Podejrzenie koronawirusa w Łodzi fot. Adobe Stock

Zmarła 11-latka z podejrzeniem koronawirusa. Podjęto odpowiednie kroki

11-latka z podejrzeniem koronawirusa z Rawy Mazowieckiej zmarła w szpitalu w Łodzi. W wyniku ostatecznych badań podano jednak, że przyczyną śmierci dziecka była grypa typu A.
/ 05.03.2020 11:19
Podejrzenie koronawirusa w Łodzi fot. Adobe Stock

11-latka z Rawy Mazowieckiej zmarła 28-lutego w szpitalu zakaźnym w Łodzi. U dziewczynki podejrzewano koronawirusa, jednak wyniki testów lekarskich poznano dopiero po śmierci dziecka. Okazało się, że przyczyną zgonu była grypa typu A. Test wykluczył obecność COVID-19 w jej organizmie. 

11-latka z Rawy Mazowieckiej z podejrzeniem koronawirusa

Dziewczynka trafiła do szpitala pod koniec tygodnia z objawami, które mogły wskazywać na zakażenie koronawirusem. Finalnie wykryto u niej powikłania po grypie. O śmierci uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 poinformował burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla.  

W związku z tym oraz licznymi zachorowaniami na grypę, a także sytuacją na świecie związaną z koronawirusem jeszcze w niedzielę profilaktycznie zaleciłem dezynfekcję szkoły - burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla w oświadczeniu dla "Gazety Wyborczej".

W szpitalu w Łodzi przebywa jeszcze jeden chłopiec, u którego podejrzewano zakażenie koronawirusem. W jego przypadku test również dał wynik negatywny. Dziecko pozostało jednak w placówce, bo stwierdzono u niego powikłania grypowe. 

Objawy koronawirusa

W Rawie Mazowieckiej burmistrz powołał sztab kryzysowy. Prosi o szczególną ostrożność w przypadku kontaktów z osobami przejawiającymi takie objawy jak gorączka, suchy kaszel, katar, spłycony oddech, osłabienie i ogólne rozbicie. 

Ministerstwo Zdrowia nawołuje, żeby w okresie epidemii szczególnie dbać o higienę. Stosuj żele i mydła antybakteryjne, jeśli możesz, unikaj komunikacji miejskiej i miejsc zatłoczonych i dbaj o wzmocnienie odporności. 

Na świecie na koronawirusa zachorowało już ponad 900 tys. osób. Śmiertelność szacuje się na poziomie 2 proc., jednak naukowcy uspokajają, że wskaźnik ten zaczyna spadać. Ponad 80 proc. chorych przeszło infekcję w sposób łagodny lub umiarkowany. 

Więcej o koronawirusie znajdziesz tutaj:

Tagi: wirus, grypa