Tomasz Mackiewicz screen Facebook

Rządy Polski i Francji całkowicie pokryją koszty akcji ratowniczej na Nanga Parbat. Co z pieniędzmi ze zbiórek?

Koszty akcji ratunkowej Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol na Nanga Parbat pokryje polski rząd. Poinformowały o tym za pomocą Facebooka Masha Gordon, przyjaciółka Elisabeth Revol oraz Anna Antonina Solska, partnerka zmarłego himalaisty Tomasza Mackiewicza. Co z udziałem francuskiego rządu?
Joanna Mazur / 03.02.2018 14:51
Tomasz Mackiewicz screen Facebook

„Właśnie otrzymałam wiadomość, że Rząd Polski podjął decyzję o pokryciu kosztów akcji ratunkowej na Nanga Parbat (wraz z Rządem Francuskim). Z całego serca pragnę wyrazić głęboką wdzięczność Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej, Panu Konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej w Pakistanie oraz Panu Zbigniewowi Wyszomirskiemu, Radcy Ambasady RP w Islamabadzie” - czytamy w oświadczeniu Anny Solskiej.

Partnerka Mackiewicza wyjaśnia też, co się stanie z zebranymi pieniędzmi:

Wszystkie zgromadzone w zbiórkach środki zostaną przekazane dzieciom. Dziękuję w imieniu Tomasza Mackiewicza oraz Dzieci: Maxymiliana Wita Mackiewicza, Zoi Antoniny Mackiewicz, Antoniny Marii Mackiewicz.

„Nie mógł już oddychać, zdjął osłonę, którą miał na ustach i prawie natychmiast zaczął zamarzać”

Partnerka zmarłego himalaisty w komentarzu pod oświadczeniem wspomniała też o udziale Francji, której rząd ma wziąć na siebie część kosztów. Potwierdzają to słowa Mashy Gordon, która przez GoFundMe, zaczęła zbiórkę pieniędzy na ratowanie Revol i Mackiewicza:

Rząd Polski potwierdził, że pokryje wszystkie wydatki, które pochłonęła akcja ratownicza. Pieniądze zebrane przez GoFundMe, czyli 150 tysięcy euro, po odliczeniu kwoty przekazanej przez francuskie władze 31 tysięcy, która musi być zwrócona, trafi do dzieci Tomka Mackiewicza. Niesamowita hojność!
- czytamy na jej profilu na Faceooku

25 stycznia Francuzka Elisabeth Revol i Polak Tomasz Mackiewicz zdobyli Nanga Parbat. Revol stanęła na szczycie zimą jako pierwsza kobieta, Tomasz Mackiewicz jako pierwszy Polak, a para wspinaczy zdobyła Nanga Parbat zimą jako drudzy na świecie. Wspinacze mięli problemy podczas schodzenia. Mackiewicz był wykończony i miał poważne kłopoty z oddychaniem i ze wzrokiem. Polska ekipa himalaistów szykująca się do zimowego wejścia na K2 zdecydowała się ratować parę. Zorganizowano akcję ratunkową.

Niestety tylko Revol udało się uratować. Kobieta przebywa obecnie w szpitalu w Sallanches. Ma odmrożenia dłoni i stóp - grozi jej amputacja. Tomasz Mackiewicz został w górach. Złe warunki pogodowe nie pozwoliły na uratowanie go.

Więcej informacji:

„Oddałabym wszystkie te pieniądze, żeby wrócił...” – wzruszające słowa partnerki Tomasza Mackiewicza
Tomasz Mackiewicz spełnił swoje największe marzenie, ale zapłacił za to najwyższą cenę. Jego życie to gotowy scenariusz na film