Książki fot. Fotolia

Książki, które najlepiej reprezenują swoje kraje - jaka książka reprezentuje Polskę

Fascynująca literacka mapa świata.
Małgorzata Machnicka / 20.03.2017 12:57
Książki fot. Fotolia

Nie od dzisiaj wiadomo, że Polacy najchętniej sięgają po (poza swoją narodową) literaturę brytyjską, norweską, amerykańską i francuską. Ale czy dlatego, że twórcy z tych krajów są nam lepiej znani, czy dlaczego, że ich dzieła naprawdę nam się podobają? A czy zastanawiałyście się kiedyś co czyta się w Ameryce Południowej albo krajach Afryki? No właśnie. 

Genialną mapę, która ma za zadanie przybliżyć nam upodobania literackie nawet w najdalszych zakątkach świata przygotował użytkownik serwisu Reddit o nicku Backforward24. Autor zestawił książki, z których konkretne kraje słyną. Takie, które są na poszczególnych rynkach popularne (na ogół od dekad, czasem od wieków) i do których nadal się wraca.

Te loga znanych marek mają ukryte znaczenie!


Choć książki uwzględnione na mapie zostały wybrane bardzo subiektywnie, to autorowi nie można odmówić ogromu pracy, jaki włożył w to, by ją przygotować - musiał przebrnąć przez bariery językowe i masę rozmaitych danych. Dzięki mapie europejski czytelnik będzie mógł sięgnąć po książki z miejsc, na które kiedyś nie zwracał w ogóle uwagi.


To najpiękniejsza kampania bielizny ostatnich lat!

Polsce autor mapy przypisał ostatecznie "Lalkę" Bolesława Prusa, Stany Zjednoczone reprezentuje "Zabić Drozda" Harper Lee,  "Wojna i pokój" Lwa Tołstoja - Rosję, "Duma i Uprzedzenie" Jane Austen – Anglię, a "Nędznicy" Victora Hugo – Francję.

Zgadzacie się z tą selekcją?