Tomasz Mackiewicz – kim był? Biografia

W przeszłości był uzależniony od heroiny, w Indiach uczył angielskiego osoby chorujące na trąd, podróżował autostopem po świecie. Życie Mackiewicza zdecydowanie nie należało do nudnych.
Marta Słupska / 30.01.2018 10:48

Nanga Parbat próbował zdobyć siedem razy. Według Francuzki, Elisabeth Revol, tym razem mu się to udało. Oboje jako drudzy w historii zdobywania tej góry dotarli na szczyt zimą. Niestety, Tomasz Mackiewicz przypłacił tę wyprawę życiem.

Tomasz Mackiewicz - od heroiny do zdobywania szczytów

O Tomaszu Mackiewiczu jest obecnie głośno w mediach na całym świecie. Jego śmierć jest dla jednych powodem, by składać mu hołd i gratulować odwagi, dla innych zaś – krytykować za brawurę. O himalaiście nie da się chyba napisać, że wiódł spokojne, stateczne życie: jedno uzależnienie zamienił na kolejne, podróżował, w przeszłości uczył nawet trędowate dzieci. Według znajomych „nie mógł sobie znaleźć miejsca”. Zginął, ale przed śmiercią spełnił swoje marzenie.

Tomek został w takiej szczelinie, jakby wnęce lodowej, dosyć dobrze osłonięty od wiatru. Eli zostawiła mu ostatnia resztkę gazu, który mieli. W momencie kiedy myśmy się z nią spotkali, ona już od kilku dni tak naprawdę już nie jadła i nie piła. Zabezpieczyła go, przykryła śpiworem, zostawiła mu gaz i rozpoczęła zejście
– mówił Adam Bielecki po zakończeniu akcji ratunkowej Francuzki.

Kim był człowiek, który jest obecnie na językach całego świata? Jak żył i dlaczego tyle razy próbował zdobyć Nanga Parbat? Zajrzyjcie do galerii, by poznać najciekawsze fakty z życia himalaisty

Zobacz też:
Polaka nie można już ratować, Francuzka przeżyła dzięki Bieleckiemu i Urubko (szczegóły dramatycznej wyprawy i akcji)
Przyjaciele Tomka Mackiewicza proszą o pomoc dla trójki dzieci, które osierocił