Dziecko fot. Fotolia

Odkładanie macierzyństwa na później

Jaki jest najlepszy ekonomicznie wiek na dziecko?
Małgorzata Machnicka / 10.10.2017 13:44
Dziecko fot. Fotolia

Najnowsze badania przeprowadzone w Danii dowodzą, że najlepszy (z ekonomicznego punktu widzenia) wiek dla kobiety na urodzenie pierwszego dziecka to okres między 31 a 34 rokiem życia. Dlaczego?


Kobiety, które zdecydowały się na pierwsze dziecko po 30-stce, cieszą się wyższymi zarobkami w perspektywie całej kariery, niż te, które zaszły w ciążę przed trzydziestymi urodzinami. A nie oszukujmy się, posiadanie dziecka to jeden z największych wydatków w całym naszym życiu. Co więcej, istniejąca i tak już dość spora różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn pogłębia się jeszcze bardziej na naszą niekorzyść, gdy zachodzimy w ciążę.

Nie godzimy się na chore dzieci w szkole!


Kobiety, które czekają z macierzyństwem, są na rynku pracy postrzegane jako posiadające większe umiejętności, za których sprawą ciężej jest znaleźć na ich miejsce odpowiednie zastępstwo. Są też bardziej przywiązane do swoich karier i niechętne, aby je porzucić. Warto jednak podkreślić, że według badań nie ma jednak większego finansowego sensu w odkładaniu macierzyństwa na później niż 34. rok życia.

Dzieci katolików są mniej życzliwe niż dzieci osób niewierzących

Warto zwrócić uwagę, że decydując się na zajście w ciążę np. 10 lat później oznacza, że kobieta przez dekadę doświadcza szeregu istotnych zmian na płaszczyźnie ekonomiczno-społecznej. Rodząc o dekadę później sprowadza dziecko na świat zupełnie inny, niż ten, z jakimi do czynienia miały chociażby dzieci jej wcześniej rodzących koleżanek. Późnego macierzyństwa nie należy postrzegać jako potencjalnie zagrażającego zdrowiu dziecka, wręcz przeciwnie - dzieci starszych matek rodzą się zdrowsze, wyższe i otrzymują lepsze wykształcenie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/12.11.2017 13:44
swietnie Cie rozumiem. Ja nie czuje sie jeszcze psychicznie gotowa na dziecko - finansowo to juz swoja droga, dlatego tez zdecydowalam sie stosowac antykoncepcje w postaci tabletek belara. Prawda jest taka, ze troche sie to wszystko wydluzylo - uczymy sie dluzej, to tez dluzej odkladamy zalozenie rodziny ..
/11.10.2017 15:13
Dziecko powinno się mieć kiedy się chce i kiedy są możliwości finansowe.Jedne mogą pozwolić sobie już w wieku np.20 lat inne w wieku 35 lat-to samo z instynktem macierzyńskim-ja np.kiedyś powiedziałam sobie że jeżeli zajde w ciążę przed 26 urodzinami to usunę-na szczęście tak się nie stało.Teraz mam 32 lata i nie stać mnie na dziecko-dopiero za pół roku będę się starać....
/11.10.2017 14:52
Nie polecam odkładania macierzyństwa. Zawsze mówiono ze idealny czas na pierwsze dziecko jest pomiędzy 26-28 rokiem życia. Sama mam 39 lat i odchwanych trzech synów. Mogę teraz spokojnie realizować się zawodowo. Jest jeszcze jedna kwestia ,a co jeśli nie będziecie mogły zajść w ciążę od razu? Wtedy macie więcej czasu na podjęcie leczenia.
POKAŻ KOMENTARZE (3)