POLECAMY

Oto książki, które najlepiej reprezenują swoje kraje. Jaka przypisana jest Polsce?

Fascynująca literacka mapa świata.
Oto książki, które najlepiej reprezenują swoje kraje. Jaka przypisana jest Polsce? fot. Fotolia

Nie od dzisiaj wiadomo, że Polacy najchętniej sięgają po (poza swoją narodową) literaturę brytyjską, norweską, amerykańską i francuską. Ale czy dlatego, że twórcy z tych krajów są nam lepiej znani, czy dlaczego, że ich dzieła naprawdę nam się podobają? A czy zastanawiałyście się kiedyś co czyta się w Ameryce Południowej albo krajach Afryki? No właśnie. 

Genialną mapę, która ma za zadanie przybliżyć nam upodobania literackie nawet w najdalszych zakątkach świata przygotował użytkownik serwisu Reddit o nicku Backforward24. Autor zestawił książki, z których konkretne kraje słyną. Takie, które są na poszczególnych rynkach popularne (na ogół od dekad, czasem od wieków) i do których nadal się wraca.

Te loga znanych marek mają ukryte znaczenie!


Choć książki uwzględnione na mapie zostały wybrane bardzo subiektywnie, to autorowi nie można odmówić ogromu pracy, jaki włożył w to, by ją przygotować - musiał przebrnąć przez bariery językowe i masę rozmaitych danych. Dzięki mapie europejski czytelnik będzie mógł sięgnąć po książki z miejsc, na które kiedyś nie zwracał w ogóle uwagi.


To najpiękniejsza kampania bielizny ostatnich lat!

Polsce autor mapy przypisał ostatecznie "Lalkę" Bolesława Prusa, Stany Zjednoczone reprezentuje "Zabić Drozda" Harper Lee,  "Wojna i pokój" Lwa Tołstoja - Rosję, "Duma i Uprzedzenie" Jane Austen – Anglię, a "Nędznicy" Victora Hugo – Francję.

Zgadzacie się z tą selekcją?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Kocham Lalkę! <3