Tomasz Mackiewicz zmarł kilka godzin po zdobyciu Nanga Parbat. Oficjalne stanowisko francuskiego lekarza!

Francuski doktor Frederic Champly na podstawie analizy wersji wydarzeń i informacji przedstawionych przez partnerkę wspinaczkową Mackiewicza - Elisabeth Revol, sporządził opinię na temat stanu Tomasza Mackiewicza podczas wyprawy na Nanga Parbat. Znamy szczegóły.
Joanna Mazur / 03.02.2018 15:13

Lekarz zajmujący się francuską himalaistką Elisabeth Revol przeanalizował stan Tomasza Mackiewicza i wydał opinię na jego temat, a dokumenty udostępnił w 3 językach (francuskim, polskim i angielskim) przyjaciel Revol - wspinacz Ludovic Giambiasi. Dr Frédéric Champly uważa m.in. że polski himalaista zmarł kilka godzin po tym, jak Elisabeth Revol zostawiła go w szczelinie śnieżnej na wysokości ok. 7300 m i zaczęła schodzić niżej.

„Według wszelkiego prawdopodobieństwa zgon Tomka nastąpił w ciągu kilku kolejnych godzin (3-5 godzin). Stało się to zapewne w momencie, kiedy Tomek zasnął i nie odczuwał żadnego bólu” - twierdzi dr Frédéric Champly, kierownik oddziału ratunkowego i medycyny wysokogórskiej, zatrudniony w zakładzie medycyny wysokogórskiej przy zespole szpitali regionu Pays du Mont-Blanc.

Na kolejnych stronach przedstawiamy pełną treść oficjalnej opinii lekarskiej, w której dr Champly dokładnie analizuje i opisuje, co się działo z Tomaszem Mackiewiczem w trakcie zdobywania szczytu Nanga Parbat oraz podczas schodzenia z niego. A także fragment wywiadu z polskim lekarzem, ekspertem medycyny ratunkowej i wysokogórskiej.

 

Rządy Polski i Francji całkowicie pokryją koszty akcji ratowniczej na Nanga Parbat. Co z pieniędzmi ze zbiórek?

Redakcja poleca

REKLAMA