak może szybciej doprowadzić do śmierci niż brak jedzenia. Naukowcom udało się odkryć, że niedobór snu ma niekorzystny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną i psychiczną, lecz także kondycję związku.

5 pozytywnych nawyków szczęśliwych par

Niedobór snu upośledza wyrażanie wdzięczności

Masz pretensje do drugiej połowy, że lekceważy twoje oczekiwania i nie docenia wysiłków, jakie wkładasz w waszą relację? Zamiast wszczynać kłótnię, zastanów się, czy dobrze przespała noc.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley przez Amie Gordon, uczoną zajmującą się czynnikami, które mają wpływ na relację partnerską, wykazało, że niedostateczna ilość snu może doprowadzić do poważnych kłopotów w związku.

W eksperymencie wzięło udział 60 par w wieku od 18 do 56 lat. Każdy z uczestników musiał zapisywać w dzienniku informacje o problemach z zasypianiem bądź przedwczesnym przebudzaniem. Następnie parom kazano wykonać kilka zadań. Osoby, które poprzedniej nocy źle spały, nie potrafiły docenić starań partnera. 
Z eksperymentu wynika, że niedobór snu upośledza wyrażanie wdzięczności i zmniejsza wrażliwość na potrzeby partnera. 

Czy dzieciństwo ma wpływ na relacje z partnerem?

Zaburzenia snu powodują utratę kontroli nad emocjami

Wpływ niedoboru snu na związek postanowili sprawdzić również naukowcy z Uniwersytetu stanowego Florydy.

W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 68 par, które niedawno się pobrały bądź rozpoczęły wspólne życie. Ich zadanie polegało na zapisywaniu przez tydzień liczby przespanych godzin oraz uzupełnianiu dwóch kwestionariuszy. Pierwszy dotyczył kwestii ogólnych, takich jak „Czy czujesz się dziś zadowolony ze swojego związku?”. Drugi zawierał pytania szczegółowe odnoszące się do najważniejszych aspektów relacji partnerskiej, takich jak ilość czasu spędzanego razem, podział prac domowych, sposoby radzenia sobie z kłótniami. Poziom zadowolenia należało zaznaczyć na siedmiostopniowej skali. Wyniki okazały się zaskakujące.

Jak leczyć zaburzenia snu?

Niedobór snu u ponad jednej trzeciej małżeństw i par, które mieszkają razem, był przyczyną wielu problemów. Zdaniem autora badania prof. Jima McNulty, specjalizującego się w psychologii związków, sen odpowiada za utrzymanie na właściwym poziomie naszej samoregulacji. Jego niedobór powoduje, że tracimy panowanie nad naszymi działaniami, myślami i uczuciami (samokontrolą), co negatywnie odbija się na relacjach z partnerem.

Heather Maranges, uczeń prof. McNulty, który przeprowadził z nim badanie, podsumowuje: „Wszyscy ludzie potrzebują snu. Niezależnie od okoliczności, w jakich żyją małżonkowie, ani od kontekstu kulturowego, na każdego, kto pozostaje w małżeństwie, niedostateczna ilość snu wpływa niekorzystnie”.

Wyniki badań na temat wpływu snu na relacje partnerskie są dość przekonujące. Jeśli odpowiednia ilość snu zmniejsza ryzyko problemów w związku, może warto spróbować wcześniej chodzić do łóżka...

Redakcja poleca

REKLAMA