Nowy minister zdrowia przedstawił projekt zmiany obowiązujących przepisów dotyczących kwarantanny i izolacji. Do teraz obowiązkowa kwarantanna trwała 2 tygodnie, a osoba chora na Covid-19 mogła opuścić miejsce izolacji po dwóch negatywnych wynikach testów na koronawirusa.
Okazuje się jednak, że te przepisy czasem nie zdają egzaminu - jak na przykład w przypadku 10-letniej Małgosi, która od 50 dni przebywa na kwarantannie. Według oficjalnych wytycznych WHO dom może opuścić osoba, która od co najmniej 13 dni nie ma objawów zakażenia. Każdy kraj UE zasady izolacji i kwarantanny wprowadza jednak według własnych potrzeb.
MZ: nowe zasady kwarantanny
Na konferencji prasowej Adam Niedzielski zapowiedział skrócenie kwarantanny oraz uproszczenie zasad opuszczania jej. Przez konieczność dwukrotnego powtórzenia negatywnego wyniku ten proces czasem bardzo się przedłużał. Dziś, jak wskazuje minister zdrowia, mamy na tyle zaawansowaną wiedzą na temat infekcji, że ten czas może zostać skrócony.
Pierwsza ważna decyzja jaką podjąłem dotyczy zasad kwarantanny i izolacji. Wprowadzamy zmiany w reakcji na sygnały, które do nas docierają z wielu stron, zarówno od środowiska medycznego, jak i od pacjentów, którym zdarzało się pozostawać w izolacji bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testu. Do tej pory trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał. Ze względu na postęp wiedzy, lepsze zrozumienie mechanizmów zachodzących w trakcie infekcji oraz ustalenie okresu zakażania można było zaproponować nowe kryteria zwalniania z kwarantanny, jak i izolacji
- mówi minister zdrowia.
Zwalnianie osób objętych kwarantanną nie będzie wiec już odbywać się po przeprowadzeniu testu molekularnego, a na podstawie oceny klinicznej ich stanu zdrowotnego. Jest to szczególnie ważne w kontekście zbliżającego się roku szkolnego i sezonu infekcji górnych dróg oddechowych - w ten sposób łatwiej będzie odróżnić infekcje spowodowane koronawirusem od innych chorób.
Kolejnym ważnym punktem będzie skrócenie izolacji u osób, które miały kontakt z zakażonymi. Ważnym punktem jest jednak fakt, że 10-dniowa kwarantanny dotyczy tylko tych osób, które nie mają żadnych objawów klinicznych zakażenia koronawirusem. Jeśli wystąpią jakiekolwiek symptomy choroby, chory powinien skontaktować się z lekarzem, by jak najszybciej przeprowadzić potrzebną diagnostykę.
Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub mało nasilone, to będzie zwalniany po minimum 10 dniach od rozpoznania choroby
- mówi Adam Niedzielski.
Źródło: gov.pl
To też może cię zainteresować:
Ministerstwo zdrowia: możliwe jest przywrócenie obostrzeń dotyczących wesel
Czy maseczki w szkołach będą obowiązkowe? Jest ostateczna decyzja MEN
Ekspert WHO: wciąż możemy uniknąć drugiej fali koronawirusa